Dawniej kuchnię traktowano typowo roboczo. Z zachowanych przekazów średniowiecznych rysuje się ona jako miejsce odosobnione, usytuowane na tyłach domu, a na dworach szlacheckich przeznaczone wyłącznie dla służby. Współcześnie kuchnia została dowartościowana i stanowi centrum życia całej rodziny, w którym krzyżują się drogi domowników.
W kuchennych pieleszach najlepiej „smakują” nie tylko eksperymenty kulinarne, lecz także pogaduszki o życiu. Zaaranżujmy tą przestrzeń tak, aby była jednocześnie funkcjonalna i przyjazna. Naszym pomocnikiem będzie farba Śnieżka Plamoodporna, dzięki której wyczarujemy wymarzone stylizacje.
Karmazynowa słodycz rozpływająca się w ustach – maliny, dziś inspirują nie tylko kucharzy i cukierników, lecz także projektantów oraz designerów wnętrz. Stylizacje wykorzystujące malinową czerwień sprawdzą się przede wszystkim w kuchni – barwa czerwona pobudza bowiem apetyt. Ten mocny akcent kolorystyczny będzie prezentował się wyśmienicie na frontach mebli kuchennych, zwłaszcza na tych z połyskiem. Świetnym tłem dla tej odważnej aranżacji będą beżowe ściany z domieszką żółci, przypominające puszysty biszkopt. To propozycja przede wszystkim dla osób, które cenią sobie oryginalne rozwiązania.
Czerwone korale, które pięknie dekorują ogrody, ale nie nadają się do jedzenia – ostrokrzew kolczasty, to doskonała inspiracja dla osób stawiających na wnętrza utrzymane w nieco surowym klimacie. Wystarczy, że jedna ze ścian przybierze barwę koralowej czerwieni. Dla zrównoważenia stylizacji, pozostałe ściany powinny pozostać neutralne, np. białe. Możemy również poeksperymentować z fakturą – doskonale będzie prezentował się chociażby motyw cegły. W taką aranżację dobrze wpiszą się świerkowe meble oraz metalowe dodatki pomalowane czarną bądź grafitową farbą.
Niebiańsko słodka, z zewnątrz chrupka, a w środku miękka i delikatnie ciągnąca – beza, wyjątkowy przysmak, który smakuje doskonale i wygląda bardzo apetycznie. Podobnie jest z aranżacjami utrzymanymi w jasnej kolorystyce, dzięki której przestrzeń zyskuje na lekkości i jawi się jako bardziej przytulna, a może nawet nieco nostalgiczna. W takim miejscu czas będzie płynął wolnej, a wspólne spożywanie posiłków urośnie do rangi celebracji. Waniliowe ściany oraz meble w kolorze białym lub écru, najlepiej poprzecierane, to niezwykle wdzięczne połączenie, o które pokuszą się z pewnością osoby o romantycznej duszy.
Niepozornie wygląda, ale w swym wnętrzu kryje soczysty i słodki miąższ – gruszka, najlepiej oddaje ideę minimalizmu w aranżacji wnętrz. Proste formy dekoracyjne można z powodzeniem połączyć z pastelowymi bądź przygaszonymi kolorami, do jakich należą odcienie zieleni, sprzyjające relaksowi. Dzięki barwom zieleni poczujemy się w naszej kuchni niczym w sadzie. Do całości możemy dobrać czarne meble, które stworzą ciekawą opozycję do kolorystyki dominującej na ścianach. Meble w szarościach to również dobry pomysł. Aby podkreślić owocową inspirację, możemy udekorować jedną ze ścian niestandardowym obrazem, prezentującym np. różne odmiany gruszek.
Słodkie i soczyste, najlepiej smakują zrywane prosto z krzaka – winogrona, ich oryginalną kolorystykę warto wykorzystać do stylizacji kuchni. Dzięki fioletowym odcieniom zyska ona elegancki charakter. To idealna propozycja dla indywidualistów, lubujących się w odważnych rozwiązaniach aranżacyjnych. Powtarzalność i uniwersalność nie jest dla nich wartością. Idealnym towarzyszem fioletu jest biel. Całość możemy okrasić dodatkami w błękitnej tonacji. Wybierając meble, decydujmy się natomiast na proste formy – to bogata kolorystyka powinna grać tu pierwsze skrzypce.
Kuchnia jest prawdziwym królestwem smaku, w którym Polacy spędzają przeciętne 6,1 godzin tygodniowo (badania instytutu GfK). Współcześnie nie jest to już wyłącznie miejsce do spożywania posiłków, tu kwitnie również życie towarzyskie. Dlatego aranżacja tej przestrzeni ma tak duże znaczenie. Mnóstwo inspiracji możemy znaleźć w otaczającej nas przyrodzie, która nieustannie od wieków zachwyca bogactwem swych kolorów.