Jak urządzić pokój bez okna? Inspiracje i porady
Mówią: „działaj z tym, co masz.” Jak jednak dekorować i urządzać, kiedy w pomieszczeniu brakuje okna? Czy można rozświetlić zamknięte miejsce i czy ciemne lokum da się zamienić w jasny i gustowny pokój bez okna? Odpowiadamy!
Przejdź do akapitu:
Spis treści
1. Czy da się urządzić pokój bez okien?
2. Pokój bez okien – wady i zalety
3. Jak rozjaśnić pokój bez okna?
Twój pokój potrzebuje światła, żeby prezentować się dobrze. Zdarza się jednak, że poszczególne wnętrza nie mają okien. Mogą to być łazienki, garderoby, sypialnie, a nawet pokoje dziecięce. Czasem z jednego pomieszczenia trzeba stworzyć dwa mniejsze i wtedy jeden z nich zostaje pozbawiony dopływu naturalnego światła. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Postaw na kreatywność, która powoli Ci rozwiązać aranżacyjne problemy. Poszukaj odpowiednich kolorów i dodatków, a Twoje wnętrze stanie się jasne i przytulne.
Czy da się urządzić pokój bez okien?
Aranżacja takiego wnętrza jest trudna, gdyż zamknięte pomieszczenie potrzebuje sztucznego światła. Jak oświetlić pokój bez okna? Sprawdź nasze rozwiązania.
Kolory to podstawa
Do wyboru masz całą paletę barw. Wskazane są tutaj jasne tony, na czele z czystą bielą Śnieżka Bary Natury 173 Majowa Konwalia. Odcienie subtelnych szarości, beżu, kremu także będą odpowiednie. W malowaniu ścian sprawdzą się barwy takie jak jasnoszary 123 Mglisty Świt oraz delikatna, pastelowo-różana 113 Różowa Magnolia. Pamiętaj o tym, by sufit był zawsze jasny. Ciemny kolor niepotrzebnie zabierze światło i zmniejszy optycznie pokój.
Sprytna porada Śnieżki Pokój bez okna zyska więcej przestrzeni i stanie się jaśniejszy, jeśli zarówno sufit, jak i ściany pomalujesz na ten sam kolor. Pozwoli to na optyczne zatarcie się granic i wprowadzi do ciemnej przestrzeni więcej blasku. Biel powtórzona na suficie i ścianie zdecydowanie doda wnętrzu metrażu i światła. |
Kolory mebli, podłóg i ścian powinny być spójne
Błyszczące, jasne fronty w meblach rozproszą ciemność. Jasna podłoga i ściany nadadzą miejscu lekkości. Nie oznacza to, że oprócz bieli i jasnej szarości nie możemy użyć innych kolorów. Dobrze jest bazować na dwóch, maksymalnie trzech barwach, po to, by nie wprowadzać chaosu i nie przytłaczać dodatkowo wnętrza. Jeśli stosujemy dwa kolory to najlepiej o takiej samej barwie, ale różnych odcieniach.
Oświetlenie jest obowiązkowe
Kryształowy żyrandol, kinkiety, stojące lampy, a nawet świece i lampiony dodadzą światła i rozjaśnią wnętrze. Meble wyposażone w ledowe lampki i podświetlane szuflady sprawią, że pokój bez okna będzie funkcjonalny. Świecące listwy przypodłogowe nie tylko rozjaśnią pomieszczenie, ale stworzą również magiczny klimat. Im więcej blasku, tym lepiej.
Zadbaj o dodatki
Typowe dodatki to szkło w każdej możliwej postaci – odbija światło i rozjaśnia przestrzeń. Drzwi z przeszkleniami, szklane witryny, lustra i luksfery rozświetlą pokój. W takim miejscu świetnie sprawdza się imitacja okna. Fototapeta lub obraz przedstawiające świat zza sztucznych szyb otworzą dodatkowo przestrzeń.
Pokój bez okien – wady i zalety
Ciemny pokój nie jest taki zły i choć może wydać się to zaskakujące, ma swoje zalety.
Miejsce tymczasowego azylu
Masz dużą rodzinę i czasem potrzebujesz ucieczki od hałasu i rzeczywistości? Dobrze zaaranżowane miejsce może stać się Twoim sekretnym schronem. Odpowiednio wyciszone i urządzone pomoże Ci odetchnąć od natłoku codziennych spraw. Zaprojektowane w stylu minimalistycznym pozwoli na relaks oraz odpoczynek.
Przestrzeń do pracy
Jeśli Twój zawód wymaga tymczasowej samotności, pokój bez okna może się bardzo przydać. Kiedy gonią Cię terminy, ponieważ musisz ukończyć ostatni rozdział książki lub projekt budowlany, taka przestrzeń z pewnością Ci w tym pomoże. Tu nic Cię nie rozproszy – ani odgłosy zza okna, ani widoki.
