Przejdź do akapitu:
Najciekawsze są wnętrza zróżnicowane walorowo, w których przedmioty bardzo ciemne są zrównoważone bardzo jasnymi, a wyposażenie tworzy plamy barwne równomiernie rozmieszczone w przestrzeni.
Nie oznacza to jednak, że do ciemnych mebli zawsze powinniśmy sięgać po jasne farby. Jasnymi akcentami we wnętrzu mogą być także dodatki. Decydując się więc na wybór konkretnej farby, powinniśmy uwzględnić kilka czynników:
1) Jaka jest wielkość pomieszczenia.
Wnętrza o niewielkiej powierzchni, wyposażone w ciemne meble lepiej pomalować farbami w jasnych odcieniach. Sprawdzą się w nich biele, jasne szarości i pastele. Jeśli chcemy by pojawił się w nich jednak ciemniejszy kolor, lepiej pomyśleć o kolorowych dodatkach lub jednej ścianie w wybranym odcieniu.
2) Jakie jest oświetlenie.
Nawet w małym wnętrzu, ale przy dużej powierzchni okien, można śmielej wybierać kolory ścian. Barwy ciemne optycznie pomniejszają pomieszczenie, jednak duża ilość dziennego światła, a także widoczna przestrzeń za oknem, dodaje wnętrzom oddechu. W takich sytuacjach nie warto zasłaniać okien zasłonami, roletami czy żaluzjami, lepiej, by pozostały odkryte, a w wyjątkowych sytuacjach można osłonić je delikatną koronkową lub muślinową, jasną firaną.
3) Jakie są meble.
Piękny kształt ciemnych mebli będzie bardziej widoczny na jasnym tle. Chcąc je wyeksponować, powinniśmy sięgać po jaśniejsze barwy farb. Kontrast walorów podkreśli kształty mebli i sprawi, iż staną się one głównymi bohaterami wnętrza.
Jeśli z jakiegoś względu lepiej jest, by meble pozostały mniej widoczne, należy je postawić na ciemnym tle. Takim „trikiem” dekoratorskim można odmienić wnętrze bez wymiany wyposażenia. W ciemnym pokoju z ciemnymi meblami na pierwszy plan wysuną się bardzo jasne dodatki. Białe lub kolorowe lampy, poduszki, ramy obrazów lub passe-partout grafik czy zdjęć wprowadzą do wnętrza styl, a ciemne wyposażenie pozostanie w tle i przestanie grać istotną rolę.
4) Jakie kolory lubimy.
Nawet najbardziej poprawnie urządzone wnętrze, ale w barwach niezgodnych z naszymi preferencjami, będzie nas męczyło lub irytowało. Świadomi własnych upodobań sięgajmy po takie kolory, w towarzystwie których czujemy się najlepiej. Znając powyższe zasady doboru farb do ciemnych mebli we wnętrzu i obracając się w kręgu ulubionych barw, możemy wybrać taki odcień, który będzie nie tylko optymalny dla wnętrza, ale też bliski naszej naturze.