Spis treści:
1. Dlaczego kochamy drewno?
2. Klimat vintage
3. Całe w bieli
4. W otoczeniu naturalnych barw i faktur
5. Kontrast czy harmonia? Wybór odcienia podłogi
Biały kolor ścian we wnętrzu zawsze wygląda elegancko, orzeźwiająco i stylowo. Może wydawać się prostą barwą, ale wbrew pozorom daje duże możliwości aranżacyjne.
Biały kolor ma szeroką rozpiętość odcieni, przez co jest niezwykle interesujący. To zarówno odcienie mleka, kremu, porcelany, kości słoniowej, perły czy świeżo ubitej śmietany. Neutralny charakter bieli sprawia, że jest ona wspaniałym tłem dla innych barw w pomieszczeniu i dobrze wygląda w każdym zestawieniu kolorystycznym.
Jaki kolor podłogi wybrać, będąc zdecydowanym na białe ściany? Masz nieskończenie wiele możliwości. Do białych ścian pasują i jasne i ciemne odcienie podłóg. Mogą być szare, czarne, brązowe, a nawet białe. Zobacz nasze propozycje.
Dlaczego kochamy drewno?
Drewniane podłogi doskonale pasują do każdego koloru ścian, ale szczególnie dobrze wyglądają w połączeniu z odcieniem białym. Kolor drewna zależy od Twoich oczekiwań co do ostatecznego efektu. Jeśli lubisz kontrasty, wybierz ciemny odcień drewna (wiśnia, szczotkowany dąb, orzech lub drewno egzotyczne),który doda wnętrzu elegancji. Zobacz, jak pięknie wygląda takie połączenie: ciemne drewno podłogi i białe ściany pomalowane farbą ŚNIEŻKA Eko Plus.
W przypadku pomysłu na jednolitą kolorystykę – jasne drewno modrzewia, brzozy, świerku lub drewno bielone wpisze się w Twoją wizję przestrzeni idealnej. Chcąc nadać wnętrzu wyrazistości zdecyduj się na drewno z mocno zaznaczonym rysunkiem słojów.
Jasna podłoga drewniana pasuje do większości stylów aranżacji wnętrza. Szczególnie mile widziana jest w stylu skandynawskim, japandi i Hamptons. Podkreśla naturalny charakter salonu czy sypialni, powiększa optycznie małe pomieszczenie, rozjaśnia je i rozświetla. Możesz wybrać różne rodzaje wykończenia, od prostych desek po wyrafinowaną jodełkę francuską.
Z kolei ciemna podłoga to przepis na piękną aranżację w stylu art déco, nowoczesnym, loftowym czy glamour. Ciemne drewno prezentuje się elegancko i szlachetnie. Doskonale wygląda jako tło rzeźbionych mebli, antyków, dzieł sztuki, białych lub kolorowych mebli tapicerowanych.
Warto wiedzieć, że jeśli lubisz rysunek drewna, nie jesteś skazany wyłącznie na drewnianą podłogę. Nowoczesna podłoga laminowana do złudzenia imituje drewniane deski, a jest od nich nieco łatwiejsza w pielęgnacji i tańsza. Z kolei panele winylowe naśladują drewno w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, w których położenie drewnianych desek nie jest możliwe, np. w kuchni czy nawet w łazience.
Klimat vintage
Szarość połączona z bielą to niezwykle modny i uniwersalny duet. Podłoga ułożona z dużych szarych płytek terakoty i białe ściany pokryte farbą ŚNIEŻKA Barwy Natury w kolorze 100 Biały Bez to doskonała neutralna baza do stworzenia klimatu nowoczesnego, ale również dla dekoracji utrzymanej w duchu minionej epoki. To propozycja dla miłośników chłodnych, stonowanych wnętrz. Ciekawym akcentem ogrzewającym naszą vintage'ową sypialnię jest stary brązowy skórzany fotel oraz drewniany parawan pełniący funkcję zagłówka łóżka.
Białe ściany doskonale pasują do aranżacji w stylu vintage i retro, a także do innych klasycznych wnętrz. Warto np. dodać biżuteryjne akcenty w postaci sztukaterii. Stworzysz w ten sposób niepowtarzalny klimat francuskiej kamienicy.
Z kolei ciemna podłoga i białe ściany zbudują nastrój aranżacji art déco. Jeśli podoba Ci się atmosfera złotych lat Hollywood, koniecznie wypróbuj tę stylizację. Sprawdzą się wyrafinowane meble, dodatki vintage i spora dawka złota.
Białe ściany i szara podłoga
Białe ściany i biała podłoga to ukłon w stronę bardzo modnego stylu skandynawskiego. Spróbuj go jednak odrobinę urozmaicić, z jego założeń zachowując jedynie minimalizm koloru. Całkowicie białe pomieszczenieze ścianami pokrytymi farbą ŚNIEŻKA Barwy Natury 173 Biały, podłogą i sufitem w bieli są jak biała kartka, na której można narysować dosłownie wszystko. To doskonałe tło do zabawy formą, linią, detalem i akcentem barwnym.
