Przejdź do akapitu:
Aranżacja wnętrza może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jak dobrać kolorystykę ścian, mebli i tekstyliów? Co zrobić, by mieszkanie stanowiło harmonijną całość, a nie przypadkową mieszankę kolorów i deseni? Rozwiązaniem mogą być barwy neutralne. Podpowiadamy, jak stosować je we wnętrzu, by uzyskać wyjątkowy efekt.
Czym są barwy neutralne?
W plastyce mianem kolorów neutralnych (achromatycznych),określa się barwy, które nie występują w kole barw. Służą przede wszystkim do przyciemniania lub rozjaśniania innych kolorów, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie przeróżnych odcieni, od pastelowych po ciemne i głębokie. Podstawowe kolory neutralne to czarny i biały, a także odcienie powstałe po ich zmieszaniu w różnych proporcjach. W zbiorze barw neutralnych mieszczą się więc wszelkie odcienie szarości, od pastelowego aż po antracytowy.
W architekturze wnętrz wśród kolorów neutralnych wymienia się także beż, kość słoniową czy taupe. Decydując się na nie, trzeba zwrócić uwagę, czy nie mają wyraźnych podtonów, a więc czy nie wpadają w kolor różowy czy żółty – w takim przypadku nie są już tak uniwersalne, jak biel czy szarość.
Barwy neutralne nie są ani ciepłe, ani zimne, dzięki czemu doskonale komponują się ze wszystkimi odcieniami. Nie trzeba zastanawiać się, jakie zasłony czy obicie kanapy będzie pasowało do białej ściany – sprawdzi się zarówno zimny błękit, jak i kolor musztardowy. W aranżacji wnętrz najczęściej stosuje się biel, która zyskała status ponadczasowego sposobu na wykończenie ścian w mieszkaniu.
Kolory neutralne – dlaczego warto wykorzystać je w aranżacji mieszkania?
Neutralne barwy to ponadczasowe rozwiązanie odpowiednie do każdego mieszkania. Białe, szare lub beżowe ściany nigdy nie przestają być modne. Stanowią uniwersalne tło dla mebli skandynawskich, klasycznych, nowoczesnych i boho, a także tekstyliów w dowolnym kolorze. Można na przykład zdecydować się na dodatki w odcieniach błękitu i granatu lub ciepłych, jesiennych odcieniach, takich jak bordowy, żółty i pomarańczowy. Możliwości jest całe mnóstwo.
Pomieszczenie pomalowane na neutralny kolor łatwo przearanżować, zmieniając jedynie dodatki czy wstawiając mebel, który będzie determinował kolorystykę wnętrza. Neutralne kolory ścian to bezpieczny wybór. Można dzięki nim w prosty sposób stworzyć stylowe wnętrze. Łączenie innych barw, szczególnie intensywnych, wymaga zmysłu artystycznego i wprawy. Działając na własną rękę, można osiągnąć efekt kiczu lub niespójności. Tymczasem biel, szarość i czerń zawsze będą wyglądały dobrze.
Niewątpliwą zaletą zastosowania neutralnych kolorów w swoim otoczeniu jest ich korzystny wpływ na samopoczucie. Żywe barwy bardzo często działają rozpraszająco, nadmiernie pobudzają i utrudniają skupienie. Tymczasem szarość czy złamana biel uspokajają, sprzyjają kreatywnej pracy i ułatwiają zachowanie skupienia podczas wykonywania ważnych zadań. Warto więc wybierać neutralne barwy do domowego biura, pracowni lub sypialni, w której lubimy czytać i poświęcać czas na kreatywne zajęcia.
Nieco więcej ostrożności trzeba zachować w przypadku koloru czarnego – choć jest barwą neutralną i pasuje do wszystkich kolorów, może przytłoczyć i optycznie zmniejszyć mieszkanie. Najlepiej pomalować na czarno tylko jedną ze ścian, a pozostałe utrzymać w jasnych barwach, na przykład wybranych odcieniach szarości.
Z czym łączyć neutralne kolory ścian? Najlepsze zestawienia
Złamana biel i kolor jasnoszary doskonale komponują się z naturalnymi materiałami. Umożliwiają stworzenie spokojnej aranżacji z wykorzystaniem takich elementów jak drewniane meble, plecione klosze lamp, kosze i pufy z trawy morskiej, a także organiczna, niebielona bawełna, len czy wełna. Aby całość nabrała stylowego charakteru, warto zdecydować się na podłogę z naturalnego drewna lub kamienia. Nie można zapomnieć o roślinach doniczkowych. Okazałe monstery, palmy i difenbachie będą zachwycały zielenią liści wyeksponowanych na jasnym tle.
Neutralne kolory ścian to odpowiednie tło także dla aranżacji w stylu klasycznym lub vintage. Wystarczy pomalować pomieszczenie farbą Śnieżka Plamoodporna w kolorze P01 Niewątpliwa, by zyskać odpowiednie tło dla drewnianych mebli, regału pełnego książek czy ulubionych bibelotów. Aranżację można utrzymać w ciepłej lub chłodnej kolorystyce, zależnie od preferencji. Akcenty w kolorze oliwkowym pomogą urozmaicić aranżację.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawiać barwy neutralne z nowoczesnymi meblami z metalu i szkła. Do niebanalnych aranżacji w klimacie glamour najlepiej dobierać czarne lub szare tło. Idealna będzie farba Śnieżka Plamoodporna w odcieniu P27 Stylowa. Można pomalować nią całe pomieszczenie lub tylko jedną ze ścian. Na grafitowym tle warto wyeksponować meble z welurowym obiciem i inne obiekty o interesującej fakturze. Nie zaszkodzi odrobina koloru – można postawić na akcenty granatowe, różowe lub butelkowozielone.
Przykłady aranżacji z wykorzystaniem neutralnych barw
Neutralne kolory ścian stwarzają ogromne pole do popisu dla amatorów dekorowania wnętrz. Można wybrać dowolny styl i za pomocą mebli oraz dodatków odtworzyć określony klimat w swoim domu. Przygotowaliśmy trzy propozycje aranżacji z wykorzystaniem farb Śnieżka w neutralnych barwach.
Prezentowany pokój pomalowano farbą Śnieżka Plamoodporna w kolorze P24 Twórcza, która wykazuje odporność na plamy i nadaje się do szorowania na mokro. Sprawdza się w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, takich jak salon czy przedpokój. Wnętrze pomalowane na jasny odcień szarości można urządzić na sposób skandynawski. Dobierając meble, warto postawić na prostotę i funkcjonalność. Odpowiednie będą kanapy i fotele na drewnianych nóżkach oraz ażurowe regały. Aby uzyskać efekt przytulności, warto zadbać o miękki dywan, welurowe poduszki i wełniane koce, które uprzyjemnią jesienne wieczory. W aranżacji zastosowano neutralne barwy z niewielkim dodatkiem odcieni pastelowych, takich jak błękit czy pudrowy róż. Pokój dzienny emanuje harmonią i spokojem.
Neutralne kolory mogą także posłużyć jako tło dla artystycznych aranżacji pełnych koloru. Prezentowane wnętrze pomalowano farbą Śnieżka Plamoodporna w kolorze P01 Niewątpliwa. W pokoju znalazły się meble o lekkiej formie utrzymane w ciekawych kolorach – granatowym i turkusowym, a także przedmioty wykonane z naturalnego drewna. Aranżację dopełniają kolorowe poduszki, tęczowy dywan oraz starannie przemyślana kompozycja obrazów i plakatów w prostych ramach. Dominuje granat i odcienie pomarańczowego. Zadbano również o dodatki takie jak niebieskie butelki czy barwne kwiaty w wazonie. Wnętrze prezentuje się optymistycznie i podkreśla artystyczne zainteresowania mieszkańców.
Przykładem barwy neutralnej jest także czerń. Kolor jest wprawdzie trudny w aranżacji, jednak warto dać mu szansę – za pomocą farby Śnieżka Plamoodporna w odcieniu P40 Dostojna można stworzyć klimatyczne wnętrze. Dobrym pomysłem jest pomalowanie na czarno ściany w sypialni – najlepiej tej znajdującej się za zagłówkiem łóżka. Można w ten sposób uzyskać intymne i nieco tajemnicze wnętrze. W prezentowanej aranżacji czerń zestawiono z jasnym drewnem oraz pościelą w kolorze głębokiego granatu i szarości. Industrialne lampy kontrastują z miękką wykładziną w kolorze kremowym. Pomimo pozornej surowości, wnętrze jest przytulne i zachęca do relaksu.
Czy znasz inne sposoby na wykorzystanie neutralnych kolorów ścian? Podziel się swoimi pomysłami na aranżację wnętrza i zainspiruj innych do zmian!