Psychologia koloru – zielony

Kolor jest najważniejszym elementem w projektowaniu wnętrz. Jego dobór zależy od kilku czynników, chociażby od tego, z której strony świata jest położone pomieszczenie. Jeśli na przykład znajduje się od strony północnej, warto zastosować jasne i ciepłe kolory, które rozświetlą to wnętrze. Natomiast jeśli pokój jest położony od strony południowej, możemy sobie pozwolić na nieco ciemniejsze barwy, ponieważ duża ilość światła i tak doskonale go doświetli. Zdecydowanie wybrałbym kolor, ale taki, który będzie pasował do koncepcji kolorystycznej całego mieszkania lub domu.
 
Zielony
Takim kolorem jest zielony w różnych odcieniach. Barwa ta koi rozhuśtane emocje, uspokaja i wprowadza w stan relaksu. Jej odbiór jest zawsze pozytywny: w naturalny sposób kojarzy się z przyrodą, która działa uzdrawiająco, powoduje przyjazne nastawienie do świata. Zieleni poszukujemy, gdy jesteśmy zranieni. Tworzy ona atmosferę rozleniwienia, spokoju i wygody, wprowadza równowagę emocjonalną i zmniejsza napięcie. Zastosowana we wnętrzach pozytywnie wpływa na ich użytkowników. Zieleń to kolor wywodzący się z natury, otaczanie się nim daje poczucie harmonii i spokoju.
 
Zieleń pasuje idealnie do wnętrz, w których odpoczywamy. Możemy ją stosować w różnych konfiguracjach, na przykład w połączeniu z innym jej odcieniem albo z kolorami, które znajdują się obok zieleni na kole barw. Do takich należą wszelkie odcienie żółtego lub niebieskiego. Komponując w ten sposób wnętrze, zyskamy pewność, że będzie miało harmonijne oddziaływanie. Do tak pomalowanego pomieszczenia możemy dobrać różne dodatki, na przykład żółte lub pomarańczowe tkaniny, jasny dywan. Zieleń bardzo często występuje jako jeden z głównych kolorów w światowych trendach na kolejne sezony, bywa ulubioną barwą wielu kreatorów mody. Historycznie jest symbolem życia i płodności. Dołączana do przedmiotów obrzędowych symbolizowała radość życia. Od średniowiecza była kolorem stroju lekarskiego. Zieleń to barwa neutralna, pośrednia między ciepłą i zimną. Podobnie jak żółty, powiększa optycznie wnętrze, daje równowagę energetyczną i zdrowie. Ze względu na swoje wartości wyciszające i uspokajające kolor zielony powinien być stosowany we wnętrzach zarówno domowych, jak i firmowych.
Kolory są nam potrzebne w różnych proporcjach do życia, dają nam energię, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Marzymy, aby nasze domy były spokojne, ciche i harmonijne. Chcemy, aby były kokonami oddzielającymi nas od świata zewnętrznego. Kolor zielony z pewnością pomoże to osiągnąć.
 
Dekoratorium, dr Marek Borowiński

Galeria:

shutterstock_77384377_Converted.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny