Jak zrobić stylowy stojak na ręczniki papierowe?

Ręcznik papierowy to przedmiot, który jest niezbędny w każdej kuchni. Dobrze, jeśli jest pod ręką, a jeszcze lepiej, gdy jest zawieszony na praktycznym i eleganckim stojaku. W sklepach możesz znaleźć wiele różnorodnych kształtów. Jednak o ile większą wartość będzie miał taki stojak, który zrobisz samodzielnie? Jeśli dysponujesz wolnym czasem i posiadasz choć odrobinę zapału, spróbuj razem z nami wykonać stylowy podajnik na ręcznik papierowy.

Do wykonania stojaka potrzebujesz deski, płyty pilśniowej, drewnianego kija, np. trzonka od szczotki, dekoracyjnej gałki meblowej, drewnianych kołków montażowych, szlifierki, wyrzynarki, frezarki, wiertarki, piłki do cięcia drewna, papieru ściernego, ołówka, wałka i kuwety, cienkich pędzelków, kleju oraz farb Śnieżka Moje Deko w kolorach Biel i Mięta. Śnieżka Moje Deko to farba idealna do prac domowych, ponieważ nie chlapie, szybko schnie i posiada łagodny zapach. Jest wodorozcieńczalna i łatwa w aplikacji, więc nie trzeba być profesjonalnym malarzem, by uzyskać wspaniały efekt malowania. Śnieżka Moje Deko doskonale kryje i przyczepia się do podłoża. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i posiada zwiększoną trwałość powłoki.

Farby Moje Deko

Krok 1 – wycinanie i malowanie form

Zacznij od przygotowania miejsca do pracy i włożenia odzieży ochronnej. Na desce narysuj ołówkiem kształt jednego z boków stojaka. Wytnij go wyrzynarką, połóż na pozostałym kawałku deski i odrysuj, by uzyskać drugi, identyczny bok. Powstały kształt również wytnij wyrzynarką. Sprawdź jaką wysokość ma ręcznik papierowy – ten pomiar będzie wyznaczał szerokość stojaka. Dodaj dwa centymetry – po jednym na każdą stronę, odmierz tę długość na desce i wytnij spód stojaka oraz półeczkę, która od góry przykryje szufladę. Do tego wymiaru dodaj grubość dwóch boków stojaka i po ok. dwa centymetry po każdej ze stron. Dokładnie takiej długości powinien być drewniany drążek, na którym zawiesisz ręcznik. Wytnij go z drewnianego kija, używając piłki do drewna. Gdy określisz, jaką wysokość będzie miała Twoja szufladka, wytnij z deski jej front. Następnie za pomocą frezarki wytnij elementy dekoracyjne na krawędziach boków i frontu szuflady. W bokach stojaka wytnij otwory na drążek oraz niżej, mniejsze, na kołki montażowe. Podobne otwory wywierć w bocznych krawędziach spodu stojaka i półeczki. Wszystkie przygotowane elementy wygładź szlifierką, a następnie papierem ściernym. Oczyść je z pyłu. Otwory na kołki zaklej taśmą, by nie dostała się do nich farba. Czas na malowanie. Po otwarciu farby Śnieżka Moje Deko w kolorze Białym, wlej ją do kuwety i za pomocą wałka pomaluj nią boki stojaka oraz front szuflady. Postępując w ten sam sposób, kolorem Miętowym pokryj spód, półeczkę oraz drążek. Pozostaw do wyschnięcia.

Malowanie form

Krok 2 – montaż i dekoracja szuflady

Na płycie pilśniowej narysuj ołówkiem spód szuflady oraz jej trzy boki. Wytnij je, wygładź papierem ściernym i sklej ze sobą klejem nakładanym pędzelkiem. Gdy klej będzie zastygał, udekoruj szufladę. Wiertarką wywierć otwór na środku frontu i zamontuj ozdobną gałkę do mebli. Jeśli posiadasz jedynie zwykłą drewnianą, możesz pokusić się o jej własnoręczne ozdobienie za pomocą koralików, czy perełek. Front szuflady przyklej do przygotowanej pilśniowej konstrukcji.

Dekorowanie szuflady

Krok 3 – montaż stojaka

Z wyschniętych elementów stojaka odklej zamocowaną wcześniej taśmę. Posmaruj klejem linie łączące odkryte otwory, włóż kołki i połącz ze sobą boki ze spodem stojaka oraz półką. Wsuń szufladę i powieś ręcznik na drążku.

Montaż stojaka

Twój niezwykły i niepowtarzalny, stylowy stojak na ręcznik papierowy jest gotowy! Poręczny i na wskroś dekoracyjny zachwyci nie tylko Twoich gości, ale i Tobie uprzyjemni typowe prace kuchenne.

Gotowy stojak na ręczniki papierowe

Inne projekty tego autora: