Przejdź do akapitu:
Antresola w salonie - Możliwości dużej przestrzeni
Antresola to intymna przestrzeń, którą nie do końca można zobaczyć z dołu. Jej wielkość zależy od ilości dostępnej powierzchni, dlatego jeśli twój dom jest mały, nie próbuj na siłę zmieścić szerokiej antresoli. Będzie ona zbyt przytłaczająca i zamiast przyjemnego efektu zafundujesz sobie architektoniczny koszmarek. W przypadku, gdy już koniecznie chcesz mieć antresolę w niewielkim pomieszczeniu, zdecyduj się jedynie na taką o wąskiej powierzchni, na której umieścisz np. biblioteczkę lub nieduży kącik do pracy.
Jeśli natomiast dysponujesz dużą i wysoką przestrzenią, masz o wiele więcej możliwości aranżacyjnych, a tym samym twoja antresola może pełnić wiele różnych funkcji. Na tej dodatkowo wygospodarowanej powierzchni możesz umieścić sypialnię, pokój telewizyjny, pokój gier, bibliotekę, otwarte biuro lub cokolwiek innego chcesz.
Pamiętaj jednak, że oprócz walorów estetycznych musisz zadbać o jej wytrzymałość. Twoja antresola musi być solidna, dlatego potrzebujesz dobrego projektu i wysokiej jakości materiałów. Wybieraj spośród drewna, stali czy betonu, starając się by jej ogólna koncepcja była spójna z aranżacją dolnej przestrzeni.
Antresola - Podział na strefę dzienną i nocną
Antresola w salonie często jest wykorzystywana do zaaranżowania przestrzeni przeznaczonej do spania. Nad salonem możesz urządzić sypialnię otwartą, z której bez przeszkód będziesz obserwował toczące się życie na dole. Drugim wariantem jest zamknięty pokój, do którego na górę poprowadzą schody bezpośrednio z salonu lub z innej części domu, w zależności od rozplanowania poszczególnych funkcji w przestrzeni. Niezależnie od tego który wariant wybierzesz, pomaluj całą zarówno dolną, jak i górną przestrzeń, jedną barwą farby. Wybierz ulubiony odcień spośród szerokiej palety produktów Śnieżka Barwy NaturyŚnieżka Barwy NaturyŚnieżka Barwy NaturyZobacz więcejkup online, np. w odcieniu 102 Piaszczysta Plaża.
Antresola na wyższym poziomie
Nie uwzględniłeś w pierwotnym projekcie domu antresoli, ale posiadasz wysoki salon? Spróbuj zaplanować ją już w gotowej przestrzeni. W takim przypadku musisz zwrócić szczególna uwagę na to, by dolny i górny poziom posiadał wystarczającą wysokość, by każdy domownik mógł stać w pozycji wyprostowanej bez zagrożenia uderzeniem głową o sufit.
Zastanów się, jak w funkcjonalny sposób zaaranżować powstałe miejsce, by remont nie skończył się jedynie na spełnieniu architektonicznej zachcianki, z której nie będziesz korzystał. Dobrym pomysłem jest urządzenia miejsca do pracy na górnym poziomie, a pod spodem klimatycznej jadalni. Jeśli jednak pod antresolą będzie mało miejsca, możesz ją zabudować tworząc przestrzeń do przechowywania.
Urządzając górny poziom wybieraj lżejsze meble. Nie tylko łatwiej wniesiesz je po schodach, ale będą również mniejszym obciążeniem dla konstrukcji.
Przestrzeń relaksu na antresoli
Twoja antresola może być również przyjemnym miejscem relaksu. Wyposażona w wygodne, miękkie meble będzie doskonałą alternatywą dla salonu, gdy zapragniesz samotnego wypoczynku z książką, z dala od rodziny, która będzie oglądała film w waszej wspólnej przestrzeni na dole.
Do zabudowy antresoli możesz używać przezroczystych materiałów, jak szkło lub metalowe czy drewniane kratki. Pozwolą one zachować jasność i poczucie przestronności.
Antresola nie tylko doda uroku, ale przede wszystkim powiększy powierzchnię użytkową twojego domu. Oceń możliwości przestrzeni, zaplanuj funkcje powstałej powierzchni, oszacuj budżet i bierz się do pracy!
Sprawdź również:
5 pomysłów na kolory ścian w salonie
Sypialnia w salonie – zobacz, jak zadbać o funkcjonalność i komfort
Jak urządzić pokój dla gości i wydzielić strefę do spania w salonie