Pokój dla gości
Masz dużo przyjaciół? Uwielbiasz biesiadować i prowadzić ożywione dyskusje do białego rana? Powinieneś zatem zatroszczyć się o gości i zadbać o miejsce na nocleg. Zamknięty pokój możesz zaaranżować właśnie jako sypialnię dla odwiedzających.
Oszczędne lokum
Pokój bez okien może być cichym azylem lub dodatkową sypialnią, ale i tak będziesz korzystał z niego tylko od czasu do czasu. To nie jest miejsce, w którym przebywa się całymi dniami. A to oznacza niższe rachunki za prąd i rzadkie sprzątanie, czyli wszystko na plus.
A czy są jakieś wady? Niestety tak. I warto je wziąć pod uwagę, kiedy kupujesz nieruchomość z takim pomieszczeniem.
Brak światła
Trzeba wykazać się sporą kreatywnością, żeby w jakiś sposób doświetlić pokój. Odpowiednie lampy, kolory na ścianach i meble muszą tworzyć zgrany duet. W przeciwnym razie wprowadzą chaos i przyciemnią pokój.
Brak wentylacji
Okno pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza. W zamkniętym pomieszczeniu jest to niemożliwe, jednak możesz zamontować wentylator i dodatkowo wspomóc się wiatrakiem. Od czasu do czasu otwórz na dłużej drzwi, by przewietrzyć miejsce.
Brak wyjścia ewakuacyjnego
Pokój bez okna nie pozostawia wyboru. Jedynym sposobem ewakuacji są drzwi.
Jak rozjaśnić pokój bez okna?
Zastanawiasz się, jak rozjaśnić pokój bez okna. Możliwości jest sporo. Postaw na grę kolorów i wykorzystaj właściwe materiały oraz surowce. Nawet tak trudne przestrzenie nie mogą nikogo powstrzymać od kreatywnego podejścia w urządzaniu. Oto kilka przykładów, jak wykazać się pomysłowością i sprytem w dekoracji wnętrza bez okna.
Pokój relaksu z zielenią w tle
Pomieszczenie bez okna możesz przystosować jako pokój do odpoczynku, gdzie spokojnie poczytasz książkę i wyciszysz umysł. Przy użyciu zielonej farby Śnieżka Barwy Natury 154 Powiew Wiosny oraz kwiatów wprowadzisz naturę do środka. Zastosowanie bieli jako drugiego koloru, odpowiednie oświetlenie, a także wykorzystanie dużych przeszkleń optycznie powiększą pokój. W takim miejscu doświadczysz ciszy i harmonii.
Sypialnia bez okna
Biel to czystość i lekkość, które są pożądane w pokoju bez okna. W sypialni sprawdzą się również kolory jasne i przydymione – wszelkie odcienie wrzosu, różu, błękitu i zieleni. Wypróbuj delikatny, niebieski odcień 112 Błękitnej Rabatki lub pastelowy fiolet 110 Jesiennego Wrzosowiska z kolekcji Śnieżka Barwy Natury. Działają uspokajająco i relaksująco. W połączeniu z pudrowym różem 132 Różana Altanka i bielą 173 Majowa Konwalia tworzą pogodne i zharmonizowane wnętrze, które nawet bez dopływu naturalnego światła pomoże ci wypocząć. Oświetlenie, lustra, obrazy, a nawet kwiaty maskują brak okna w pomieszczeniu. Zobacz więcej pomysłów na urządzenie takiego wnętrza.
Odwaga bycia sobą
Nie wszystko w aranżacji musi mieścić się w określonych schematach. Wnętrze ma wyrażać Ciebie. Jeśli z czystą bielą nie jest Ci po drodze i marzysz, by w pokoju bez okna urządzić eklektyczne wnętrze, nic nie stoi ku temu na przeszkodzie. Baw się kolorami. Jeśli lubisz głębokie, ciemne barwy, jak Śnieżka Barwy Natury 120 Grafitowy Mural, zastosuj je w pomieszczeniu. Podświetlane witryny, kinkiety, lustra i świece to Twój sposób na światło w ciemnym wnętrzu.
Aranżacja wnętrza bez okna stanowi duże wyzwanie. To wymagające i trudne pomieszczenie, w którym trzeba wykazać się nie lada pomysłowością. Jeżeli kiedykolwiek przeprowadzałeś metamorfozę takiego wnętrza, zrób zdjęcie i wyślij do nas. Jeśli stoisz dopiero przed takim zadaniem, zapoznaj się z paletą farb Śnieżka Barwy Natury. To kolory, które inspirują i potrafią odmienić każde miejsce.