3 sposoby na pozbycie się rdzy z metalowych drzwi

Korozja metalu potrafi zepsuć ładny wygląd drzwi wykonanych z tego materiału, ale także osłabić je, a nawet zniszczyć. Jak zabrać się za usuwanie rdzy z metalu? Do dyspozycji masz metody domowe jak usuwanie rdzy octem oraz metody chemiczne i mechaniczne. W artykule podpowiemy, które są najskuteczniejsze.

 Spis treści:

  1. Czy rdzę trzeba usuwać? Poznaj farby na rdzę!
  2. Mechaniczne usuwanie rdzy – jak to zrobić?
  3. Czym usunąć rdzę? Domowe preparaty na rdzę
  4. Inne sposoby usuwania rdzy z metalu
  5. Podsumowanie

Metalowe przedmioty, w szczególności te wystawione na działanie czynników atmosferycznych, narażone są na korozję. Rdza nie tylko sprawia, że stają się one nieestetyczne, ale również są bardziej podatne na szybsze niszczenie. Dotyczy to także metalowych drzwi zewnętrznych, które jednak da się uratować, nawet gdy pokrywa je rdzawa powłoka. Jak pozbyć się korozji? Poznaj metody chemiczne i mechaniczne oraz dowiedz się, jaki środek antykorozyjny najlepiej zastosować.

Zardzewiałe drzwi

Czy rdzę trzeba usuwać? Poznaj farby na rdzę!

Czy rdzę trzeba usuwać? Poznaj farby na rdzę!Usuwanie rdzy z metalowych drzwi jest możliwe, ale może okazać się bardzo praco- i czasochłonne, w szczególności jeśli renowacji będzie wymagała cała powierzchnia skrzydła. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad alternatywą dla usuwania rdzy, a mianowicie… nad jej pomalowaniem!

Obecnie pojawia się coraz więcej preparatów na rdzę, które można stosować bez wcześniejszego usuwania efektów korozji – oczywiście wymagane jest pozbycie się ruchomych, osypujących się fragmentów rdzy, ale nie ma konieczności dokładniejszego szorowania powierzchni.Konieczne jest natomiast oczyszczenie metalowych drzwi z kurzu, pyłu, tłustych plam i innych zabrudzeń i dokładne wysuszenie ich powierzchni.

Malowanie zardzewiałej powierzchni

Farba na rdzę to skuteczny sposób na odnowienie metalowych drzwi

Kolejnym etapem jest nakładanie farby na rdzę – dostępne są zarówno preparaty na rdzę w tradycyjnej formie, które można aplikować za pomocą pędzla(takie jak ŚNIEŻKA na rdzę),jak i proste i szybkie w użyciu farby na rdzę w sprayu (np. ŚNIEŻKA Multispray).

Warto wiedzieć, że takie środki dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru, a zatem można je bez trudu dopasować do potrzeb. Co więcej, farby na rdzę nie tylko maskują nieestetyczny nalot, ale też chronią przed dalszym korodowaniem metalu i pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny na usunięcie rdzy i doprowadzenie odnawianych przedmiotów do stanu tzw. „srebrnego metalu”.

Kiedy zamiast usuwania rdzy z metalu można zastosować farbę na rdzę? Wtedy, gdy ogniska korozji są niewielkie, a powłoka nie łuszczy się i nie odpada. Przed zastosowaniem farby na rdzę takiej jak np. ŚNIEŻKA Na Rdzę, powierzchnię należy więc odpowiednio przygotować. Jak? Podłoże powinno być suche, bez kurzu, tłuszczu, osadów solnych i innych zanieczyszczeń. Odnawiane powierzchnie trzeba oczyścić z zanieczyszczeń i łuszczącej się farby, z miejsc skorodowanych usunąć mechanicznie luźną przylegającą rdzę, odtłuścić i wysuszyć. Kolejny krok to zmatowienie powierzchni papierem ściernym w celu poprawy przyczepności, odpylenie i ponowne osuszenie.

Tak przygotowaną powierzchnię możesz już pomalować farbą ŚNIEŻKA Na Rdzę. To szybkoschnąca gruntoemalia do zabezpieczania powierzchni stalowych i żeliwnych przed korozją. Jest doskonała do wykonywania nowych wymalowań, jak i renowacji starych powłok malarskich. Możesz z jej pomocą pomalować i odnowić ogrodzenia, bramy, drzwi, konstrukcje, maszyny rolnicze, maszyny i urządzenia przemysłowe, detale samochodowe. Farba jest produktem 3w1, czyli łączy w sobie cechy gruntu, farby podkładowej i farby nawierzchniowej do metalu. Wyróżnia ją podwyższona odporność na warunki atmosferyczne i UV oraz doskonała przyczepność, dzięki czemu nadaje się do stosowania także bezpośrednio na rdzę.

Prostym i sprawdzonym rozwiązaniem jest również farba na rdzę w sprayu np. ŚNIEŻKA Multispray Na Rdzę. Gruntoemalia w sprayu przeznaczona jest do malowania większości elementów stalowych. Może być stosowana bezpośrednio na rdzę lub stare powłoki lakiernicze. Skutecznie zatrzymuje proces korozji dzięki temu, że łączy aż 4 cechy: podkładu, aktywnej ochrony antykorozyjnej, wysokiej siły krycia i ochronnej bariery przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Może być stosowana na ocynk i aluminium, a jej atut to wysoka przyczepność do podłoża.

Metalową powierzchnię możesz też pomalować farbą ftalową. Przed jej nałożeniem najlepiej jednak użyć środka antykorozyjnego, jakim jest podkład antykorozyjny Urekor S. Podkładowa farba antykorozyjna Urekor S daje szybkoschnące, matowe, elastyczne powłoki doskonale przyczepne do podłoża. Zabezpiecza metal przed korozją i przedłuża trwałość powłoki malarskiej.

Także w przypadku używania podkładu ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Z powierzchni przeznaczonych do renowacji trzeba więc usunąć luźną warstwę starej farby, rdzę i inne zanieczyszczenia. Oczyszczone powierzchnie należy odtłuścić benzyną ekstrakcyjną.

Podkład antykorozyjny nakłada się zwykle pędzlem. Zalecana liczba warstw to 1 lub 2 w zależności od tego, jak bardzo powierzchnia narażona będzie na korozję. Po 24 godzinach można już nakładać wybraną farbę nawierzchniową.

Mechaniczne usuwanie rdzy – jak to zrobić?

Jak usunąć rdzę? Jeśli pomalowanie metalowych drzwi Ci nie wystarcza, możesz też zastanowić się nad możliwością mechanicznego usuwania rdzy. Musisz się jednak liczyć z tym, że zadanie to będzie mozolne i zajmie Ci sporo czasu – szczególnie, jeśli do pracy wybierzesz ręczne narzędzia, jak szczotka druciana czy papier ścierny.

Warto wiedzieć

Używanie szczotki drucianej i papieru ściernego pomoże usunąć rdzę tylko wtedy, gdy nie wniknęła ona jeszcze głęboko w metal. Pamiętaj jednak, że stosowanie tak agresywnych metod może skutkować porysowaniem metalowych powierzchni.

Nieco szybsze usuwanie rdzy z metalowych drzwi zapewni Ci ściernica, którą montuje się na szlifierce lub wiertarce. Dzięki niej dokładne szorowanie dużych powierzchni zajmuje mniej czasu. Z drugiej strony jednak urządzenia ze ściernicą nie docierają do trudno dostępnych miejsc, więc tam trzeba posiłkować się innymi sposobami na usuwanie rdzy.

Usuwanie rdzy z powierzchni

Mechaniczne usuwanie rdzy

Czym usunąć rdzę? Domowe preparaty na rdzę

Wiele osób, decydując się na samodzielne usuwanie rdzy z metalowych drzwi, sięga po domowe metody, które często okazują się bardzo skuteczne. Na które preparaty na rdzę warto zwrócić uwagę?

  • ocet – to skuteczny środek do usuwania rdzy. Można nasączyć w nim duże kawałki materiału i obłożyć metalowe drzwi, a następnie zeskrobywać nieco rozpuszczoną rdzę delikatnym druciakiem,usuwanie rdzy octem uda się tylko wtedy, gdy ogniska rdzy są niewielkie, a rdza nie wniknęła jeszcze mocno w metalową powierzchnię,
  • soda oczyszczona – ten składnik z kolei odkleja rdzę od podłoża. Aby zaczął działać, należy połączyć sodę z wodą, tworząc pastę, którą nałożysz na metalowe drzwi,
  • kwas cytrynowy – jeśli chcesz usunąć rdzę domowym sposobem, wypróbuj też kwas cytrynowy, jednak pamiętaj, że wraz z rdzą możesz też pozbyć się farby z drzwi.

Inne sposoby usuwania rdzy z metalu

Oprócz metod mechanicznych i domowych sposobów skutecznym rozwiązaniem jest również piaskowanie. Profesjonalne piaskowanie (lub sodowanie) jest bardzo skuteczną metodą, ale wymaga specjalistycznego sprzętu i często jest stosowane w warsztatach. Polega ono na tym, że cząstki ścierne ze specjalnego pistoletu natryskiwane są na metalową powierzchnię z dużą prędkością. Pocierają one i uderzają w metal, usuwając w ten sposób zanieczyszczenia z powierzchni. Piaskowanie bardzo dokładnie usuwa rdzę nawet z jej głębszych pokładów.

Jeszcze bardziej zaawansowaną metodą usuwania rdzy z metalu, także dostępną w profesjonalnych zakładach, jest laserowe usuwanie korozji. Pod działaniem wiązek laserowych rdza zaczyna odparowywać, topić i łuszczyć, co powoduje całkowicie i bardzo szybkie usunięcie korozji.

Rdzę mogą też usunąć różnego typu chemiczne odrdzewiacze. Środki chemiczne nakłada się na zardzewiałe powierzchnie, aby rozpuścić rdzę. Inna metoda to zanurzenie metalowego przedmiotu w odrdzewiaczu.

Podsumowanie

Rdza na metalowych drzwiach nie tylko psuje ich wygląd, ale także osłabia strukturę. Można ją usunąć za pomocą metod chemicznych i mechanicznych. Można też zdecydować się na malowanie drzwi farbą na rdzę.

Chemiczne środki, takie jak specjalne farby, można nakładać bez dokładnego usuwania rdzy, o ile powierzchnia jest odpowiednio przygotowana. Mechaniczne metody obejmują użycie szczotek drucianych, papieru ściernego oraz urządzeń takich jak ściernice. Domowe sposoby to ocet, soda oczyszczona i kwas cytrynowy.

Zaawansowane techniki, takie jak piaskowanie i laserowe usuwanie rdzy, są dostępne w profesjonalnych warsztatach.

Sprawdź także:

Galeria:

zardzewiale_drzwi.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny