Przejdź do akapitu:
Kuchnia jest sercem każdego domu. Tu nie tylko gotujemy posiłki, jemy śniadanie czy obiad. Spotykamy się tu z przyjaciółmi, rozmawiamy, pijemy kawę… Czy wiesz, jak dużo czasu spędzasz w kuchni? Statystycznie w ciągu całego życia aż 2,5 roku! To szmat czasu, prawda? Warto więc zadbać, aby ta przestrzeń była ergonomiczna i praktyczna! Jak zaaranżować kuchnię?
Przyda się dobrze przemyślany plan pomieszczenia, odpowiednia farba, rozstaw mebli i aranżacja szuflad oraz szafek, które sprawią, że korzystanie z kuchni będzie wygodne i funkcjonalne.
W pierwszej kolejności zajmijmy się wyborem odpowiedniej farby do kuchni. Powinna ona być odporna na plamy, zmywanie i szorowanie. Lateksowa Śnieżka Plamoodporna to właściwy wybór. Ta farba do kuchni jest odporna na plamy, takie jak koncentrat z buraków, majonez, masło, oliwa z oliwek, napój typu cola, sok pomarańczowy, czekolada czy olej. Wszystkie te zabrudzenia należy usunąć w czasie nie dłuższym niż 15 minut miękką gąbka i wodą z dodatkiem detergentu, aby móc cieszyć się idealnym kryciem na długo.
Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?
Jak zaaranżować kuchnię aby była ergonomiczna i funkcjonalna? W każdej dobrze zaprojektowanej kuchni istnieje ważna zasada (dlatego nazywana złotą),która opiera się na tzw. trójkącie roboczym. Co to takiego? Trójkąt roboczy określa po prostu, jak powinny być usytuowane i w jakiej odległości sprzęty kuchenne, takie jak lodówka, kuchenka i zlewozmywak z baterią. Jeśli zaprojektujesz kuchnię zgodnie z tą zasadą, masz pewność, że będzie Ci się z niej korzystało naprawdę wygodnie! Jak więc zaplanować kolejność poszczególnych sprzętów, czyli stref kuchennych?
Strefa przechowywania zapasów
Tutaj ulokuj przedmioty codziennego użytku i sprzęt AGD. W tej strefie powinno znaleźć się miejsce na zastawę stołową i sztućce, przybory kuchenne, szklanki, pojemniki itp. Jeśli masz możliwość wykorzystania szafek wiszących, umieść w nich szkło i zastawę kawową. W dolnych szafkach wstaw zastawę obiadową, a w szufladach drobne przedmioty.
Strefa zmywania
To miejsce, w którym będziesz sprzątać i zmywać. Niezbędne elementy tej strefy w ergonomicznej kuchni to zlewozmywak, kosz na śmieci, zmywarka i miejsce na środki czystości. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie kosza na wysuwanych prowadnicach. Kosz możesz umieścić pod blatem kuchennym lub zlewozmywakiem. Jeśli pod zlewem zamontujesz szafkę lub cargo na detergenty, wyłóż wnętrze matami antywodnymi.
Strefa przygotowywania posiłków
To prawdziwe centrum Twojej wygodnej kuchni, dlatego zaplanuj ją jak najbliżej centrum. Co powinno się tu znaleźć? Przede wszystkim funkcjonalny blat, na którym będziesz przygotowywać posiłki. Ważny jest też swobodny dostęp do drobnego sprzętu kuchennego (miksery, blendery, roboty itp.),akcesoriów (sztućce robocze, deski do krojenia, miski),a także do przypraw, oleju oraz innych produktów wykorzystywanych najczęściej podczas gotowania.
Co się sprawdzi w strefie przygotowywania posiłków w funkcjonalnej kuchni? Szuflady z wewnętrznymi podziałami, które ułatwiają zachowanie porządku i korzystanie z niezbędnych akcesoriów i produktów. Postaw więc na szuflady na sztućce robocze, przyprawy, miski, patery oraz inne naczynia wykorzystywane podczas gotowania. Podczas urządzania tej strefy kuchni nie zapomnij o gniazdku elektrycznym i oświetleniu blatu pod szafkami wiszącymi.
Przestrzeń nad kuchennym blatem to część kuchni, która wyjątkowo się brudzi. Warto więc zadbać, aby pomalować ścianę w tym miejscu plamoodporną farbą. W aranżacji na zdjęciu użyliśmy lateksowej farby Śnieżka Plamoodpornaw kolorze P47 Odkrywcza, która jest odporna na plamy, zmywanie i szorowanie, a przy tym ma piękny głęboki kolor.
Strefa gotowania i pieczenia
Tutaj będziesz gotować, piec i smażyć. Co będzie niezbędne w tej części funkcjonalnej kuchni? Blat do nakładania posiłków, piekarnik, płyta grzewcza, okap oraz miejsce do przechowywania garnków, patelni, pokrywek i form do pieczenia (ewentualnie także mikrofalówka). Warto postawić na wysokie szafy do zabudowy sprzętu i szufladę cokołową, ponieważ będzie Ci z nich naprawdę wygodnie korzystać!
Jeśli to możliwe, strefy w kuchni zaplanuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara – dla osób praworęcznych od lewej do prawej, dla leworęcznych – od prawej do lewej. Dzięki temu Twoja kuchnia będzie wygodna i funkcjonalna.
Czy wiesz, że ścianę nad kuchennym blatem, za płytą grzewczą możesz pomalować farbą? Jeśli wybierzesz, tak jak na kolorowej aranżacji, którą teraz oglądasz, plamoodporną farbę Śnieżka (P19 Definitywna / P20 Modna / P47 Odkrywcza / P39 Rozważna), zmycie zacieków po wyjątkowo udanym gotowaniu zajmie tylko chwilę!
Urządzenie kuchni – jak dobrać meble?
Wiesz już, jak zaprojektować kolejność sprzętów, aby kuchnia była funkcjonalna. Urządzenie kuchni to jednak dużo więcej niż tylko trójkąt roboczy. To także praktyczny układ mebli. Wygodną kuchnię możesz urządzić na jednym z kilku najczęściej wybieranych planów. Jeśli masz możliwość wyboru, sprawdź, który plan sprawdzi się najlepiej, a który będzie najmniej funkcjonalny. Jak umeblować funkcjonalną kuchnię?
• układ jednorzędowy – meble ustawione są w jednym rzędzie. Jest to układ najprostszy, ale też najmniej ergonomiczny. Droga, jaką należy pokonywać między strefami, jest najdłuższa;
• układ w kształcie litery L – jest nieco bardziej funkcjonalny od układu jednorzędowego, ale do ideału mu daleko. W tym przypadku odcinki między strefami również pozostają wydłużone;
• układ dwurzędowy – zabudowa ustawiona jest wzdłuż dwóch przeciwległych ścian. Taki plan zapewnia dobrą komunikację między wszystkimi strefami;
• układ w kształcie litery U – zapewnia zarówno dobrą komunikację między strefami, jak i optymalne wykorzystanie przestrzeni w kuchni (zabudowa ulokowana jest z trzech stron);
• układ w kształcie litery G – korzystny pod względem funkcjonalności, ale nie sprawdzi się w małych kuchniach. Meble ulokowane są na planie zbliżonym do kwadratu i zabudowują pomieszczenie z czterech stron,
• układ z wyspą – kuchnia wygodna w tych mieszkaniach i domach, w których część dzienna połączona jest z kuchenną. Wyspa optycznie wydziela kuchnię od pokoju dziennego, a do tego pozwala zachować efekt otwartej przestrzeni.
W aranżacji na zdjęciu kuchnia z wyspą jest przestronna i otwarta na salon. W takim układzie kolorystyka kuchni powinna być stonowana tak, by aranżacja pasowała do części dziennej i tworzyła z nią spójną całość. Ścianę nad kuchennym blatem pomalowano tu farbą Śnieżka Plamoodporna w subtelnym kolorze P19 Definitywna.
Niezależnie od tego, czy Twoja kuchnia jest duża, czy mała, może być wygodna. Funkcjonalne kuchnie mają dowolny rodzaj zabudowy – ważne, aby był on dobrany do Twoich potrzeb, wymiarów pomieszczenia i oświetlenia. Nawet w niewielkiej kuchni musisz jednak zachować podział na strefy. Tylko wtedy korzystanie z niej będzie naprawdę komfortowe!
Funkcjonalna kuchnia - klucz do sukcesu
O czym jeszcze warto wiedzieć, jeśli chcesz funkcjonalnie urządzić kuchnię? Musisz dobrze rozmieścić oświetlenie i gniazdka. Główne źródło światła (czyli lampę wiszącą lub plafon) trzeba umieścić nad wyspą kuchenną lub na suficie na środku kuchni. Oprócz tego koniecznie zadbaj o światło zadaniowe, czyli lampki (najczęściej punktowe),które doświetlą blat roboczy. Przydadzą się też listwy LED pod szafkami wiszącymi.
Postaw na meble sięgające sufitu, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. To ważne zwłaszcza w małej kuchni! Dobrym rozwiązaniem są też szafki narożne (najlepiej z wkładami cargo) – to kolejny sposób na zwiększenie powierzchni przechowywania. Zadbaj o wkłady segregujące do szuflad, relingi, na których powiesisz przydatne drobiazgi, kosze do segregacji odpadów. To detale decydują o tym, czy Twoja kuchnia będzie naprawdę funkcjonalna!
W aranżacji na zdjęciu piękna kuchnia w skandynawskim stylu zachwyca detalami takimi jak subtelne oświetlenie czy zabudowa meblowa w naturalnym drewnianym kolorze. W skandynawskiej stylistyce liczy się prostota, dlatego ściany najlepiej pomalować farbą w kolorze z palety bieli lub szarości. W tej kuchni została użyta farba Śnieżka Plamoodporna w chłodnym kolorze pastelowej szarości P44 Imponująca.
Jak urządzić kuchnię, aby była ergonomiczna? Dobrze przemyśl ustawienie sprzętów, wybierz odpowiedni układ kuchni, nie oszczędzaj na materiałach i wyposażeniu. Pamiętaj też o pomalowaniu ściany plamoodporną farbą. W ofercie Śnieżka znajdziesz całą gamę modnych kolorów, które pomogą Ci zaaranżować kuchnię modną i funkcjonalną.
Przeczytaj również:
Jak urządzić spiżarnię? Funkcjonalna domowa spiżarnia
Styl japandi – jak urządzić minimalistyczną i funkcjonalną kuchnię?
Mała i wąska kuchnia - jak urządzić i wybrać kolor ścian