Jak zrobić wieszak na zioła?

Melancholijna tęsknota za naturą zapachniała w naszych kuchniach kiszonymi ogórkami, drożdżowym ciastem i pieczonym w domu chlebem. Staramy się kupować zdrową żywność, unikamy wzmacniaczy smaku i wszelkich polepszaczy. Zaczynamy również hodować w domu zioła. Zioła w kuchni to świeży zapach, zapas wartościowych przypraw najlepszej jakości, ale również ciekawa dekoracja. Taką właśnie dekorację wzbogaconą dodatkowymi elementami możesz wykonać samodzielnie u siebie w domu.

Do wykonania dekoracji do kuchni będziesz potrzebować: farby Śnieżka Moje Deko (Róż),MAGNAT Farbę Tablicową, Śnieżka Moje Deko (Biel),Spray z efektem srebra Chrom, folię malarską, dużą drewnianą łyżkę (do kupienia w Cepelii lub na regionalnych kiermaszach),deskę sosnową, łańcuch (do kupienia w markecie budowlanym),grubą tekturę, tubę z tektury, szlifierkę, wiertarkę, wyrzynarkę, piłkę, papier ścierny, klej, wałek, kuwetę, haczyki oraz kredę.

Krok 1 – malowanie łyżki

Na stole rozłóż folię malarską, weź przygotowaną wcześniej drewnianą łyżkę i dokładnie, używając pędzla, pokryj ją emalią akrylową Śnieżka Moje Deko w kolorze Różu. Jest to farba zapewniająca doskonałe krycie i dobrą przyczepność do podłoża, jest wodorozcieńczalna, posiada zwiększoną trwałość powłoki i ma łagodny zapach. Dzięki temu, że szybko wysycha, nie musisz długo czekać, aby przejść do kolejnego etapu swojej pracy.

Malowanie łyżki

Krok 2 – wykonanie osłonek na doniczki

W celu wykonania osłonek na doniczki, na tekturowej tubie odmierz trzy takiej samej długości kawałki i używając piłki, wytnij je. Następnie, wykorzystując jeden kawałek z pociętej tuby, odrysuj na tekturze trzy koła, które posłużą jako dna osłonek. Każdy element dokładnie oszlifuj szlifierką, potem zaś wygładź papierem ściernym dla uzyskania gładkich powierzchni. Przy użyciu kleju przyklej denka osłonek do wyciętych kawałków tuby. Do kuwety wlej wymieszaną wcześniej ceramiczną farbę z linii Magnat Farba Tablicowa w kolorze czarnym. Przy użyciu wałka pokryj nią wszystkie trzy osłonki na doniczki. Farba ta pozwoli Ci uzyskać efekt powierzchni podobnej do tablicy szkolnej, na której będziesz mógł wielokrotnie pisać lub rysować kredą, ponieważ posiada ona wyjątkową odporność na mycie i ścieranie na mokro. Gdy farba wyschnie, za pomocą wiertarki na przeciwległych brzegach każdej z osłonek wywierć otworki. Następnie wkręć w nie haczyki, które posłużą potem do zawieszenia osłonek na wieszaku. Na wszystkich osłonkach wypisz kredą nazwy ziół, jakie się będą w nich znajdować, na przykład pietruszka, szczypior i mięta.

Wykonanie osłonek na doniczki

Krok 3 – przygotowanie konstrukcji wieszaka

Wykonanie dekoracyjnego wieszaka na zioła masz już prawie za sobą. Na przygotowanej desce sosnowej ułóż szablon w kształcie wybranej przez Ciebie ramy i odrysuj go. Przy pomocy wyrzynarki wytnij ramę i dokładnie oszlifuj wszystkie jej krawędzie. W oznaczonych wcześniej miejscach wywierć otwory, dwa na górze i trzy na dole, i dokładnie oczyść ramę z pyłu po szlifowaniu i wierceniu. Do jej pomalowania użyj emalii akrylowej Śnieżka Moje Deko tym razem w kolorze Bieli. Wlej ją do kuwety i przy pomocy wałka pokryj nią całą powierzchnię ramy wieszaka. Gdy rama wyschnie, w wywiercone otwory wkręć haczyki, na których zawiśnie łyżka i zioła w osłonkach.

Wieszak na zioła

Krok 4 - ekspozycja w kuchni

Same haczyki nie wystarczą by Twoja łyżka i osłonki z ziołami zawisły na ramie i utworzyły zgrabną kompozycję. Zakupiony łańcuch pokryj szybkoschnącym Sprayem z efektem srebra Chrom. Jest on odporny na działanie wody, ma bardzo wysoki połysk i doskonałą przyczepność. Dodatkową jego zaletą jest bardzo dobre krycie. Po wyschnięciu potnij łańcuch na pięć części. Na dwóch u góry zawieś drewnianą łyżkę, a u dołu na trzech zawieś zioła w osłonkach. Na haczykach umieść kolorowe wysuszone trawy.

Rama do ekspozycji ziół

Gotowy wieszak na zioła

Wszyscy chcemy, aby nasza kuchnia oprócz funkcjonalności była też po prostu ładna. Dlaczego więc nie połączyć ładnego z pożytecznym? Taki własnoręcznie wykonany wieszak na zioła, stworzony przy małym nakładzie pracy i kosztów, z pewnością doda piękna Twojej kuchni i będzie Ci długo służył do hodowli przeróżnych ziół, które będziesz mógł co jakiś czas wymieniać na nowe.

Inne projekty tego autora: