9 kolorów elewacji, wobec których nie przejdziesz obojętnie
Planując kolor elewacji swojego domu powinniśmy wziąć pod uwagę inne elementy wykończeniowe budynku, takie jak stolarka okienna i drzwiowa, brama garażowa, pokrycie dachu, elementy wykończeniowe (parapety, rynny itp.) Wygląd domu powinien tworzyć spójną całość kolorystyczną, by prezentować się elegancko i ciekawie.
Kolorystyka elewacji domu nie musi być monotonnie jednokolorowa. Podobnie jak we wnętrzach kolorem poprawiamy kształt i proporcje pomieszczeń, tak malując elewację możemy barwami podkreślać kształt elementów lub zmieniać proporcje bryły budynku. Ważne jednak jest to, by pomysł był przemyślany, a kolor elewacji uważnie dopasowany. Oto dziewięć przykładów ciekawych kolorów elewacji domu, które w płynny sposób łączą kolor elewacji z innymi elementami wykończeniowymi budynku.
Kolor elewacji do domu z grafitowym dachem
Nowoczesny dom z wielospadowym, grafitowym dachem, białymi ramami okien i białą bramą garażową pomalowano Śnieżką Extra Fasadowa w odcieniu E03 KREMOWY ROZBIAŁ 1:10. Ciekawym elementem, który wyróżnia budynek i nadaje mu bardziej aktualny charakter, jest szary prostokąt (307B GRAFITOWY) umieszczony w frontowej części budynku oraz przy drzwiach wejściowych.
Jaka elewacja do wąskiego domu z płaskim dachem?
Elewacja wąskiego domu z płaskim dachem usytuowanego dość ciasno wśród zabudowy miejskiej, nie powinna być zbyt krzykliwa. Kształt budynku narzuca minimalistyczny charakter kolorystyki. Monochromatyczny zestaw barw wydaje się być rozwiązaniem najbardziej właściwym. E07 BRĄZOWY ROZBIAŁ 1:2 (Śnieżka Extra Fasadowa) idealnie łączy jasnobrązowe bramy garażowe, schody oraz ciemnobrązowe ramy okien i płytki na podjeździe.
Ceglane dodatki w elewacji domu
Barwy elewacji tego budynku kontrastują za sobą walorowo, a całość aranżacji tworzy bardzo ciekawy i przyciągający wzrok zestaw kolorystyczny. Jasny odcień E02 PIASKOWY ROZBIAŁ 1:10 (Śnieżka Extra Fasadowa) kontrastuje z grafitową dachówką. 303A CEGLASTY jest powtórzeniem koloru cegły klinkierowej, będącej także elementem fasady domu.
Elewacja drewnopodobna
Farbami elewacyjnymi można pomalować nie tylko podłoża cementowe i cementowo wapienne ale także drewniane i drewnopochodne. Dzięki temu nawet tak różnorodnej elewacji jak prezentowana poniżej można nadać jednorodny charakter, który nie wymaga wielu kolorów elewacji.
Stonowane kolory elewacji domu
Zróżnicowana bryła tego budynku, połamana linia dachu zmusza niejako do zastosowania stonowanej kolorystyki, by w chaosie linii i form zaprowadzić ład i by zapanował spokój. Odcienie grafitowe -307A, 307B, 307C (Śnieżka Extra Fasadowa) wydają się być najlepszym wyborem.
Różne kolory elewacji
Kolorem można wyeksponować niektóre elementy elewacji. To wyróżnia budynek, nadaje mu charakter, staje się jego wizytówką i elementem rozpoznawalnym. W elewacji frontowej miejscem wartym uwagi i ekspozycji wydają się okolice drzwi. Dom prezentowany poniżej odnowiono malując E06 MAHOŃ KOLOR PODSTAWOWY zadaszenie nad drzwiami i balkonu. Pozostała część elewacji pozostała jasnoszara 307C GRAFITOWY.
Odważna i kolorowa elewacja
Odważna, kolorowa elewacja podkreśla nowoczesny kształt tego budynku, składający się jakby z niezależnych poskładanych ze sobą części o kubicznych kształtach. Kolor jest tu elementem projektu, który jednocześnie podkreśla i dopełnia dzieła. Czerwień 304A MALINOWY i biel -C BAZA, znakomicie pasują do czerni ram okiennych, balustrad i żaluzji.
Jaka elewacja do starego domu?
Mały remont i stary dom rodzinny zyskał zupełnie nowy wizerunek. Elewację odnowiono w kolorze 302C BRZOSKWINIOWY, zbliżonym do okładzin kamiennych będących wykończeniem filarów podtrzymujących balkon. Drewniane elementy pomalowano na biało.
Biała elewacja do ceramicznej dachówki
Stosowana często ceramiczna dachówka w naturalnym -ceglanym odcieniu, może przysporzyć nieco problemu w doborze koloru elewacji. Jest ona bardzo charakterystycznym elementem, o barwie mocno nasyconej i nie lubi „konkurencji”. Tutaj biała elewacja (Fasada C baza) w połączeniu z pomarańczową ‘karpiówką’ i ciemnobrązowymi oknami tworzy zestaw tradycyjny i ponadczasowy.
Kolorystyka elewacji domu musi tworzyć z pozostałymi elementami wykończeniowymi spójną całość. Nawet skromne domy w pięknej kolorystyce przyciągają uwagę i świadczą o dobrym guście oraz wrażliwości jego mieszkańców. Jak widać istnieje wiele kolorów elewacji, tak więc na pewno znajdziesz idealny kolor do swojego domu. Warto pamiętać jednak o odpowiednim łączeniu kolorów elewacji w Twoim domu.