Jak udekorować ścianę? Efekty dekoracyjne na ścianie

Ciekawe efekty na ścianie to marzenie wszystkich, którym zależy na oryginalnym i niesztampowym wnętrzu. Jakie efekty dekoracyjne na ścianie są teraz na topie? Jak udekorować ścianę, by była modna i cieszyła oczy? Oto krótki poradnik!

Nowe meble, kolory, dodatki – to wszystko pomoże wykreować nową przestrzeń. My proponujemy zacząć od powierzchni, które widać już od wejścia do każdego mieszkania. Dekorowanie ścian jest dobrym sposobem na odnowienie wnętrza. Sprawdź, jakie to proste, i udekoruj ściany na lato! Potrzebna będzie tylko odrobina wolnego czasu, chęć zmiany i produkty Śnieżka oraz Magnat, które pomogą Ci osiągnąć ciekawe efekty na ścianie.

Na rynku znajdziesz wiele materiałów wykończeniowych, które pozwalają uzyskać wymyślne wzory i faktury. Techniki ich użycia są bardzo proste, choć czasem wymagają sprawnej ręki i zdecydowanych ruchów.

Dekoracja ściany to najprostszy i bardzo efektowny sposób na odmianę wnętrza. Co ważne, nie wymaga wsparcia ekipy remontowej. Przedstawiamy kilka technik na to, jak udekorować ścianę. Wszystkie możesz zastosować w swoim domu!

Efekty dekoracyjne na ścianie – fakturowanie, przecieranie, intonacco – sirocco

Jak ozdobić pustą ścianę? Jeśli zwykła powierzchnia pomalowana farbą Cię nudzi, spróbuj wprowadzić do wnętrza nieco szaleństwa i zastosuj jedną z technik nakładania tynku dekoracyjnego lub farby strukturalnej. Jakie możliwości masz do dyspozycji?

Fakturowanie ściany

To technika polegająca na nakładaniu tynku szpachlowego na ścianę, a następnie odciskaniu na nim różnych wzorów. Na jeszcze mokrym tynku odgniata się szpachlę, nierówno przesuwa wałek albo odciska stemple lub szablony. Możesz też zatopić w tynku rozmaite przedmioty – muszle czy elementy ceramiki. Na końcu ścianę maluje się farbą.

Nasza rada: decydując się na fakturowanie ściany, wybierz tylko jedną technikę, np. odciskanie stempli. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych może przytłoczyć zamiast ozdobić wnętrze.

Przecieranie

Ta metoda pozwala uzyskać wielobarwną ścianę. Polega na warstwowym malowaniu: najpierw nakładasz na ścianę jeden kolor, a gdy wyschnie, nakładasz kolejny. Drugą warstwę maluje się partiami, przecierając powierzchnię wilgotną szmatką lub gąbką. Gdy ta warstwa trochę podeschnie, ponownie ją się przeciera. Tym sposobem tło będzie prześwitywać spod wierzchniej warstwy.

Nasza rada: rozważnie dobierz kolory, by w rezultacie nie powstała szara masa – atrakcyjnie będzie wyglądała jedna warstwa.

Intonaco – Sirocco

Dekoracja dająca efekt piaskowca. Pracę zacznij od położenia Farby Gruntującej MAGNAT i czekaj ok. 2 godz., aż wyschnie. Następnie nanieś za pomocą pędzla do glinki jedną warstwę Intonaco – baza MAGNAT Style na powierzchni ok. 1 m kw. I za pomocą Pacy Weneckiej MAGNAT kształtuje wzór. Pozostaw do wyschnięcia na 2-4 godz. Małym pędzelkiem nanoś naprzemiennie bezpośrednio z opakowania pigmenty barwiące i rozcieraj w różnych kierunkach pacą wenecką.

Rada: w celu dodatkowego zabezpieczenia dekoracji całość możesz pomalować bezbarwnym Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style.

Przecierana ściana, np. z modnym efektem ombre, pasuje do wnętrz boho i etnicznych. Taki efekt zrobisz, używając produktów MAGNAT z gamy MAGNAT Style.

Efekty na ścianie - słoje drewna, szablon

Jeśli poszukujesz czegoś naprawdę unikatowego, zobacz ciekawe efekty, które na ścianie możesz uzyskać za pomocą specjalnych stempli do słojów lub szablonów malarskich.

Słoje drewna

Za pomocą specjalnego stempla do słojów możesz ozdobić starą boazerię bądź ścianę. Ciekawym efektem jest połączenie tego naturalnego wzoru z farbą MAGNAT Style Metallici.

