Przejdź do akapitu:
Jadalnia w stylu vintage jest wygodna i praktyczna, efektowna i kolorowa. Twórczo interpretuje to, co najlepsze w historii, a jednocześnie jest zaskakująco funkcjonalna i współczesna.
Jadalnia vintage to przestrzeń, w której królują elementy XX-wiecznej stylistyki. Takie zabytkowe wnętrze łączy kolory, materiały, formy zaczerpnięte z lat 50., 60., i 70. Czy powrót do przeszłości to dobry pomysł? Oczywiście! Dobry design przedmiotów, którymi zachwycali się nasi dziadkowie i rodzice, nie wychodzi z mody i sprawia, że chcemy do nich wracać w XXI wieku, mimo że współczesne wzornictwo co rusz kusi nas innowacyjnymi rozwiązaniami.
Pragniesz jeść posiłki z rodziną w jadalni inspirowanej klimatem minionych epok? Zobacz, jak stworzyć unikalną, harmonijną i osobistą przestrzeń w duchu vintage z wyjątkowymi meblami, dekoracjami lub jedynie wprowadzić nutę tej stylistyki do nowoczesnych projektów.
Na czym polega styl vintage?
Jakie są wyznaczniki stylu vintage? Wbrew pozorom nie jest to stawianie na przestarzałą czy niemodną przestrzeń. Styl vintage kocha kolory i ich połączenia z lat 50., 60. czy 70., wiekowe meble i dekoracje, ale łączy je z zupełnie współczesnymi elementami. Co jeszcze składa się na styl vintage we wnętrzach?
Vintage to nie tworzenie muzeum lub skansenu we wnętrzu. To połączenie i zmieszanie starych elementów z nowymi!
Styl vintage stawia na recykling, odnawianie starych mebli czy dodatków, używane przedmioty, rzeczy z duszą, krzesła po dziadku czy komodę po babci. Dlatego jest bardzo ekologicznym nurtem w aranżacji wnętrz!
Vintage kocha kolory i wzory sprzed kilkudziesięciu lat, geometryczne wzory, proste kolory, czasem zaskakujące zestawienia, takie jak musztardowy i brązowy, czerwony i pomarańczowy, czerwony i biały, błękitny i pudrowy róż.
W tej stylistyce podstawą są detale: analogowe zegary, porcelana z lat 50., stary radioodbiornik, gazetniki, świeczniki z lat 60. – wszystko, co pozwoli Ci stworzyć niepowtarzalny klimat epoki.
Jak urządzić jadalnię w stylu vintage?
Styl vintage to zamiłowanie do klasyki i starych przedmiotów (ale nie antyków),powojennego designu, historii, która kryje się za przedmiotami z duszą. Czy wiesz, że pochodzenie słowa „vintage” ma jak najbardziej stołowy i jadalniany charakter? Vintage oznacza dobry rocznik wina. I tak jak wino, im starsze tym lepsze, tak jadalnia w stylu vintage zachwyca, gdy pełna jest przedmiotów z duszą.
Jeśli chcesz urządzić jadalnię w stylu vintage, musisz zaprzyjaźnić się z pchlimi targami, licytacjami staroci, aukcjami internetowymi, a przede wszystkim dobrze rozejrzeć się na strychu babci czy mamy. W takim wnętrzu sprawdzi się odnowiony stół z PRL, krzesła z epoki - tapicerowane lub drewniane, ale świetnym pomysłem mogą być też popularne w latach 60. i 70. klasyki skandynawskiego wzornictwa lub modernistyczne krzesła z tworzywa.
Jadalnia w stylu vintage - kolorystyczna harmonia
Jakie kolory sprawdzą się w jadalni w klimacie vintage? Masz mnóstwo możliwości. Przedstawiamy 4 zupełnie różne odsłony tego pięknego stylu.
Jadalnia vintage z miętową ścianą
Stare meble to swoisty most łączący obecne czasy z minionymi. Patrząc na jadalnię na fotografii, od razu widać stół i krzesła z połowy poprzedniego wieku. Niedoceniane w epoce PRL-u, gdy wszyscy mieli w domu ten sam model meblościanki, wersalki czy stolika, obecnie są towarem upragnionym i stanowią prawdziwy atut wnętrza. Przywołują wspomnienia z dzieciństwa i wnoszą pierwiastek oryginalności.
W naszej minimalistycznej jadalni to właśnie stół i krzesła są najważniejsze. Szukając dla nich najlepszego tła, zdecydowaliśmy się na ściany w kolorze białym, ale jedną z nich pomalowaliśmy farbą Śnieżka Plamoodporna 41 Urocza.
Optymistyczna zielona jadalnia
Jeśli nie posiadasz całego kompletu mebli z jednej linii, nie martw się. Styl vintage wybacza zbieraninę przedmiotów z różnych kolekcji. Zobacz jak wygląda taki zbiór „przypadkowych” krzeseł w proponowanej przez nas aranżacji.
Ponieważ już sama inspiracja przeszłością jest spoiwem wystroju, brak spójności w doborze przedmiotów nie jest wykroczeniem stylistycznym, a wręcz ciekawym rozwiązaniem. Ciekawy jest również kolor ścian. Zieloną, ciepłą zieleń zawdzięczamy farbie Śnieżka Plamoodporna w kolorze P34 Kreatywna.
Jadalnia vintage z chabrową ścianą
Przyjrzyj się fotografii. Czy nie masz wrażenia, że już kiedyś byłeś w podobnym pokoju? 30 lub 20 lat temu? Charakterystyczne meble, drobiazgi, tzw. „starocie”, wzór na zasłonie i kwiaty w donicach to kwintesencja tej jadalni w stylu vintage. Jedynym elementem, który zdradza, że to wnętrze współczesne, jest odważny kolor ścian pomalowanych farbą Śnieżka Barwy Natury 164 Chabrowa Polana.
Szukając pomysłu na jadalnię vintage, czasem wystarczy zamknąć oczy i przywołać szkolne czasy i obiady jedzone naprędce przed wyjściem na podwórko, a potem odszukać na strychu lub w piwnicy rodzinne pamiątki.
Jadalnia nowoczesna z elementami vintage
Copowiesz na mieszankę nowoczesności i stylu vintage w swojej jadalni? Stare drewniane krzesła dobrze komponują się ze skrzynkami na owoce udającymi szuflady w stalowych regałach. Słoiki, kwiaty w donicach, drewniane skrzynki, w których uprawia się zioła i drabina to ciekawe dekoracje przypominające babciną spiżarnię. Całość otulają ściany w ciepłym, przyjemnym kolorze 161 Słoneczne Wzgórze z palety farb Śnieżka Barwy Natury.
Jak wprowadzić styl vintage do jadalni? Liczy się dobry pomysł, piękne przedmioty z duszą, miłość do rodzinnych historii i piękne kolory ścian. Chcesz stworzyć stylową jadalnię? Zobacz ofertę farb Śnieżka i znajdź kolor idealny do Twojej jadalni!