Modern country – urok wiejskiego domu
Modern country czerpie z wielu stylów – rustykalnego, retro i skandynawskiego. Uwydatnia to, co je łączy – miłość do naturalnych, dobrej jakości materiałów, a przede wszystkim do urokliwego drewna.
POWRÓT TRADYCJI RZEMIEŚLNICZEJ
KOLORY ŚNIEŻKA BARWY NATURY
- 135 JAŚMINOWA ALEJA
Kontrastowe:
Harmonijne:
Po czasie, kiedy nowoczesność wkroczyła do naszych wnętrz, a wielu z nas wyposażyło dom w uniwersalne, masowo produkowane meble z sieciowych sklepów, skłaniamy się ponownie w stronę rzemiosła i rękodzieła. Na pierwszy plan wysuwa się jakość, powraca trend aranżowania mieszkań i domów z wykorzystaniem przedmiotów wytworzonych tradycyjnymi metodami w rzemieślniczych zakładach stolarskich, wikliniarskich czy tkackich. Do łask wracają rattanowe i wiklinowe krzesła i stoły, antyki i od restaurowane meble retro czy ręcznie tkane orientalne dywany. I właśnie te, wykonane z dbałością o każdy detal unikaty, eksponujemy. To one nadają wnętrzu oryginalności.
NOWOCZESNOŚĆ I LUDOWOŚĆ
Niepowtarzalne przedmioty, wykonane z dbałością o każdy detal przez mistrzów sztuki rzemieślniczej, wymagają właściwej oprawy. Styl modern country czerpie z tradycji, a jednocześnie perfekcyjnie łączy ją z nowoczesnymi, prostymi formami. Tu drewno pojawia się w wielu postaciach – zarówno jako element konstrukcji stropów, jak i w roli dekoracyjnej. Meble, akcesoria, krokwie, belki i przypory nawiązują do tradycyjnych ludowych domów i pielęgnowanych w nich wartości. Drewno w surowej formie, jego przekrój, słoje i naturalna faktura są eksponowane, a inne elementy ozdobne ograniczone do minimum. Modern country łączy w sobie charakter wiejskiego domu z współczesnym, wielkomiejskim szykiem. Wśród materiałów pojawia się również cegła – najczęściej w postaci murowanych kominków lub w formie filarów i pokrycia ścian, często w towarzystwie nowoczesnych betonowych wykończeń. Pomimo to, nie ma tu miejsca na silne kontrasty, wzory nie mają ze sobą konkurować – połączenia są subtelne i harmonijne. Liczy się umiar i elegancja w myśl zasady: mniej znaczy więcej.
KOŚĆ SŁONIOWA, KRATA I SZEROKIE PASY
KOLORY ŚNIEŻKA KUCHNIA ŁAZIENKA
- 814M Mleczna Uczta
KOLORY ŚNIEŻKA SATYNOWA
- 540 SEKRETNE SPOJRZENIE
Kontrastowe:
Harmonijne:
- 547 PODNIEBNA PODRÓŻ
Kontrastowe:
Harmonijne:
W stylu modern country dominuje subtelna, czysta i stonowana kolorystyka ścian, która wraz z naturalnymi elementami tworzy atmosferę ciepła i przytulności. Neutralne kolory: biel w odcieniu kości słoniowej, beże i szarości, delikatne błękity i pudrowe róże w subtelny i nienachalny sposób łączą się z naturalnymi tekstyliami z lnu i bawełny. Wzory, które dopełniają wnętrza w stylu modern country, to duża krata i szerokie pasy, a także zwierzęce motywy łat, cętek i tygrysich pasów. Ponadto królują tu jednolite jasne tkaniny, najczęściej w postaci sięgających ziemi zwiewnych zasłon okiennych.
Wytwory kunsztownej stolarskiej pracy wymagają subtelnej i eleganckiej oprawy, która wydobędzie naturalną urodę drewnianych mebli, podłóg i akcesoriów. Tym właśnie charakteryzuje się styl modern country będący połączeniem nowoczesnego minimalizmu i delikatnego powiewu retro.
BEZ OGRANICZEŃ
Urządzenie wnętrza w stylu modern country jest doskonałym wyborem dla osób, które nie chcą się ograniczać, a jednocześnie chcą podkreślić w swoim mieszkaniu zarówno dorobek i tradycję dawnych czasów, jak i ducha nowoczesności. To aranżacja dla osób ceniących sobie historię i wyjątkowość przedmiotów w stylu vintage, a także miłośników dzieł sztuki, które wymagają stonowanego tła, i tych, którzy nad przepych przedkładają harmonię, minimalizm, perfekcyjnie dobrane dodatki i oszczędne formy.
Subtelne, ciepłe kolory ścian połączone z drewnem, korkiem i wikliną nadają wnętrzu przytulną atmosferę.
Cechy stylu modern country:
• naturalne materiały (drewno, wiklina, rattan, korek)
• drewno jako dekoracja i element konstrukcyjny
• połączenie tradycji i nowoczesności
• neutralna kolorystyka (odcienie bieli, beżu, błękitów i pudrowych różów)
• jednobarwne tekstylia, a także wzory w dużą kratę, szerokie pasy i motywy zwierzęce
• eklektyzm, czerpanie z wielu stylów
• harmonia, subtelność i elegancja
![]() | Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Nr 1 (16) 2017. Autor: Zuzanna Bratkowska Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com |