Przejdź do akapitu:
Nowoczesne technologie stosowane dziś do produkcji farb sprawiły, iż są to produkty wyjątkowo odporne na zmywanie i szorowanie. Nowoczesna farba po wyschnięciu tworzy trwałą powłokę, odporną na zabrudzenia i łatwą do utrzymania w czystości, gdyż dającą się myć. Wystarczy ciepła woda z detergentem i mocno zabrudzona ściana znów może stać się nieskazitelna. Dostępność takich produktów na rynku sprawiła, iż dzisiaj farbę wybieramy biorąc pod uwagę jedynie względy estetyczne wnętrza.
Wybór koloru powinien zależeć od wielkości i oświetlenia wnętrza, elementów wyposażenia (stolarka drzwiowa, podłoga, zabudowa…),właściwości psychologicznych barw oraz własnych preferencji.
Wielkość i oświetlenie, a kolorystyka przedpokoju
W małych ciemnych pomieszczeniach stosujemy jasne barwy. Dzięki nim wnętrza nabierają blasku i przestrzeni. Malowanie małych wnętrz ciemnymi barwami nie jest błędem, wymaga jednak doświadczenia przy doborze samego koloru oraz wiedzy dotyczącej zastosowania pewnych ‘trików dekoratorskich’, by wnętrze nie stało się mroczne i przygnębiające.
Właściwe sztuczne oświetlenie, przemyślny dobór mebli i dodatków, wykorzystanie właściwości lustra, to tylko niektóre ze sposobów na optyczne powiększanie przestrzeni w przypadku zastosowania ciemnego koloru ścian.
W przedpokojach dużych i jasnych mamy większą swobodę. Możemy często bez narażenia się na błąd stosować intensywne barwy.
Zobacz jak optycznie powiększyć wąski przedpokój na naszym blogu!
Jakie elementy wyposażenia wybrać do aranżacji przedpokoju?
By wnętrze wyglądało pięknie obowiązuje nas konsekwencja kolorystyczna. Projekt powinien tworzyć pewną czytelną dla odbiorcy koncepcję. Nawet jeśli jest ona szalona i bardzo kolorowa, konsekwencja powinna mieć wspólny mianownik dla wystroju wnętrza. Wybierając odcień farby zróbmy przegląd kolorów wyposażenia, które pozostanie we wnętrzu widoczne i dla którego ściana będzie stanowiła tło. Jeśli kolor stolarki drzwiowej, podłogi, szaf, lamp zawiera się w tonacjach ciepłych, warto dobierać kolory ścian wśród takich barw, lub wśród kolorów neutralnych. I odwrotnie, do odcieni chłodnych szukamy kolorów chłodnych. Mamy wtedy gwarancję, że efekt końcowy pozostanie spójny.
Kolory ściany w korytarzu dobieramy na zasadzie harmonii. Wnętrza większe lub przestrzenie otwarte, nie boją się kontrastów i tam możemy wprowadzać dekoratorskie szaleństwo. Kolor może niekiedy umownie oddzielać funkcję przestrzeni.
Tam, gdzie ściany narażone są na uszkodzenia i osłonięte panelami dekoracyjnymi czy boazerią, także możemy dowolnie aranżować przestrzeń i zmieniać ją. Emalie do metalu i drewna dostępne są w bardzo wielu atrakcyjnych kolorach. Stare elementy wystroju mogą cieszyć nas nowym wyglądem.
Jak barwy wpływają na nasze samopoczucie?
Już sam kolor ścian może zapraszać do środka lub odpychać naszego gościa. Pamiętajmy o tym psychologicznym wymiarze wystroju przedpokoju, gdyż jest to pierwsze pomieszczenie naszego domu i niejako nasza wizytówka. Kolory ciepłe sprawiają wrażenie ogniska domowego i przytulności, są intymne, zmniejszają przestrzeń i dystans.
Kolory chłodne pozwalają zachować własną tożsamość i integralność. Bardziej pasują do relacji o charakterze oficjalnym. Barwy neutralne pozostają poza zasięgiem oddziaływań psychologicznych.
Zobacz nasz inspiracje i pomysły nabiały kolor ścian w przedpokoju!
Wybór koloru ścian według własnych preferencji
Są w zasadzie najistotniejszym czynnikiem przy wyborze farby do wnętrza. To nasze subiektywne odczucia, pomysł na wnętrze. One są początkiem chęci zmian i dążenia do tego by przestrzeń wokół nas stawała się piękniejsza. Znając zasady właściwego doboru barw i przepuszczając je przez pryzmat własnych wyobrażeń twórzmy miejsca wyjątkowe.
Przeczytaj również:
Biały kolor ścian w przedpokoju - inspiracje i pomysły
Wąski przedpokój – aranżacje, które optycznie powiększą pomieszczenie
Bambusowa ściana w przedpokoju. Aranżacje i inspiracje wnętrzarskie