Przejdź do akapitu:
Spis treści
1. Usuwanie lamperii może być problemem
2. Zanim zabierzesz się za usuwanie lamperii
3. Stara lamperia – jak usunąć ją ze ściany?
4. Jak usunąć lamperię? Nasze rozwiązania
5. Usuwanie lamperii – da się zrobić!
Usuwanie lamperii może być problemem
Usuwanie lamperii nie jest prostym zadaniem. Wszystko przez odporność, jaką charakteryzuje się farba olejna. Na szczęście z biegiem lat nawet te doskonałe właściwości ochronne farby olejnej muszą skapitulować, a na lamperii pojawiają się nieestetyczne dziury oraz pęknięcia. W takiej sytuacji potrzebne jest usunięcie tego elementu dekoracyjnego, co w skrajnych przypadkach może być dosyć problematyczne. Farba dobrze przylega do ściany i tworzy naprawdę solidną warstwę. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Czytaj dalej i przekonaj się, jak najszybciej pozbyć się starej lamperii ze ściany.
Zanim zabierzesz się za usuwanie lamperii
Usuwanie farby olejnej ze ściany jest niemal zawsze długotrwałe i pracochłonne. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem pracy powinieneś odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym znajduje się lamperia. Zabezpiecz wszystkie meble, parapety oraz podłogę poprzez przykrycie ich np. solidną folią malarską. Jeśli planujesz skorzystać ze środków chemicznych do usuwania lamperii, zaopatrz się również w specjalny strój ochronny oraz maskę. Zanim zaczniesz, zamknij wszystkie drzwi i okna, by pył oraz zapach nie przedostały się do innych pomieszczeń. Staraj się jak najbardziej odizolować od świata zewnętrznego. Dzięki temu unikniesz dodatkowego sprzątania.
Stara lamperia – jak usunąć ją ze ściany?
Metod jest kilka, a poniżej opisaliśmy te najpopularniejsze oraz przynoszące najlepsze rezultaty.
Ręczne usuwanie starej lamperii
Ręczne zrywanie to metoda, która jest najczęściej wybierana przez ekipy remontowe. Do ręcznego usuwania lamperii ze ścian używa się szpachelki lub odpowiednio wyprofilowanego kawałka szkła. Jeśli nie masz doświadczenia w usuwaniu farby olejnej, postaw na szpachelkę, ponieważ jest wygodniejsza. W przypadku, gdy wiesz, co robisz, możesz wybrać szkło, ale pamiętaj o zachowaniu należytej ostrożności. Miej też na uwadze, że ręczne usuwanie lamperii stosuje się jedynie na niewielkich wnętrzach. Ze względu na czasochłonność ta metoda nie sprawdza się w większych pomieszczeniach.
Chemiczne usuwanie starej lamperii
Jeśli stoisz przed zadaniem pozbycia się farby olejnej z większej powierzchni, o wiele lepsza okaże się metoda chemiczna. W sklepach znajdziesz wiele preparatów, których zadaniem jest złuszczenie starej lamperii i przygotowanie jej do usunięcia. Środek chemiczny powinien być nakładany równomiernie na całej powierzchni ściany. Daj substancji kilka minut na popracowanie (szczegółowe informacje znajdziesz na etykiecie wybranego produktu). Po odpowiednim czasie farba olejna będzie łatwo odchodzić od ściany. Wystarczy tylko, że skorzystasz z tradycyjnej szpachelki, a po wszystkim przetrzesz ścianę wilgotną ściereczką. Pamiętaj jednak, że preparaty te nie nadają się do usuwania tynku.
Metoda chemiczna najlepiej sprawdza się przy zdzieraniu maksymalnie trzech warstw farby. Jej wadą jest również drażniący zapach, który powstaje przy zastosowaniu produktu i utrzymuje się w pomieszczeniu przez bardzo długi czas. Nie można jednak odmówić tej metodzie skuteczności.