Jak zrobić taki efekt na ścianie? Po nałożeniu gruntu maluj powierzchnię Emulsją MAGNAT (np. S45 Kawowy Onyks) i pozostaw do wyschnięcia. Następnie na fragment ściany nałóż wałkiem farbę dekoracyjną MAGNAT Style Metallici w kolorze Srebro i przeciągnij w jednym kierunku stempel do robienia słoi.

Nasza rada: precyzyjnie odciskaj stempel, by nie tworzyły się puste przestrzenie między wzorami, które wyglądają nienaturalnie i psują efekt prawdziwego drewna.

Szablon

Szablon pozwala odtworzyć jeden motyw w wielu miejscach na ścianie. Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych wzorów, jeśli jednak chcesz przenieść na ścianę własny projekt, możesz sam wykonać szablon. Wystarczy na gruby karton przerysować właściwy motyw, wyciąć dokładnie wnętrze, przyłożyć powstały szablon do ściany i wypełnić farbą. Trzeba mocno przycisnąć karton do ściany, tak aby farba nie rozlewała się poza wyznaczone krawędzie, i używać pędzelka delikatnie nasączonego kolorem.

Rada: jeśli tworzysz samodzielnie szablon, unikaj zbyt wielu szczegółów i drobnych elementów. Trudno będzie je wyciąć, a jeszcze trudniej odwzorować na ścianie.

Efekt betonu na ścianie to jedna z najmodniejszych propozycji do wnętrz. Możesz osiągnąć taki wygląd ściany, używając tynków dekoracyjnych z oferty MAGNAT.

Jak udekorować ścianę? Naklejki, fototapeta, ramki

Prostym i efektownym sposobem na dekorowanie ściany jest użycie naklejek samoprzylepnych albo ramek. Na większej powierzchni (np. na ścianie za telewizorem, ścianie za kanapą albo w pokoju dziecka) spektakularnym sposobem na to, jak ozdobić pustą ścianę, będzie fototapeta.

Naklejki

Naklejki są najprostszym sposobem na efekty dekoracyjne na ścianie. Mogą być wykonane z folii lub weluru. Te pierwsze można myć, gdyż są wodoodporne – nadają się zatem do użycia w kuchni lub w łazience. Welurowe naklejki mają aksamitną fakturę i doskonale prezentują się np. w salonie – grubszy materiał wydaje się bardziej przestrzenny niż folia samoprzylepna.

Aby udekorować ścianę naklejką, należy usunąć warstwę ochronną i rozmieścić dekoracje zgodnie z zaplanowaną aranżacją, delikatnie przykładając je do ściany. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu, należy mocno docisnąć każdy element do podłoża.

Nasza rada: staraj się precyzyjnie przykleić naklejkę, aby nie trzeba było jej odklejać i poprawiać. Wielokrotne odklejanie sprawia, że klej się brudzi i coraz słabiej trzyma się podłoża.

Naklejki to prosty sposób na dekorację ściany, popularny zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Aby naklejka była doskonale widoczna, ściana, która jest tłem, musi być jasna, a najlepiej biała. Idealny kolor to np. P01 Niewątpliwa z palety Śnieżka Plamoodporna.

Fototapeta

To bardzo efektowne pomysł na to, jak udekorować ścianę, który w dodatku optycznie powiększa przestrzeń. Jeśli nie znajdziesz w sklepach wzoru, który pasowałby do Twojej koncepcji, możesz wydrukować własne zdjęcie.

Fototapety kładzie się na ścianie, używając kleju do tapet (dostępne są też fototapety samoprzylepne). Wykonuje się je ze specjalnie wzmocnionego papieru lub winylu. Można je drukować na folii i laminować. Ze względu na format fototapety przedmioty i postacie na niej przedstawione są przeskalowane i wprowadzają surrealistyczny klimat.

Nasza rada: fototapeta jest zazwyczaj drukowana na pasach o szerokości 1 m. Pasy należy ze sobą połączyć – trzeba to zrobić bardzo dokładnie, gdyż nawet minimalne przesunięcie będzie widoczne.

Jak udekorować ścianę? Dokładnie tak, jak chcesz! Technik, dzięki którym stworzysz wymarzony efekt dekoracyjny, jest naprawdę dużo. Z naszymi poradami i gamą produktów Magnat czy Śnieżka będzie to o wiele łatwiejsze!

Galeria:

FOTO_207_11.jpg
shutterstock_38393275.jpg
shutterstock_59242915.jpg
tymek_jezierski_3_kissmywall.jpg
Oceń ten artykuł:
Średnia ocena: 5,0 - Ilość głosów: 1
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny