Ponadczasowe wnętrza w stylu vintage. Najmodniejsze kolory

Jedną z najbardziej relaksujących i uspokajających rzeczy jest odpoczynek wśród przedmiotów skrywających w sobie pewną historię, pięknych ozdób, których jednym z głównych walorów jest zaklęty w nich czas. Wyobraź sobie, jak cudownie byłoby wrócić do domu z pracy i cieszyć się przyjemną, wyjątkową atmosferą minionych epok. Jak ją uzyskać?

Spróbuj zamienić swój dom we wnętrze w stylu vintage, który ma w sobie nutę romantyzmu, sentymentalizmu i umiejętność cofania ludzi w czasie. To co w nim wspaniałe, to fakt, że można po niego sięgać aranżując wnętrze salonu, sypialni jak również pozostałą część domu, jak kuchnia, czy łazienka.

Kolor ścian ma zasadnicze znaczenie, jeśli marzy się nam wnętrze w stylu vintage. Dlatego powinniśmy zapomnieć o malowaniu murów farbami o intensywnych barwach, ale raczej zdecydować się na biel lub bardzo jasne, delikatne odcienie. Taki wybór to dobre tło dla mebli i przedmiotów, które prezentują rozmaitą kolorystykę, stylistykę, a także różnorodność materiałów, z których zostały wykonane. W ten sposób bez problemu możesz dodać przeróżne kolorowe elementy aranżacji, bez obawy, że będziesz musiał martwić się o ich dopasowanie do koloru ścian. Ponadto, jasne tło pozwala wyróżnić się wszystkim zasługującym na to przedmiotom, nie odciągając uwagi od tego, co stanowi kwintesencję tworzonego klimatu.

Pod specjalną ochroną

Vintage polega na tworzeniu urokliwego klimatu poprzez umiejętne komponowanie całości z kawałków, wręcz wyrywków historii. Dlatego szczególnie mile widziane są antyki, przeróżne kolekcje, starodawne bibeloty i wszelkie wieloletnie skarby, które krążą w rodzinie przez pokolenia.

Wnętrza vintage czerpią z przeszłości, zatem wiadomo, że meble i przedmioty, które znajdziemy, nie będą w idealnym stanie. Dlatego warto podda je naprawie i renowacji lub jeśli ślady użytkowania nie szpecą ich zbyt mocno, zostawi lekko podniszczone, co dodatkowo podkreśli dawny charakter przestrzeni. Doskonałe miejsca do poszukiwań starych rzeczy to pchle targi, desy, wyprzedaże, a także sklepy internetowe, w których cały czas trwa sprzedaż staroci. Wszystko co znajdziemy, potrzebuje odpowiedniego tła, czyli właściwego koloru ścian. 

Gdy nowe, wygląda jak stare

Chociaż żyjemy w czasach nowoczesnych, wnętrza w stylu vintage mogą dodać romantycznego ducha do naszych domów. I wcale nie musi to nas drogo kosztować. W sklepach jest wiele mebli, czy dekoracji, które tylko udają stare i są w przystępnych cenach, poza tym warto wpisać się w popularny obecnie nurt DIY (Do It Yourself/Zrób to sam) i zrobić dekoracje własnymi rękami.

stylizowane wnetrze vintage

Wystarczy odrobina wolnego czasu, szczypta kreatywności oraz w razie konieczności delikatna podpowiedź znaleziona w internecie i można nie tylko swój dom uczynić bardziej klimatycznym, ale i dzień bardziej produktywnym. Z przedmiotami zrobionymi własnoręcznie idealnie komponują się ściany pomalowane lateksową farbą Śnieżka Barwy Natury 161 Słoneczne Wzgórze.

Stylowe w każdym calu

Jak wspomnieliśmy na początku, vintage odnajduje się nie tylko na salonach, czy w sypialni. Jeśli decydujesz się na taki styl w swoim mieszaniu, warto by był obecny w każdym pomieszczeniu w domu. Dzięki temu zachowasz spójność nie tylko aranżacji, ale również niepowtarzalnej atmosfery.

Na wysoki połysk

Vintage to nie tylko dawne czasy, których nie pamiętamy. To również powroty do tego, co wydarzyło się nie tak dawno, w minionych dziesięcioleciach. Dlatego nie bój się stylistyki rodem z PRL-u. Ten nad wyraz charakterystyczny design mebli i przedmiotów użytkowych ma w sobie coś takiego, że nie sposób go nie kochać.

Zakochaj się w nim zatem na nowo i wprowadź do swego mieszkania. Nie musisz od razu wstawiać całej meblościanki. Możesz jedynie zaakcentować nowoczesną przestrzeń jednym jej segmentem - gierkowskim regałem, czy komodą wykończoną na wysoki połysk, a już zrobi się sentymentalnie.

Myśląc o stylu vintage pole do szukania inspiracji jest tak obszerne jak obszerna jest nasza historia. Z tego względu każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Co ważne, bez problemu mogą po niego sięgać nie tylko miłośnicy antyków o zasobnych portfelach, ale również ci, którzy nie dysponują dużym budżetem. W stylu vintage ograniczenie stanowi tylko wyobraźnia.

 

Przeczytaj także:

Salon w stylu vintage – aranżacje dla wielbicieli ponadczasowego piękna
Pokój w stylu retro – 10 ciekawych inspiracji
Country – styl wiejski w nowoczesnym wydaniu

 

 

 

Galeria:

stylizowane_wnetrze_vintage_600.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny