Przejdź do akapitu:
Białe przestrzenie od lat nie wychodzą z mody. Kolor biały jest bowiem receptą na stworzenie stylizacji absolutnie uniwersalnej – pasuje do każdego wnętrza, bez względu na jego metraż, i do wszystkich odcieni z koła barw. Oprócz tego biel niesie ze sobą niemal same dobre konotacje. Kojarzy się ze światłem, przestrzenią, czystością oraz czymś świeżym i dobrym. Warto jednak pamiętać, że kolor biały lubi towarzystwo, dlatego stosowanie tej barwy dobrze jest odpowiednio wyważyć i przełamać inną barwą. W przeciwnym razie przestrzenie mogą okazać się zbyt zimne i sterylne, co wpłynie negatywnie na nasz nastrój. Szarość z kolei wnosi do aranżacji spokój i szlachetny rys. Dodatkowo przyjemnie podbija białe tony, sprawiając, że nabierają jeszcze większej głębi.
Nic zatem dziwnego, że podobne zestawienie szczególnie upodobali sobie projektanci z chłodnej Północy, poszukujący w aranżacjach światła i przytulności. To właśnie oni dali początek stylowi skandynawskiemu, w którym czysta biel odgrywa zazwyczaj główną rolę i bardzo często łączona jest właśnie z rozmaitymi odcieniami szarości. Warto jednak zaznaczyć, że to kolorystyczne zestawienie sprawdzi się równie dobrze w aranżacjach w stylu glamour, nowojorskim, industrialnym, nowoczesnym czy hi-tech. Elementy bieli i szarości można także swobodnie wykorzystać, budując stylizacje nieco bardziej dekoracyjne, np. prowansalskie bądź pałacowe. Biało-szary pokój potrafi mieć rozmaite odsłony, dlatego możesz śmiało sięgnąć po taką kompozycję bez względu na preferencje dotyczące stylu wnętrzarskiego.
Wnętrze biało-szare – jaki daje efekt?
Nie masz pomysłu na to, jak zaaranżować biało-szare wnętrza? Inspiracje, które opisujemy poniżej, z pewnością Ci w tym pomogą. Najpierw jednak zastanówmy się, jaki efekt daje zastosowanie bieli i szarości w pomieszczeniu.
Po pierwsze, dzięki takiej fuzji skutecznie powiększysz przestrzeń optycznie – zwłaszcza stosując świeżą biel i jasne odcienie szarości. Wiele osób błędnie uważa, że biało-szare połączenie wniesie do aranżacji nieprzyjemny chłód. Nic bardziej mylnego! Jeżeli zdecydujesz się na złamaną biel (np. wpadającą w écru) oraz szare tony wpadające w beż (czyli tzw. kolor taupe),stworzysz pomieszczenie nie tylko modne i przestronne, ale również niezwykle przytulne.
Pokój biało-szary może mieć oczywiście również chłodną odsłonę, zwłaszcza jeśli lubisz przestrzenie minimalistyczne z nutą hi-tech. Pamiętaj jednak, wszystko zależy od tego, w jaki sposób podkreślisz ścienne tonacje. Użyte dekoracje, materiały i wykończenia będą miały tutaj decydujący głos!
Jak urządzić biało-szary pokój?
Zanim zaczniesz urządzać wnętrze, w którym główną rolę będzie odgrywać biel i szarość, zastanów się, czy ma to być pokój biało-szary, czy może odwrotnie — pokój szaro-biały. Dzięki temu określisz przede wszystkim proporcję barw, jaką zastosujesz w pomieszczeniu. Biało-szare wnętrze będzie zdecydowanie jaśniejsze i bardziej delikatne, z kolei to z przewagą koloru szarego – charakterne i z pazurem.
Jeśli zakładasz, że to biel ma być naczelną gwiazdą aranżacji, postaw na Śnieżkę EKO Plus – matową lateksową farbę do ścian i sufitów. Jej śnieżnobiały odcień z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi jasnych, subtelnych aranżacji. Dodatkowo warto zaznaczyć, że Śnieżka Eko Plus zapewnia oddychanie ścian i jest odporna na szorowanie, co pozostaje wyjątkowo istotne w przypadku śnieżnobiałych warstw malarskich.
Wracając jednak do szarości! Jeśli chcesz wybierać pomiędzy rozmaitymi gołębimi tonami, weź pod uwagę Śnieżkę Plamoodporną. Wśród 48 różnych kolorów z palety barw, znajdziesz różne odcienie szarości – poczynając od zupełnie rozbielonych, na tych zdecydowanych kończąc. Jeśli preferujesz pierwszą grupę, zwróć uwagę na kolor farby P19 Definitywna czy P44 Imponująca. Jeżeli zaś wolisz mocne akcenty, koniecznie zainteresuj się barwami, takimi jak P39 Rozważna, P27 Stylowa czy P40 Dostojna. Każda z nich przepięknie zgrywa się z bielą i zachwyca wysokojakościowym wykończeniem. Podobnie bowiem jak EKO Plus, farba jest odporna na plamy, zmywanie i szorowanie, zachowując przy tym idealny wygląd i matowy kolor ścian.
Biało-szare wnętrza – inspiracje i pomysły aranżacyjne
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, szaro-białe wnętrze potrafi mieć różne, zaskakujące odsłony – od zupełnie minimalistycznych, idąc poprzez eleganckie, na przytulnych i neutralnych kończąc. Jeśli chcesz postawić na tę pierwszą, wówczas dopraw przestrzeń błyszczącymi, chromowanymi elementami, betonem architektonicznym oraz prostymi, nowoczesnymi meblami o frontach wykończonych na wysoki połysk. Jeżeli marzysz jednak, by stylizacja była ciepła, zdecyduj się na drewno, grube, puszyste materiały lub elementy z cegły, która – wbrew pozornej surowości – wnosi do wnętrz przyjemne, rustykalne tony. Z kolei przestrzenie dekoracyjne, takie jak glamour, pałacowe i francuskie, pokochają biało-szarą bazę kolorystyczną w oprawie lustrzanych wykończeń, ściennych sztukaterii czy kryształowych lamp. Możesz także z powodzeniem zastosować we wnętrzach welurowe i aksamitne akcenty.
Jak widzisz, stawiając na biel i szarość, masz przed sobą niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne! Szaro-biały pokój może mieć niezliczoną ilość odsłon. Wszystko zależy od tego, na jakie odcienie i wykończenia się zdecydujesz. Poza tym bardzo ważne jest, w jaki sposób pomalujesz ściany. Czy biel będzie kolorem przewodnim? A może odwrotnie – to właśnie szarość stanie się główną barwą we wnętrzu? Pamiętaj, aby wybór podporządkować naświetleniu pomieszczenia, jego wymiarom i ostatecznemu klimatowi, jaki chcesz uzyskać. Dzięki takiemu twórczemu, otwartemu podejściu biało-szara fuzja okaże się tą doskonałą!