Kolor szałwiowy – z czym go połączyć?
Kolor szałwiowy to subtelny, zgaszony odcień zieleni, który stał się dziś gwiazdą wnętrzarskich aranżacji. Z czym łączyć kolor szałwiowy i jak go wprowadzić do wnętrza? Oto poradnik dla miłośników szałwiowej zieleni.
Przejdź do akapitu:
Nazwę opisywany kolor zawdzięcza szałwii lekarskiej – popularnej roślinie leczniczej i przyprawowej, znanej w medycynie, ziołolecznictwie i kuchni od tysięcy lat. Jasnozielone liście szałwii, napary i olejki z tego cennego zioła są szczególnie popularne w krajach śródziemnomorskich. Z tego powodu także i kolor szałwiowy kojarzy się nieco z ciepłymi krajami oraz śródziemnomorską stylistyką.
W artykule podpowiemy, co warto wiedzieć o kolorze szałwiowym w salonie, sypialni i innych pomieszczeniach. Doradzimy, jakie odcienie ma szałwiowy kolor ścian oraz z czym go zestawiać, by aranżacja była pełna harmonii. Podpowiemy również, do jakich stylów wnętrzarskich szczególnie warto zastosować szałwiową zieleń.
Szałwiowy kolor ścian w salonie. Proponowana farba to 178 Olejek Szałwiowy ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Zalety koloru szałwiowego we wnętrzach
Kolor szałwiowy to subtelny, jasny odcień zieleni z nutą szarości. Można go śmiało zaliczyć do odcieni pastelowych, a więc rozbielonych. Szałwiowa zieleń wprowadza do wnętrz atmosferę spokoju, elegancji i naturalną harmonię. Co więcej, będzie idealnym wyborem zarówno do minimalistycznych, jak i bardziej klasycznych stylizacji.
Jakie jeszcze zalety ma kolor szałwiowy w sypialni, salonie, jadalni czy pokoju dziecka?
- Szałwiowa zieleń kojarzy się z naturą, co sprawia, że odcień ten działa kojąco na zmysły. Szałwiowy to idealny wybór do sypialni lub strefy relaksu, wszędzie tam, gdzie trzeba wyciszenia. Subtelna zieleń pomaga obniżyć stres i wprowadza uczucie spokoju, co jest szczególnie cenne w dzisiejszym zabieganym świecie.
- Kolor szałwiowy doskonale komponuje się z wieloma innymi barwami, takimi jak biel, beż, szarości, inne odcienie zieleni czy odcienie drewna. Dzięki swojej neutralności może być stosowany jako baza kolorystyczna w całym wnętrzu. Sprawdzi się jako delikatny akcent, np. na jednej ze ścian czy w dodatkach. To kolor, który nie wyjdzie z mody i z łatwością możesz go wkomponować w różne style – od skandynawskiego minimalizmu po rustykalny czy boho.
- Szałwia na ścianie, meblach czy w dodatkach wygląda elegancko i subtelnie. Szczególnie w zestawieniu z metalicznymi dodatkami, takimi jak złoto czy mosiądz nabiera wyjątkowej klasy.
- Jednym z największych atutów koloru szałwiowego jest jego zdolność do podkreślania naturalnych materiałów. Doskonale współgra z drewnem, kamieniem czy lnem. W połączeniu z tymi materiałami kolor szałwiowy wprowadza do pomieszczenia świeżość i naturalną elegancję.
- Kolor szałwiowy może optycznie powiększać przestrzeń. Jasne odcienie odbijają światło, co sprawia, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. To szczególnie istotne w małych mieszkaniach, gdzie każdy trik pozwalający na uzyskanie dodatkowej przestrzeni jest na wagę złota.
- Szałwiowy świetnie sprawdza się również w kuchniach i łazienkach. W połączeniu z białymi meblami i drewnem tworzy nowoczesne, ale jednocześnie ciepłe i przyjazne otoczenie. Dodatkowo jego spokojna tonacja pomaga w stworzeniu przestrzeni, w której łatwo jest się zrelaksować, np. podczas kąpieli.
- W czasach, gdy coraz więcej osób szuka sposobów na zbliżenie się do natury, szałwiowy to doskonały sposób na wprowadzenie naturalnych akcentów do wnętrza. Jeśli chcesz we wnętrzu poczuć bliskość przyrody, szałwiowa zieleń będzie doskonałym wyborem.
Sypialnia z kolorem szałwiowym – z czym łączyć ten odcień? Tu wybór padł na jasne drewno i beż.
Idealne połączenia kolorystyczne z szałwią
Z czym łączyć kolor szałwiowy w salonie, sypialni, jadalni czy kuchni? Zacznijmy najpierw od wskazówki, że szałwiowa zieleń może mieć różne tony. Bywa jaśniejsza lub ciemniejsza, w zależności od ilości bieli. Może być bardziej szarawa lub zielonkawa, a nawet wpadać w lekki żółty.
W palecie kolorów ŚNIEŻKA kolor szałwiowy znajdziesz pod postacią farby 178 Olejek Szałwiowy ŚNIEŻKA Barwy Natury. To jasny, subtelny odcień zieleni, który wprowadza uczucie spokoju i równowagi, rozjaśniając i ocieplając powierzchnię ścian. Dobrze sprawdzi się w wielofunkcyjnym pokoju dziennym, sypialni lub pokoju dziecięcym.
Do jakich stylów aranżacji pasuje taki odcień zieleni na ścianie? Pierwszy trop to styl retro i modne aranżacje w klimacie Grandmillennial. Warto go wtedy zestawiać z tapetami o roślinnych wzorach, marszczonymi tkaninami, rattanowymi meblami, babcinymi, wygodnymi fotelami i tradycyjną, kwiecistą porcelaną.
Jeśli poszukujesz żywszego, ale nadal pastelowego odcienia zieleni na ścianie polecamy farbę 108 Wiosenna Łąka ŚNIEŻKA Barwy Natury. Ten spokojny i świeży odcień zielonego pasuje do wnętrz w stylu naturalnym, w których doskonale podkreśla proporcje pomieszczenia i zapewnia znakomite tło dla innych elementów. Nadaje się do pokoi dziennych i młodzieżowych, do mebli z jasnego lub bielonego drewna, o prostej, nowoczesnej stylistyce skandynawskiej.
Oto inne pomysły na kolor szałwiowy – z czym łączyć i w jakich stylach zastosować:
- Czysta biel i jej odcienie jak waniliowy, śmietankowy itd. – biały tworzy czyste, świeże i przestronne wnętrza, a przy tym podkreśla delikatność szałwiowego koloru. Takie zestawienie pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, boho, rustykalnym, śródziemnomorskim.
- Neutralne odcienie brązów, piasku i beży – doskonale podkreślają naturalny charakter szałwiowego. Świetnie sprawdzają się w stylu boho lub rustykalnym, a wnętrze w takich barwach stanie się ciepłe i przytulne.
- Jasne szarości – w połączeniu z kolorem szałwiowym zbudują elegancką i wyrafinowaną aranżację, takie zestawienie jest odpowiednie zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz.
- Pastelowy róż – z szałwią to przepis na wnętrze w stylu retro lub eklektycznym, zachwycające romantyczną atmosferą i świeżością.
- Różne odcienie niebieskiego – niebieski, zwłaszcza w tonacjach jasnych, jak błękit czy pastelowy turkus, harmonizuje z szałwiowym. Świetnie sprawdza się w łazienkach, salonach i sypialniach.
Jakie materiały pasują do koloru szałwiowego? Pierwszy trop to złoto i mosiądz. Ciepłe odcienie metali dodają luksusu i wyrafinowania, kontrastując z chłodnym odcieniem szałwiowego. Nasza propozycja to szałwiowe ściany i złote lub mosiężne detale, takie jak lampy, ramy luster czy uchwyty mebli.
Naturalnym towarzyszem dla szałwiowego koloru we wnętrzu jest też drewno, zwłaszcza jasne, naturalne odcienie – dębowy, bukowy, jesionowy. Doskonale współgra ono z szałwiowym i podkreśla jego organiczny charakter.
Szałwiowy kolor dobrze wygląda też w zestawieniu z lnem, kamieniem (marmur, granit),rattanem, wikliną, trawą morską, bambusem. Dobry trop to także wzory roślinne (liście, kwiaty),klasyczne paski i kropki.
Szałwia w oświetleniu: gra światłem i kolorem
Szałwiowy kolor lubi się ze światłem dziennym. Malując ściany w takim kolorze, warto zwrócić uwagę na dobre doświetlenie pomieszczenia. Najlepiej, aby okna wychodziły na południe lub wschód. W ciemnym wnętrzu szałwiowe ściany mogą być zbyt szare i przygnębiające. Jeśli światła dziennego jest zbyt mało, zadbaj o dobre sztuczne oświetlenie o ciepłej barwie.
Kolor szałwiowy w salonie. Zestawiono go tu z beżem. Proponowane farby to 178 Olejek Szałwiowy i 175 Beżowy Len ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Kolor szałwiowy to doskonały pomysł do wnętrza. Jeśli marzą Ci się szałwiowe ściany, sprawdź piękne odcienie zieleni od ŚNIEŻKI i ciesz się naturalną aranżacją w szałwiowych tonach!