Oryginalne ramki na zdjęcia - zrób to sam

Wszyscy lubimy uwieczniać piękne chwile, by potem otaczać się kadrami, w których zamknęliśmy fantastyczne wspomnienia oraz twarze bliskich nam osób. Wyjątkowe momenty i ważni ludzie zasługują na niezwykłą prezentację. A nic nie wydaje się być lepszym pomysłem, niż samodzielne wykonanie ramek na zdjęcia, w których przygotowanie włożymy kawałek swego serca.

Do wykonania ramek na zdjęcia potrzebne Ci będą: drewniana deska, drewno i sztukateria drewniana, wosk, klej do drewna i klej na gorąco, piła, wiertarka, szlifierka, frezarka, dodatki pasmanteryjne, tektura, sklejka, wałek, kuweta, pędzle, szpachelka, papier ścierny. Dla dodania charakteru ramkom potrzebujesz jednak odpowiednich farb. W tym celu przygotuj emalie akrylowe do drewna i metalu Śnieżka Moje Deko w kolorach: Sepia, Biel, Karmin, Platyna oraz spray z efektem diamentu Śnieżka Moje Deko w kolorze Cyklamen. Śnieżka Moje Deko jest to farba wodorozcieńczalna, łatwa w aplikacji i o łagodnym zapachu. Jej dodatkowe atuty, to szybkie wysychanie, odporność na działanie czynników atmosferycznych, zwiększona trwałość powłoki oraz doskonałe krycie i przyczepność do podłoża. Z kolei spray z efektem diamentu Śnieżka Moje Deko ma dobrą przyczepność, szybko schnie, jest odporny na zarysowania i nadaje przedmiotom szlachetnego charakteru, mieniąc się w świetle.

Propozycja 1 – ramka w stylu vintage

Za pomocą piły odetnij dwa kawałki deski – ich wielkość zależy od tego, jakich rozmiarów chcesz mieć ramkę. Jeden kawałek będzie stanowił tło dla zdjęcia, drugi podstawę połączoną z ramką drewnianą nóżką. Następnie za pomocą frezarki na brzegach deseczek wytnij element dekoracyjny. Papierem ściernym oraz szlifierką przetrzyj dokładnie wszelkie nierówności i wypoleruj powierzchnie na gładko. Następnie deski, drewnianą sztukaterię oraz przygotowaną ozdobną nóżkę pomaluj farbą Śnieżka Moje Deko w kolorze Sepii używając kuwety i wałka, dokładnie mieszając farbę przed malowaniem. Po wyschnięciu farby wszystkie elementy przetrzyj świecą, a następnie pomaluj je farbą Śnieżka Moje Deko w kolorze Białym. Po wyschnięciu farby usuń szpachelką białą farbę wraz z woskiem i przetrzyj delikatnie papierem ściernym, ujawniając kolor sepii. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz efekt postarzanego drewna. Następnie za pomocą kleju do drewna zmontuj cała ramkę na nóżce, przyklejając na deseczce sztukaterie w ten sposób, by stworzyć przestrzeń do wsunięcia pod nie zdjęcia.

Ramka w stylu vintage

Propozycja 2 – kolorowa ramka

Prace zacznij od stworzenia podstawy ramki. Przygotuj półksiężyc wycięty z plastra drewna o grubości ok 5 cm, a następnie za pomocą piły wykonaj wzdłuż zaokrąglonej krawędzi nacięcie na jej środku, w które potem włożymy ramkę. Za pomocą szlifierki i papieru ściernego usuń korę, wyrównaj nierówności i oczyść drewno z pyłu. Następnie pomaluj je farbą Śnieżka Moje Deko w kolorze Karminowym i pozostaw do wyschnięcia. Suchą powierzchnię ozdób dowolnie dodatkami pasmanteryjnymi. Ramkę na zdjęcie wytnij z tektury. Następnie używając kleju na gorąco przyklej do niej kolorową wstążkę i ozdób w dowolny sposób. Gdy włożysz do niej zdjęcie, wsuń całość do karminowej podstawy.

Kolorowa ramka

Propozycja 3 – stojąca ramka

W przygotowanym kawałku deski wytnij frezarką ozdobę na jej krawędziach. Przygotuj również dwie deseczki, które z tyłu ramki stworzą nóżkę do jej podparcia. Wszystkie elementy przetrzyj papierem ściernym, wypoleruj szlifierką, oczyść z pyłu i pomaluj farbą Śnieżka Moje Deko w kolorze Platynowym. Po wyschnięciu, na odwrocie ramki na górze zamocuj w poprzek jedną deseczkę za pomocą wkrętów i wkrętarki. Drugą przyłóż prostopadle do niej tworząc literę „T”. Miejsce ich styku połącz zawiasem. Górę konstrukcji owiń ozdobna taśmą lub gumką z ozdobami, pod którą włożysz zdjęcie, ewentualnie przypinając je małą, drewnianą klamerką.

Stojąca ramka

Propozycja 4 - ramka w stylu glamour

Do wyciętego ze sklejki drewnianego koła w jednym jego punkcie przy krawędzi przyklej klejem na gorąco dowolną kompozycję z drewnianych elementów. Całość pomaluj sprayem w efektem diamentu Śnieżka Moje Deko w kolorze Cyklamen i pozostaw do wyschnięcia. Następnie z tyłu na wysokości ozdoby przyklej prostopadle drewniane kółeczko, tworząc za jego pomocą stopę ramki. Zdjęcie przyłóż do koła, opierając je o ozdobę. By nie wypadło, możesz je od góry przewiązać kolorową tasiemką. Ramki gotowe. Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko wybrać odpowiednie fotografie.

Ramka w stylu glamour

Inne projekty tego autora: