Jak obliczyć metry kwadratowe mieszkania przed malowaniem?
Aby pomalować mieszkanie, musisz wiedzieć, ile farby kupić. Potrzebujesz więc informacji o powierzchni ścian i sufitu. Jak obliczyć metry kwadratowe mieszkania? Z naszymi wskazówkami zrobisz to szybko i bezbłędnie.
Przejdź do akapitu:
Malowanie mieszkania nie jest trudne. Z powodzeniem możesz się tym zająć samodzielnie. Pierwszym krokiem jest zaplanowanie, jakich farb i w jakiej ilości potrzebujesz na sufit i ściany. Dzięki temu nie będzie potrzeby dokupowania produktów w trakcie remontu. Nie zostaną Ci także zbędne resztki farby, które są nieco kłopotliwe w utylizacji.
W artykule podpowiemy, jak obliczamy metry kwadratowe powierzchni ścian i sufitów. Doradzimy, jak uwzględnić w tych obliczeniach drzwi czy okna. Wskażemy wreszcie, w jaki sposób mając powierzchnię do malowania i wydajność produktu, obliczyć, ile litrów farby trzeba kupić.
Przed malowaniem dowiedz się, jak liczy się metry kwadratowe powierzchni ścian i sufitów, aby obliczyć ilość farby.
Przygotowanie do kalkulacji powierzchni malowania
Przygotowanie do malowania wnętrz wymaga dokładnego planowania i precyzyjnych obliczeń. Jednym z kluczowych kroków jest obliczenie powierzchni ścian, które mają zostać pokryte farbą. Pozwala to na odpowiednie przygotowanie się do zakupu farby, ale również oszczędza czas i pieniądze.
Jak obliczyć metry kwadratowe ścian? Przygotuj miarkę lub jeszcze lepiej, dalmierz laserowy. Dzięki temu sprytnemu urządzeniu obliczysz wymiary ścian w pomieszczeniu i inne odległości. Dalmierz działa poprzez wysyłanie wiązki lasera do obiektu i mierzenie czasu, jaki zajmuje jej odbicie i powrót do urządzenia. Będzie szybszy i bardziej precyzyjny niż tradycyjne miarki.
Metody obliczania metrów kwadratowych
Jak obliczamy metry kwadratowe, czyli powierzchnię mieszkania niezbędną do wyliczenia ilości farby do malowania? Oto instrukcja krok po kroku.
Krok 1: Zmierz ściany i obliczy ich powierzchnię. To samo zrób z sufitem
Pierwszym krokiem w obliczeniach jest zmierzenie długości wszystkich ścian w pomieszczeniu. W standardowych wnętrzach o prostokątnym kształcie zadanie to jest dość proste – wystarczy zmierzyć każdą ścianę, a następnie zsumować ich długości. Po uzyskaniu tej wartości należy pomnożyć ją przez wysokość pomieszczenia. W ten sposób otrzymasz powierzchnię ścian w metrach kwadratowych.
Dla przykładu, jeśli pomieszczenie ma wymiary 4 × 5 metrów, a jego wysokość wynosi 2,5 metra, obliczenia będą wyglądały następująco:
(4 + 5 + 4 + 5) × 2,5 = 45 m²
Pamiętaj, że sufit jest liczoną niezależnie powierzchnią, zwłaszcza jeśli planujesz pomalować go innym kolorem niż ściany. Aby obliczyć jego powierzchnię, wystarczy pomnożyć długość pomieszczenia przez jego szerokość. W tym przypadku:
4 × 5 = 20 m²
Krok 2: Uwzględnij niestandardowe kształty i kolorystykę
Obliczenia mogą się nieco skomplikować, gdy pomieszczenie ma nietypowy kształt lub planujesz użyć kilku kolorów farby. W takich przypadkach każdą ścianę lub jej fragment, który ma być pomalowany na inny kolor, należy liczyć osobno. Następnie dodaj do siebie wszystkie dane, aby otrzymać całkowitą powierzchnię ścian i sufitów.
Warto również na etapie planowania dokładnie rozważyć, jak będą rozłożone kolory w przestrzeni, aby obliczenia były jak najdokładniejsze. Jeśli np. planujesz pomalować jedną ścianę innym kolorem niż pozostałe, musisz wyliczyć powierzchnię tej ściany, a pozostałe potraktować łącznie.
Nasza propozycja to np. piękna ciemnozielona farba 177 Naturalna Zieleń ŚNIEŻKA Barwy Natury na jednej ze ścian w salonie – na ścianie za sofą, za stołem lub za telewizorem. Pozostałe ściany pomaluj w kolorze neutralnym. Może to być 175 Beżowy Len lub 100 Biały Bez ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Krok 3: Odejmij powierzchnię okien i drzwi
Kolejnym krokiem jest uwzględnienie otworów okiennych i drzwiowych, które obniżają rzeczywistą powierzchnię ścian do pomalowania. Standardowo zakłada się, że stanowią one około 10% całkowitej powierzchni ścian.
W pomieszczeniach z dużą ilością okien lub drzwi, takich jak salony z panoramicznymi oknami czy korytarze z wieloma drzwiami, konieczne może być dokładne zmierzenie ich powierzchni. Dzięki temu będziesz wiedzieć dokładnie, ile trzeba „ująć” z całkowitej powierzchni ścian.
Jak liczymy metry kwadratowe stolarki okiennej i drzwiowej?
Powierzchnię okna lub drzwi obliczasz, mnożąc ich wysokość przez szerokość, a następnie odejmujesz wynik od całkowitej powierzchni ścian.
Na przykład, jeśli masz w pokoju dwa okna o wymiarach 1,5 × 1,2 metra oraz drzwi o wymiarach 2,1 × 0,9 metra, to:
(1,5 × 1,2) × 2 + (2,1 × 0,9) = 3,6 + 1,89 = 5,49 m²
Otrzymaną wartość odejmujesz od całkowitej powierzchni ścian:
45 m² − 5,49 m² = 39,51 m²
W ten sposób obliczysz rzeczywistą powierzchnię ściany, którą będziesz malować.
Krok 4: Uwzględnij inne pokrycia i okładziny ścienne
Nie można zapominać o innych elementach, które mogą wpływać na powierzchnię ścian do malowania. Dotyczy to zwłaszcza miejsc pokrytych tapetami, lamperiami, glazurą czy strukturami dekoracyjnymi. W takich przypadkach również należy odjąć powierzchnię tych elementów od całkowitej powierzchni ścian.
Jeśli planujesz pomalować ściany więcej niż jednym kolorem, musisz oddzielnie obliczyć powierzchnię dla obu farb – dzięki temu precyzyjnie ocenisz, ile każdego koloru potrzebujesz. Na zdjęciu kolory ŚNIEŻKA Barwy Natury – 115 Słoneczny Blask i 175 Beżowy Len.
Narzędzia pomocnicze
Do obliczania powierzchni ścian możesz też wykorzystać kalkulatory dostępne online. Podaje się tam długość i szerokość ścian, wielkość i liczbę okien oraz drzwi, a narzędzie internetowe oblicza powierzchnię do malowania za Ciebie.
Pamiętaj też, że sam metraż ścian i sufitów to za mało, aby obliczyć, ile farby musisz kupić. Niezbędna jest także wydajność produktu. Znajdziesz tę informację na opakowaniu każdej farby lub na stronie producenta.
Wydajność farby jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość produktu i na to, ile farby faktycznie potrzebujesz. Im wyższa wydajność, tym mniej farby musisz kupić, co przekłada się na mniejsze koszty.
Przykładem są farby ŚNIEŻKA, które wyróżniają się nie tylko doskonałym kryciem i odpornością, ale także wysoką wydajnością. Dzięki temu oszczędzasz nie tylko czas, ale także pieniądze.
Wydajność farb z gamy ŚNIEŻKA prezentuje się następująco:
- ŚNIEŻKA Barwy Natury PLUS – do 14 m²/l przy jednokrotnym malowaniu,
- ŚNIEŻKA Barwy Natury – do 14 m²/l przy jednokrotnym malowaniu,
- ŚNIEŻKA Eko Plus – do 14 m²/l przy jednokrotnym malowaniu,
- ŚNIEŻKA Eko – do 13 m²/l przy jednokrotnym malowaniu,
- ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy – do 9 m²/l przy jednokrotnym malowaniu,
- ŚNIEŻKA MAX White Effect – do 14 m²/l przy jednokrotnym malowaniu,
- ŚNIEŻKA Matt Latex – do 14 m²/l przy jednokrotnym malowaniu,
- ŚNIEŻKA Super Latex – do 14 m²/l przy jednokrotnym malowaniu.
Kiedy masz już policzoną powierzchnię ścian i znasz wydajność farby, której planujesz użyć, możesz przystąpić do obliczenia ilości farby potrzebnej do malowania.
W tym celu trzeba podzielić powierzchnię ścian przez wydajność farby. Pamiętaj, że podana wydajność dotyczy jednokrotnego malowania. Jeśli planujesz nałożenie dwóch warstw farby, musisz pomnożyć wynik przez dwa.
Na przykład, jeśli masz do pomalowania 39,51 m², a wybrana przez Ciebie farba ma wydajność 14 m²/l, potrzebujesz:
39,51 m² ÷ 14 m²/l = 2,82 l farby
Tyle farby będzie niezbędne do pomalowania tej powierzchni jednym kolorem i jedną warstwą. W przypadku dwukrotnego malowania potrzebujesz około 5,64 litra farby.
O czym jeszcze warto wiedzieć? Uwzględnij pewien margines błędu – lepiej mieć nieco za dużo farby niż za mało. Weź pod uwagę, że część może się np. rozlać.
Pamiętaj też, że na wydajność farby duży wpływ ma dobre przygotowanie ścian. Jeśli użyjesz przed malowaniem gruntu, ilość farby niezbędnej do malowania się zmniejszy, ponieważ grunt ograniczy chłonność powierzchni. W ofercie ŚNIEŻKA znajdziesz nie tylko szeroki wybór farb na ściany i sufit, ale także niezawodne grunty do przygotowania ścian do malowania.