Przejdź do akapitu:
Styl art déco narodził się po pierwszej wojnie światowej. Jego elegancja była kontrastem do zniszczeń, jakie pozostawił konflikt zbrojny. Styl pełen urody i wdzięku, bazujący na prostych formach, dawał ukojenie po traumie przeżyć wojennych i niósł nadzieję na lepszą przyszłość.
Styl art déco we wnętrzach czerpał z tradycji, ale wybiegał też na przód, odzwierciedlając ducha nowoczesności i skok cywilizacyjny, jaki dokonał się po wojnie. Dziś pojawia się tęsknota za pięknymi latami 20., a wraz z nią styl art déco - obecny w coraz większej liczbie wnętrz. Kuchnia art déco, sypialnia lub salon w tym klimacie to coraz częściej przedmiot pożądania wielu z nas. Jak powinna wyglądać taka aranżacja?
Styl art déco - wnętrza z historią
Art déco to styl wnętrza, który powstał w latach 20. XX wieku. Nazwa pochodzi od francuskich słów - art i decoratif, czyli sztuka i dekoracyjny. Samo zaś określenie wywodzi się z Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa (po francusku brzmiała ona L’Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes),. Wystawa odbyła się w 1925 roku w Paryżu i była prawdziwym kamieniem milowym w historii tego pi eknego nurtu architektury i sztuki.
W trakcie wystawy pokazano wiele dzieł wybitnych architektów, twórców mebli i dekoratorów. Miały być odpowiedzią na bardzo popularną wówczas secesję, której zarzucano nadmierną ozdobność i pretensjonalność. Dlatego wnętrze art déco miało być eleganckie i luksusowe, ale proste i geometryczne, czerpiące z klasycznych wzorów i ponadczasowe.
Wnętrze art déco - co je wyróżnia?
Art déco jest stylem pełnym porządku, bazującym na prostych formach. Łączy stylistykę retro z nowoczesnymi liniami i materiałami: chromem, szkłem, aluminium. Wszechobecne są w nim motywy geometryczne, symetria i powtarzalność wzorów. Art déco sięga też po elementy charakterystyczne dla minionych epok i sztuki antycznej - pojawiają się w nim motywy egipskie, afrykańskie, azteckie.
Salon w stylu art déco jest urządzony elegancko i luksusowo. Nie powinno w nim zabraknąć mebli wykonanych z wysokiej jakości materiałów - drewna, zwłaszcza fornirowanego egzotycznym drewnem, antyków, kamienia, w tym marmuru, i naturalnej skóry. Pokój w stylu art déco kocha błyszczące powierzchnie, zwłaszcza mosiądz i aluminium. Na tapetach, zasłonach czy w dodatkach pojawiają się mocne wzory, najczęściej geometryczne.
Sypialnia art déco urządzona jest podobnie luksusowo. Warto zainwestować w bogato wykończoną ścianę za łóżkiem, ciekawy w formie zagłówek łóżka, błysk złota czy mosiądzu w dodatkach inspirowanych art déco. Sypialnia powinna być przy tym przytulna i łączyć tradycyjne wzory i meble z awangardą. Przydadzą się nawiązujące do epoki dekoracje, takie jak np. grafiki inspirowane Twórczością Tamary Łempickiej czy Zofii Stryjeńskiej.
Kolorystykę ścian w sypialni art déco warto dobrać szczególnie starannie. Powinna być nieco klasyczna i ponadczasowa, ale z odważnymi akcentami. Bazą niech będzie więc delikatny pudrowy róż P20 Modna a akcentem ścisana pomalowana na morski kolor P48 Stanowcza z palety Śnieżka Plamoodporna.
Wnętrza w stylu art déco – kolorystyka
We wnętrzach art déco dominuje stonowana paleta kolorów: beże, brązy i szarości. Kremowe ściany harmonizują z drewnianymi, lakierowanymi na wysoki połysk parkietami i klasycznymi fornirowanymi drewnem meblami. Te w art déco są jednocześnie funkcjonalne i piękne. Ich ekskluzywność podkreślają wysokiej jakości materiały oraz ręcznie wykonywane intarsje oraz wszechobecny fornir, w tym także ten na wysoki połysk.
Szarości dobrze komponują się z elementami metalowymi, których niemało jest w pokoju art déco. Wszystko tu połyskuje i pięknie odbija światło – ściany również. Dlatego najlepiej pomalować je farbą odbijającą światło i jasną.
Ale paleta kolorów art déco to nie tylko monochromatyzm. Mile widziane są w nim intensywne, kolorowe akcenty. Dodatek zieleni, czerwieni, fioletu, błękitu bądź koloru żółtego lub pomarańczowego nadają wnętrzu „pazur”. Dodadzą energii i jeszcze bardziej wyraźnego charakteru. Już dodanie jednej dodatkowej barwy, zmieni wygląd pomieszczenia, ale osoby, które dobrze czują się zestawiając kolory, mogą pokusić się o dodanie dwóch intensywnych kolorów. Zastosowanie ich w dodatkach, które łatwo wymienić, gdy ich widok znudzi się, będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
W tej aranżacji w stylu art déco postawiono na połączenie ciepłego odcienia kremowego P08 Subtelna, który znalazł się na ścianach z bielą sofy i szarością oraz złotem dodatków.
Innym sposobem na nadanie wnętrzu art déco mocnego wyrazu jest urządzenie go w bieli i czerni – w stylu Coco Chanel. Podłoga z białych i czarnych płytek, czarne meble, tapety w czarno białe, geometryczne wzory - zestawienie tych elementów w harmonijną całość wymaga dużego wyczucia, ale dobrze zaplanowana aranżacja będzie na pewno efektowna i bardzo stylowa.
Art déco to wymagający styl. Nieumiejętna aranżacja może dać efekt daleki od zamierzonego, dlatego główne założenia projektu najlepiej skonsultować z osobą doświadczoną. Wnętrze, niezależnie od tego, czy to sypialnia w stylu art déco, czy kuchnia art déco, najlepiej zaplanować od początku do końca i nie zdawać się na przypadek. Rezultat przemyślanych działań na pewno będzie zachwycający. Jeśli marzy Ci się aranżacja w stylu art déco, zapraszamy do skorzystania z naszych porad. Niepowtarzalny efekt wnętrza z przeszłości osiągniesz, używając farb z palety Śnieżka Plamoodporna.