W naszej aranżacji salonu postawiliśmy na czarne różnorodne wzory, kontrastujące z bielą. Wprowadzone przez nas dodatkowe kolory to odcień drewna i zieleń. Powstała dzięki temu lekka, świeża, oryginalna i niezwykle kreatywna przestrzeń.
Jakie możliwości masz, jeśli marzysz o szarej podłodze do białych ścian? Ciekawą opcją są drewniane lub laminowane panele w kolorze poszarzonego drewna. Szare tony są w takim wypadku bardzo subtelne, a wnętrze prezentuje się naturalnie.
Na drugim biegunie mamy aranżacje, w których główną rolę odgrywa nowoczesny minimalizm. Jeśli podoba Ci się taki styl, do białych ścian dobierz surową podłogę z mikrocementu lub płytki ceramiczne z rysunkiem betonu. To przepis na modne wnętrze loftowe!
Łącząc biel z szarością, musisz pamiętać, że obie te barwy są neutralne, a więc spokojne, ale mało wyraziste. Aranżacja może wydawać się bezbarwna, nudna czy smutna. Jak temu zapobiec? Wprowadź kolorowe akcenty! Co powiesz na to, aby trzy ściany w salonie pozostawić białe, a jedną (np. za sofą) pomalować na wyrazisty kolor? Do szarej podłogi pasuje większość odcieni farb, w tym tak ciekawe jak 180 Lazurowy Brzeg, 177 Naturalna Zieleń czy 115 Słoneczny Blask ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Inna propozycja, aby ożywić biało-szarą kompozycję to kolory i wzory w dodatkach. Możesz poszaleć! Do wyboru masz np. piękne wzory kwiatowe, urban jungle, etniczne czy abstrakcyjne.
W otoczeniu naturalnych barw i faktur
Neutralna biel lubi neutralne barwy, a te są mocno związane z naturalnymi materiałami. Jeśli Ty również lubisz tego rodzaju wykończenia, ciepła drewniana podłoga, ściany pomalowane farbą ŚNIEŻKA Eko Plus oraz wiklina, rattan, len, drewno i kolory ziemi to dla Ciebie idealny przepis na przytulne, spokojne, jasne wnętrze.
Naturalne style aranżacji wnętrz to np. boho, urban jungle czy styl rustykalny. W każdym z nich podłogi powinny jak najlepiej odwzorowywać rysunek drewna, jego usłojenie czy sęki. Najlepszym wyborem będzie podłoga drewniana, szczególnie w tych klasach, w których słoje drewna są wyjątkowo widoczne. Długie drewniane deski doskonale pasują do białych ścian. Dołóż do tego białą lub czerwoną cegłę, drewniane lamele, plecione dodatki np., makramy czy wiklinowe kosze i piękna naturalna stylizacja gotowa!
Kontrast czy harmonia? Wybór odcienia podłogi
Jaka podłoga do białych ścian? Weź pod uwagę także poniższe wskazówki:
- Do nowoczesnych wnętrz z białymi ścianami pasują podłogi o gładkiej powierzchni, takie jak panele laminowane, płytki gresowe lub wykładziny dywanowe. Możesz również wybrać podłogę drewnianą o jasnym lub ciemnym wybarwieniu.
- W skandynawskich wnętrzach z białymi ścianami sprawdzą się podłogi drewniane o naturalnym wykończeniu, a także panele laminowane lub winylowe imitujące drewno. Świetnym pomysłem jest też ciepła i przytulna podłoga korkowa.
- Do rustykalnych wnętrz z białymi ścianami pasują podłogi drewniane o postarzanym wyglądzie, a także płytki ceramiczne imitujące kamień lub cegłę. Idealnym rozwiązaniem są też wielobarwne cementowe kafelki.
- Jeśli pomieszczenie ma dużo naturalnego światła, możesz wybrać ciemniejszą podłogę. Jeśli jest ciemne – lepszym rozwiązaniem będzie jasna podłoga z materiałów odbijających światło.
- Do mebli jasnych pasują zarówno jasne, jak i ciemne podłogi.
- Ciemne meble najlepiej komponują się z jasnymi podłogami, które je rozjaśniają i eksponują.
Białe ściany zawsze robią wrażenie, ponieważ są lekkie i eleganckie. W połączeniu z różnorodnymi kolorami podłóg tworzą odmienne nastroje aranżacji. Od Ciebie zależy, jaki klimat wnętrza chcesz uzyskać. Decydując się na białe farby, zawsze wybieraj ŚNIEŻKĘ, ponieważ farby tej marki oprócz wspaniałych odcieni gwarantują również trwałość powłoki.