Mechaniczne usuwanie lamperii
Często wykorzystywaną metodą usuwania starej lamperii ze ściany jest mechaniczne ścieranie. Potrzebna do niego jest wiertarka wyposażona w szczotkę drucianą. Sprawdzi się także gruboziarnisty papier ścierny lub szlifierka. W tej metodzie niezwykle ważna jest jednak ostrożność oraz doświadczenie, ponieważ nieumiejętne używanie wiertarki może uszkodzić ścianę. Musisz być przygotowany na dużą ilość pyłu, a więc dobrze będzie, jeśli przed rozpoczęciem ścierania farby sięgniesz po specjalny strój oraz maskę ochronną. Mechaniczne usuwanie lamperii jest dobre, gdy konieczne są prace w użytkowanych mieszkaniach. W odróżnieniu od metody chemicznej nie pojawia się bowiem drażniący zapach.
Termiczne usuwanie lamperii
Metoda termiczna wymaga posiadania specjalnej opalarki, która podgrzewa farbę, co ułatwia jej usuwanie. Gdy farba jest już odpowiednio ciepła, odchodzi od ściany przy użyciu szpachelki. Podgrzewanie działa tylko w przypadku ścian pochłaniających duże ilości ciepła, ale stosuj tę metodę ostrożnie, ponieważ łatwo przesadzić i uszkodzić powierzchnię pokrytą farbą.
Jak usunąć lamperię? Nasze rozwiązanie
Jest jeszcze inna metoda usuwania lamperii. Za jej ogromną zaletę z pewnością należy uznać brak pyłu oraz konieczności zaopatrywania się w specjalistyczne urządzenia takie jak wiertarka lub opalarka. Chodzi o maskowanie. Jeśli chcesz uniknąć bałaganu i nie za bardzo znasz się na używaniu szpachelki, dobrym pomysłem jest po prostu nałożenie nowej warstwy farby olejnej. Takie rozwiązanie wchodzi w grę tylko, gdy poprzednia nawierzchnia jest w dobrej kondycji. Świetnie sprawdzi się Śnieżka Supermal® Emalia Olejno-Ftalowa. Farba jest odporna na środki dezynfekujące, uszkodzenia mechaniczne oraz atmosferyczne, a co więcej tworzy trudno zapalną powłokę. Klasa palności tego produktu to D-s1, d0. Warto również wspomnieć o dobrych właściwościach kryjących oraz szerokiej palecie barw.
Jak nałożyć nową warstwę farby olejnej?
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w nałożeniu nowej warstwy na zużytą lamperię.
1. Oczyść ścianę i pozbądź się z niej kurzu oraz zatłuszczeń.
2. Jeśli malujesz drewnianą powierzchnię, usuń żywicę poprzez zastosowanie benzyny ekstrakcyjnej.
3. Fragmenty starej farby, które widocznie odchodzą od ściany, należy usunąć przy użyciu szpachelki.
4. Wszelkie ubytki w ścianie zaszpachluj.
5. Stare powłoki farby olejnej powinny być zmatowione drobnoziarnistym papierem ściernym.
6. Wymieszaj emalię Śnieżka Olejno-Flatowa.
7. Jeśli to potrzebne, rozcieńcz produkt benzyną ekstrakcyjną do wymaganej konsystencji.
8. W malowanym pomieszczeniu powinna panować temperatura powyżej +10°C i wilgotność powietrza poniżej 80%.
9. Do malowania użyj płaskiego pędzla z miękkim włosiem, wałka gąbkowego.
10. Następne warstwy nanoś po około 24 godzinach przerwy od naniesienia poprzedniej.
Usuwanie lamperii – da się zrobić!
Jak widzisz, usuwanie starej lamperii nie jest procesem łatwym, ale czasami koniecznym. Dobierz metodę pozbycia się farby olejnej do pomieszczenia, w jakim ma zostać położona nowa warstwa. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu oraz zadbaniu o własne bezpieczeństwo. W przypadku stosowania metody chemicznej załóż rękawiczki ochronne oraz maskę. Chętnie zobaczymy efekty Twojej pracy oraz metamorfozę, jaką przeszła ściana pokryta starą lamperią. Prześlij nam zdjęcia i pochwal się odmienionym pomieszczeniem.