Przejdź do akapitu:
Możliwości jest wiele, ale nie każde rozwiązanie jest tak samo dobre. Wiele zależy od naszych osobistych preferencji kolorystycznych i od cech samego wnętrza. Dopiero uwzględnienie obydwu warunków, da w rezultacie trafny wybórKolor we wnętrzach wpływa na nasz nastrój. Wybierając właściwy odcień dla siebie pamiętajmy że:
Czerwień pobudza i dodaje energii. Zastosowana na dużych powierzchniach może jednak drażnić, dlatego bezpieczniej wprowadzać czerwień do wnętrza w postaci dodatków. Kolor czerwony interesująco wygląda w połączeniu z kolorami neutralnymi (szarym, beżowym, białym). Ciekawie w pokoju dziennym może wyglądać jedna ściana pomalowana na czerwono. Nada wnętrzu przytulności i wyjątkowego, szlachetnego charakteru.
Żółty szczególnie polecana jest do wnętrz słabo doświetlonych i smutnych. To ciepła pozytywna barwa poprawiająca nastrój i apetyt. Ze stosowaniem tego koloru należy jednak uważać, ponieważ zastosowany w nadmiarze może męczyć
Pomarańczowy to kolor optymistyczny, dodający energii, motywujący do działania. We wnętrzu tworzy atmosferę pozytywnego nastawienia i tolerancji.
Zieleń jest symbolem nadziei i życia. Towarzystwo zieleni przywołuje nam na myśl obcowanie z naturą, relaksuje, odpręża. Malowanie ścian w salonie na kolor zielony może wpłynąć korzystnie na układ nerwowy, poprawi krążenie, uspokoi oddech.
Niebieski należy do kolorów o chłodnej tonacji, ale nieprawdą jest, iż z jego pomocą nie da rady stworzyć wnętrza przytulnego. Błękitne odcienie kojarzą się z przestrzenią, wodą i niebem. Dodają wnętrzu przestrzeni a zestawienie niebieskiego z drewnem i naturalnymi dodatkami tworzy szlachetne, lekkie połączenie. Niebieski relaksuje, obniża ciśnienie krwi, wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy.
Intensywne niebieskie barwy dobrze jest komponować z kolorami kontrastującymi zbliżonymi walorowo ale ciepłymi.
Fiolet doda wnętrzu magii, pobudza naszą psychikę, aktywuje do działań twórczych także tych o charakterze artystycznym. Fioletowy odcień łagodzi obyczaje, wprowadza spokój i zgodę.
Kolory ziemi (beż, szarość, czerń) to barwy tworzące przytulny nastrój, sprzyjają koncentracji, dają poczucie bezpieczeństwa. Są najbardziej uniwersalne w odbiorze i najprostsze do zastosowania w aranżacji.
Biel nie zawsze musi być czysto biała. W swojej pierwotnej postaci maksymalnie powiększa przestrzeń ale w zależności od światła może wydać się chłodna i smutna. By wykorzystać wszystkie walory bieli przy jednoczesnej eliminacji ewentualnych wad, styliści coraz częściej sięgają po biele złamane. Powiększają one optycznie wnętrze, rozświetlają, a ich często ciepła nuta sprawia iż wnętrza stają się wyjątkowo przytulne i przyjazne.
Zanim przystąpimy do malowania ścian pokoju dziennego, przemyślmy uważnie dobór koloru, gdyż w dużej mierze to od niego zależy nastrój jaki będzie panował we wnętrzu.