Przedpokój

Ciemny i ciasny czy jasny i przestronny? To od nas zależy, jak będzie wyglądał przedpokój. Przy czym na jego remont wcale nie musimy wydawać fortuny.

Aranżacja holu już sama w sobie bywa kłopotliwa. Bo nie dość, że przechodzimy stąd do innych pokoi, to także przechowujemy w nim rozmaite rzeczy, nie tylko okrycia czy buty. Jak go wyremontować, by był ładny i funkcjonalny, a jednocześnie nie wydać przy tym dużo pieniędzy? Podpowiadamy!

SZAFY Z LUSTREM

Jeśli szafy są duże i nieforemne, to warto na ich drzwiach umieścić lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. Im będzie większe, tym lepsze – odbijając wnętrze, nada mu kolejnych wymiarów. Spełni też rolę praktyczną – pozwoli poprawić ubranie przed wyjściem z domu.

OŚWIETLENIE

Warto postawić na efektowną lampę, oryginalny kinkiet albo oświetlenie sufitowe na relingu i ruchomych głowicach. Nie tylko optycznie powiększy korytarz – doświetlając wszystkie kąty, ale i go rozjaśni – zwykle przedpokój to miejsce w domu tak usytuowane, że nie dociera tam światło naturalne, a jedna sufitowa lampa to zdecydowanie za mało.

ŚCIANY ODPORNE NA ZABRUDZENIA

Najlepiej, jeśli ściany będą w odcieniach złamanych bieli lub pastelowych, bo jasna paleta barw sprawia, że korytarz zdaje się zyskiwać dodatkowe centymetry. Niezależnie jednak od wyboru, warto sięgnąć po farby, które dzięki swoim właściwościom będą odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Przykładem takiego produktu jest Śnieżka Satynowa, która jest odporna na blisko 100 rodzajów plam. Dzięki innowacyjnej technologii tworzy ona powłokę, która po umyciu nie traci koloru i pozostaje gładka.

Puszka farby

ODPORNA PODŁOGA

Tak jak i ściana w holu, bardziej narażona jest na zabrudzenie czy zniszczenie. Dlatego warto pokusić się o położenie na niej płytek (szczególnie tych odpornych na ścieranie) – zwykle hol ma niewielki metraż, więc nie będzie to duży wydatek. Jeśli w przedpokoju mamy drewno, to poddajmy je renowacji i pokryjmy wysokiej jakości lakierem lub olejem, aby odzyskało dawny blask.

ORYGINALNY WIESZAK NA UBRANIA

Ten możemy zrobić samemu. Jak? Wystarczy, że na ścianie namalujemy kolorowy kwadrat (lub inny kształt, np. drzewo, rower czy samochód),a już zyskamy bazę dla wieszaka. To w nim umieścimy potem haczyki w oryginalnych kolorach czy finezyjnych kształtach. Równie dobrze możemy do tego wykorzystać ramę od starego obrazu, którą wcześniej pomalujemy i zaimpregnujemy.

Nowoczesna aranżacja przedpokoju

Nasz pomysł! - Aranżacja przedpokoju w trzech krokach, gdy do dyspozycji jest niewielki budżet? Oczywiście! Jako wieszak na ubrania niech posłuży nam gałąź podwieszona do sufi tu na żyłkach. Drewniane skrzynki po owocach oczyśćmy z zabrudzeń i kurzu, a następnie pomalujmy emalią akrylową Śnieżka Moje Deko na kolor biały. Ułóżmy je pod ścianą tworząc funkcjonalną szafkę na buty i wygodne siedzisko. Na skrzynki możemy dodatkowo ułożyć kolorowe poduszki lub niewielkie, ozdobne doniczki z kwiatami.

Wieszaki z motywem górskich szczytów

Dla tych co nie lubią nudy! Pojedyncze wieszaki z motywem górskich szczytów. Ze sklejki lub deski wycinamy trójkąty. Za pomocą taśmy malarskiej tworzymy wzorek i malujemy emalią akrylową Śnieżka Moje Deko. Następnie wiercimy otwór i za pomocą wkrętów mocujemy drewniane gałki do szuflady. Wieszaczki świetnie prezentują się, gdy są nieregularnie zawieszone na ścianie.

GALERIA ZDJĘĆ

Aby ożywić ściany, warto też powiesić na nich rodzinne zdjęcia lub np. wyeksponować pamiątki z podróży. W klasycznych albo kolorowych ramach. Miejsce jest idealne, bo sam kształt przedpokoju nasuwa skojarzenia z galeriowym hallem, w którym wystawia się dzieła sztuki.

Jasna komoda w przedpokoju

Dekoracje - Kto powiedział, że udekorowanie przedpokoju musi być kosztowne? Wystarczy wiklinowy koszyk jako doskonały schowek na szale, apaszki czy klucze. Albo doniczka z małymi kaktusami czy niewielki bibelot na komodzie – one nie zajmą zbyt dużo miejsca, a na pewno sprawią, że hol wyda się bardziej przytulny. I uwaga: nie gromadźmy wielu drobnych elementów i – jeśli to możliwe – zrezygnujmy z wolno stojącego wieszaka. Im mniej rzeczy znajdzie się w holu, tym lepiej. Ten wyda się wówczas większy i bardziej przestronny.

TABLICA OGŁOSZENIOWA

Tę także coraz częściej można spotkać w holu. Aby ją zrobić samemu – wtedy koszty są niższe – wystarczy drewnianą płytę pomalować farbą tablicową, a po jej wyschnięciu całość zamontować w wybranym przez nas miejscu. Tablica będzie nie tylko estetyczna, ale też praktyczna – wychodząc z domu, nie sposób będzie przegapić zapisanej na niej wiadomości.

Okładka Dekoratorium

Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Nr 1 (16) 2017. Autor: Dorota Kalinowska

 

Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com

 

 

Galeria:

nowoczesna_aranzacja_przedpokoju.jpg
Oceń ten artykuł:
Średnia ocena: 4,7 - Ilość głosów: 6
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny