Przejdź do akapitu:
Spis treści
1. Jaki kolor ścian do białej cegły?
2. Podróż sentymentalna
3. Aranżacje z białą cegłą – jak się za to zabrać?
4. Biała cegła w salonie
Biała cegła na ścianie to trend nawiązujący do surowego, industrialnego charakteru wnętrz podany w uniwersalnej, nowoczesnej odsłonie. Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania, jak uzyskać efektowne wykończenie na ścianie i z czym warto zestawiać białą cegłę, by stworzyć niebanalną aranżację.
Jaki kolor ścian do białej cegły?
Wykończenie z białej cegły może być wykonane z płytek imitujących cegłę, z płytek z lica cegły pomalowanych na biało, może być również prawdziwym ceglanym murem z usuniętą warstwą tynku i pomalowanymi cegłami na biało. Główną zaletą dwóch pierwszych rozwiązań jest to, że w przypadku obu rodzajów płytek możemy dowolnie wybrać miejsce, w którym je zastosujemy. Wadą dla niektórych jest brak autentyczności takiego rozwiązania. Płytki imitujące cegłę czasami mogą wyglądać nieco sztucznie, a wzór, jaki tworzą, może czasami wydać się zbyt równy i sztywny. Sposobem na ożywienie oraz ciekawe wyeksponowanie aranżacji jest dobór odpowiedniego koloru pozostałych ścian. Jakie kolory będą najlepsze i jakie efekt możesz dzięki nim osiągnąć? Oto nasze inspiracje!
Podróż sentymentalna
Ceglany mur z pewnością prezentuje się dużo bardziej naturalnie niż ściana z białych cegieł ceramicznych lub gipsowych. To rozwiązanie wiąże się jednak z inną niedogodnością - jeśli zdecydujemy się odsłaniać oryginalną cegłę w murze, musimy mieć świadomość, że nie każda ściana w mieszkaniu musi być wykonana z cegły. Może się okazać, że tam, gdzie wymarzyliśmy sobie ceglany motyw po prostu nie ma cegieł. Usuwanie tynku jest też dość pracochłonne, podobnie sprawa ma się z zabezpieczeniem cegły i finalnym pomalowaniem jej na biało (najlepiej zrobić to farbą Śnieżka EKOŚnieżka EKOŚnieżka EkoZobacz więcejkup online, która zapewni doskonałe krycie i oddychanie muru). Jednak dla wielbicieli naturalności we wnętrzach to rozwiązanie jest najlepsze.
Decydując się na białą cegłę na ścianie z naturalnego muru, dodatkowo można wzbogacić swoją wiedzę o tym, jak kiedyś przykładano się do murarstwa i jakie wzory układania cegieł stosowano wtedy. Na warszawskim Muranowie można się na przykład natknąć na bardzo ciekawe przypadki: czterocentymetrowe spoiny lub cegły ułożone pod kątem. Tak odbudowywano w pośpiechu stolicę po wojnie i dla niektórych dziś takie elementy we wnętrzu mają wartość sentymentalną. Autentyczne wzory wyglądają bardzo stylowo i wprowadzają do wnętrza klimat dawnych lat.
Aranżacje z białą cegłą – jak się za to zabrać?
Wybierając miejsce, które ozdobi biała cegła dekoracyjna do wnętrz, skup się na takich, które są dobrze wyeksponowane. W salonie niech będzie to na przykład ściana ze sprzętem RTV, ściana z kominkiem, słup oddzielający jadalnię od salonu. Aranżacje pokoju z białą cegłą są przytulne, stylowe i oryginalne, jako że każda ze ścian wykończona w ten sposób jest niepowtarzalna. Bardzo efektowne są aranżacje sypialni z białą cegłą – szczególnie gdy cegła znajdzie się za zagłówkiem łóżka, tworząc w ten sposób niebanalną i nieco sentymentalną dekorację całego pomieszczenia.
Biała cegła na ścianie w mieszkaniu sprawdzi się również świetnie w hallu wejściowym, w głównym korytarzu, w łazience i w kuchni – jednak w tych ostatnich pomieszczeniach trzeba zadbać o dobrą jej impregnację. W miejscach narażonych na zabrudzenie (np. za płytą kuchenną) lepiej jest przewidzieć szklany ekran ochronny lub malowanie farbą tworzącą powłoki szczególnie odporne na działanie wilgoci. Cegła jest materiałem chłonnym i bardzo szybko będzie widać na niej ślady wody i tłuszczu, jeśli nie jest właściwie zabezpieczona. Odpowiednia impregnacja sprawi, że będziesz mógł cieszyć się stylową dekoracją przez wiele lat. Warto także postawić na plamoodporną farbę do czyszczenia na mokro. Ułatwi Ci to utrzymanie ściany w idealnym stanie.
Biała cegła w salonie - inspiracje
Cegła w naturalnej odsłonie to element aranżacji wnętrza. Charakterystyczny odcień czerwieni i nierówna struktura wprowadzają efekt surowego wykończenia. Klasyczna cegła chętnie wykorzystywana jest w stylu industrialnym, kojarzącym się z przestrzenią starych fabryk. Biała cegła na ścianie to trend, która również posiada surowy charakter i charakterystyczną fakturę, ale równocześnie jest lekka i nie dominuje wnętrza. Z tego powodu będzie świetnym wyborem zarówno do nowoczesnego salonu, jak i sentymentalnej aranżacji w stylu prowansalskim. Dobrze odnajdzie się także w prostych skandynawskich aranżacjach. To, jaki efekt będzie tworzyć na ścianie, zależy od elementów, z którymi ją zestawisz.
Biała cegła w jasnym salonie urozmaici wnętrze fakturą i pozwoli na stworzenie interesującej monokolorystycznej przestrzeni w stylu nowoczesnym. Możesz także zestawić ja z pastelowymi kolorami ścian oraz drewnianym wyposażeniem w stylu skandynawskim. Biała cegła na ścianie dopełni także wnętrza z dużą ilością drewna i modnymi szarościami idealnie, tworząc przestrzeń w stylu industrialnym. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację – poważnie rozważ wprowadzenie do wnętrza białej cegły. Lekka i stylowa stanowi ciekawą dekorację ściany, która równocześnie nie dominuje całego wnętrza.