Jak uzyskać optymalne krycie białą farbą? - porady eksperta

Nieodpowiednie krycie białej farby to problem dla wielu majsterkowiczów. Co może powodować taki problem w przypadku jasnych kolorów? Co zrobić, aby uzyskać idealnie białą ścianę przy minimalnej ilości pracy?

Malowanie ścian na biało to jedno z trudniejszych zadań. Często pojawiają się trudności nie tylko z zamalowaniem ciemniejszego koloru, ale również zakryciem codziennych zabrudzeń. Moda na biel znów wraca i jest obecna we wnętrzach skandynawskich, tradycyjnych, ale również tych nowoczesnych. Przemalowywanie kolorowych ścian na biało to zadanie, z którym każdy zmierzy się przynajmniej raz w życiu.

Biała farba do ścian – zakupy z rozwagą

W przypadku zakupu białej farby, należy szczególnie uważnie przyjrzeć się opakowaniu. Producent umieszcza na etykiecie informacje o kryciu oraz wydajności. Szybkie przeliczenie tych wartości uświadomi nam, że nie warto jest oszczędzać na tym produkcie, bowiem czas przeznaczony na nałożenie kolejnej warstwy będzie więcej wart niż sama farba lepszej jakości, a o nakładach pracy nie wspominając. Przy zakupie warto sprawdzić datę ważności oraz w miarę możliwości dowiedzieć się, w jaki sposób farba była składowana, ponieważ zarówno przemrożenie farby, jak i wystawienie jej na działanie silnego słońca, może mieć wpływ na jej krycie.

Jak malować białą farbą?

Przygotowując się do każdego malowania, a szczególnie z użyciem białej farby, należy bardzo dokładnie przygotować powierzchnię. Jej mycie i gruntowanie wpłyną na równomierne krycie oraz dadzą lepszy ostateczny efekt. Krycie białej farby poprawi także zastosowanie odpowiednich narzędzi, czyli najlepiej wałków ze średnim włosem. Starajmy się malować zdecydowanymi i długimi pociągnięciami, nie przerywając w połowie, jak również nie malując tzw. „placków”, które następnie będziemy chcieli ze sobą połączyć. Jeśli już musimy łączyć ze sobą dwa fragmenty, to wykonujmy to „na mokro”. Sufit malujemy zgodnie z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu, czyli standardowo kierując się od okna do wnętrza. Malowanie pomieszczenia rozpoczynamy od sufitu i kończymy na ścianach, standardowo rozpoczynając pracę od narożników wewnętrznych. Nie powinno się rozcierać farby na ścianie w trakcie malowania, może to spowodować pojawienie się prześwitów. Z kolei farbę zaschniętą w kuwecie należy wyskrobać, pojemnik umyć i osuszyć i dopiero wtedy zacząć malowanie na nowo.

Malowanie ściany na biało wałkiem

Jak poprawić krycie białej farby?

Na krycie białej farby na pewno wpłynie odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz przestrzeganie warunków malowania. Odpowiednia temperatura pomiędzy 10°C a 25°C oraz suche, dobrze wentylowane pomieszczenie pozwolą na dobre i równomierne schnięcie. Należy bardzo dokładnie przestrzegać wymaganego czasu schnięcia dla pierwszej warstwy. Zbyt szybkie nakładanie drugiej powłoki może zmniejszyć krycie białej farby, poprzez rozcieranie jeszcze nie utwardzonej farby. Nie wolno rozcieńczać farby, chyba że producent zalecza inaczej. Nie próbujmy zamalowywać pleśni i grzybów, bowiem będą one doskonale widoczne spod białej farby.

Malowanie wałkiem na biało

Pomocne produkty

Poza dobrą jakościowo białą farbą, odpowiednio dostosowaną do malowanego wnętrza, w przypadku malowania ścian na biało warto rozważyć wykorzystanie farby na plamy i zacieki Śnieżka, którą można nałożyć w miejsca szczególnie zabrudzone oraz

Farba na zacieki i plamy Śnieżka

farby podkładowej Śnieżka grunt, którą można zamalować bardzo intensywne kolory, takie jak czerwień i błękit przed przystąpieniem do właściwego malowania.

Śnieżka Grunt

Zobacz inne artykuły

Galeria:

malowanie_sciany_na_bialo.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny