Przejdź do akapitu:
Czym wyróżnia się styl grecki?
Ciężko znaleźć inny styl, który jest tak bardzo zakorzeniony w kulturze i rozpropagowany na całym świecie. Niemal każdy jest w stanie wymienić podstawowe elementy klasycznej stylistyki greckiej, które także dzisiaj są widoczne w aranżacjach nawiązujących do tego pięknego, nadmorskiego klimatu.
Styl grecki w domu powinien charakteryzować się dużą liczbą dodatków w kolorze niebieskim, które odzwierciedlają wyspiarski charakter tego kraju. Charakterystyczna paleta barw znana z katalogów oraz popularnej wśród turystów wyspy Santorini to motyw przewodni, jaki powinien pojawić się w Twoim domu. Wszechobecne kobaltowe, błękitne i turkusowe elementy w połączeniu z czerwoną cegłą to kwintesencja stylu greckiego. Jeśli chodzi o meble, to głównym materiałem jest drewno. Aranżacja pomieszczenia w stylu greckim nie może obyć się również bez dodatków z tkanin w kolorze niebieskim.
Jeśli chcesz podejść klasycznie do stylu greckiego w swoim domu, to znak, że potrzebujesz kolumn, przyciągających wzrok figurek oraz geometrycznych kształtów na ścianie. Wszystko ma być delikatne i nieprzytłaczające. Kluczem jest oddanie w aranżacji luzu panującego w Grecji.
Styl grecki w domu – dlaczego warto go wprowadzić?
Przede wszystkim dlatego, że pozwala on przełamać codzienną nudę, która panuje w wielu polskich mieszkaniach. Styl grecki to szansa na nieszablonowe rozwiązania pełne spokoju i niczym nieskrępowanego naturalnego wdzięku. Nadmorski klimat sprzyja wyluzowaniu i oderwaniu się od codziennych problemów. Stąd w stylu greckim dominującymi kolorami są odcienie niebieskiego. Aranżacje nawiązujące do Grecji są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które szukają w swoim domu oazy spokoju i zależy im na „oczyszczeniu głowy” od myśli związanych z pracą oraz problemami.
Kuchnia w stylu greckim – jak ją urządzić?
Wnętrza urządzone w stylu śródziemnomorskim muszą być wypełnione niebiesko-białą kolorystyką, która nawiązuje do morskiego klimatu i wprowadza uspokajającą nutę. Tej palety barw nie może więc zabraknąć w Twojej greckiej kuchni. Zadbaj o to, by biel i błękit pojawiły się na ścianach, podłodze, meblach oraz dodatkach. Nie bój się przesytu, ponieważ takie połączenie kolorystyczne nie przytłacza i wprowadza atmosferę sprzyjającą relaksowi. Przełamaniem klasycznych kolorów niech będzie drewniany blat kuchenny. Jeśli chodzi o kuchnię, to pamiętaj, by stosować farby, które są odporne na plamy oraz dobrze radzą sobie w pomieszczeniach o tak dużych wymaganiach. Dobrym pomysłem jest Śnieżka Plamoodporna, która idealnie odnajdzie się w Twojej kuchni.
Jeśli chodzi o wyposażenie greckiej kuchni, to z pewnością nie może zabraknąć dużego stołu, przy którym cała Twoja rodzina będzie się zbierać, by spożywać posiłki. Pamiętaj, że grecka kultura jest bardzo przywiązania do wartości rodzinnych, co widać również w aranżacjach wnętrz. Wszystko ma być stylowe, ale również komfortowe dla domowników. Kuchnia jest bowiem nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale również przestrzenią do wspólnego spędzania czasu oraz rozmów z bliskimi.
Dodatki w stylu greckim to również niezbędne elementy śródziemnomorskiej kuchni. W tej kwestii postaw przede wszystkim na zastawę w tradycyjnych kolorach, czyli bieli i niebieskim. Bardzo efektownie prezentują się też naczynia wykonane z gliny. Prawdziwy grecki styl hołduje luzowi oraz domowej atmosferze. Zadbaj zatem o to, by kuchnia nie była sterylna, ale tętniła życiem. Niech ktoś, kto wejdzie do tego pomieszczenia, od razu wie, że znalazł się w centralnej części domu lub mieszkania. Ciekawie prezentują się na pojemniki z ziołami oraz szklane butelki wypełnione oliwą.
Meble w stylu greckim, oprócz swojej czysto praktycznej funkcji, muszą jeszcze być estetyczne i oddawać nadmorski klimat. Dlatego podczas wyboru szafek skup się na kobaltowych i białych rozwiązaniach ze złotymi uchwytami. Nie zapomnij też o witrynie. W każdej greckiej kuchni znajdują się przeszklone drzwi. Jeśli chodzi o kolor ścian, to najlepszym rozwiązaniem bez wątpienia będzie klasyczna biel.
Styl grecki – wnętrza kuchenne z pomysłem
Poniżej znajdziesz kilka przykładów kuchni zaaranżowanych w greckim stylu. Potraktuj je jako inspiracje i wykorzystaj z nich to, co najbardziej Ci się podoba. Pamiętaj jednak, by trzymać się fundamentów tej stylistyki, czyli letniego, nadmorskiego klimatu, który sprzyja wypoczynkowi oraz oderwaniu się od codziennych problemów.
Kuchnia w klasycznym ujęciu
W tej aranżacji ważne jest połączenie białych, wyglądających klasycznie mebli z niebieskimi elementami, które nawiązują do śródziemnomorskiej atmosfery. Wszystko zamyka kafelkowa podłoga z ciekawym wzorem, wnosząca do pomieszczenia klasycznego uroku. Tutaj dobrze sprawdzi się farba Śnieżka Plamoodporna P01 Niewątpliwa. Jej atutem jest odporność na szorowanie oraz bardzo łatwa aplikacja. Z powodzeniem stworzysz z nią swój grecki styl.
Połączenie nowoczesności z tradycją
Kuchnia w stylu greckim wcale nie musi wyglądać na staromodną. Dobrym pomysłem jest pomieszanie elementów o klasycznym wyglądzie z surową bielą lub szarością ścian. W ten sposób połączysz nowoczesne podejście do aranżacji z tradycyjnymi rozwiązaniami.
Drewniane komody
Kuchnia w stylu greckim nie może obejść się bez zdobionych lub prostych drewnianych mebli. Struktura tego materiału bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie niebieskich dodatków oraz innych nawiązujących do marynistyki elementów.
Styl grecki – wnętrza, które Cię zadziwią
Urlop to czas w roku, który trwa krótko i większość z nas z pewnością tęskni za beztroską związaną z wypoczynkiem na słonecznych, greckich wyspach. W tym przypadku możesz jednak zabrać kawałek Grecji ze sobą i urządzić kuchnię tak, jak robią to mieszkańcy tego kraju. Nie musisz od razu urządzać klasycznie greckiej kuchni. Baw się konwencją i łącz rozwiązania znane z naszego klimatu z wyspiarskimi elementami. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Jeśli szukasz produktów, które pomogą Ci zaaranżować kuchnię w stylu greckim, to z całą pewnością sprawdzą się kolory kolekcji Plamoodporna. Podziel się z nami metamorfozą swojej kuchni. Chętnie zobaczymy, jak prezentuje się styl grecki w domu, w którym mieszkasz.
Przeczytaj również:
Styl grecki w salonie - komfortowa przestrzeń w wakacyjnym wydaniu
Biała kuchnia w stylu angielskim – jak ją urządzić?
Kuchnia w stylu skandynawskim - 5 pomysłów na aranżacje