Inne charakterystyczne materiały dla stylu rustykalnego to kamień, żeliwo, kute żelazo, miedź i ceramika – nie powinno ich zabraknąć w takim wnętrzu. Kolory? Oczywiście brązy, beże i szarości. Styl rustykalny ma w sobie dużo przytulności i swojskości. Charakterystyczne dla niego naturalne, tradycyjne materiały wnoszą do wnętrza ciepło i bezpretensjonalność.
Drewniana podłoga z desek, widoczne belki stropowe (niekoniecznie pełniące funkcje konstrukcyjne),ściana z okładziną z kamienia lub cegły, kominek obłożony piaskowcem, bądź piec kaflowy - to baza, do której wystarczy dołożyć stylowe dodatki, aby uzyskać pożądany efekt rustykalności.
Duże znaczenie mają meble. Najlepiej sprawdzą się masywne, drewniane komody z okuciami i rzeźbieniami, duże stoły, drewniane stołki i ławy, stare skrzynie w naturalnym kolorze drewna lub zabejcowane na ciemny brąz. Całości dopełnią dodatki: żeliwne lampy, garnki z mosiądzu, miedziane świeczniki, kilimy, dywany z tradycyjnym, ludowym wzorem (które niekoniecznie muszą leżeć na podłodze, warto potraktować je niestandardowo i wyeksponować na ścianie),ceramiczne dzbanki, wiklinowe kosze.
Możliwości udekorowania rustykalnego salonu jest wiele – ogranicza nas tylko wyobraźnia i… poziom talentu do szperania w starociach oraz dobre oko to wynajdowania meblarskich i dekoratorskich perełek. Przydadzą się również zdolności manualne – nic tak nie cieszy jak uratowany od zapomnienia mebel, któremu w domowym zaciszu, przy użyciu łatwo dostępnych preparatów i narzędzi, daje się nowe życie.
Przy pewnej ciężkości wyposażenia i dekoracji, wnętrze tak zaaranżowane należy rozjaśnić i dodać mu lekkości i przestrzenności. Dlatego ściany w salonie urządzonym w stylu rustykalnym powinny być jasne: białe, beżowe, pastelowo szare. Te kolory pięknie harmonizują z naturalnym kolorem drewna, z brązową bejcą z czernią żeliwa i kremowo-szarymi odcieniami kamieni.
Operując proporcjami odcieni jasnych i ciemnych można uzyskać różne efekty – w zależności od osobistych upodobań.
Wnętrze w stylu rustykalnym może więc przypominać zarówno sympatyczną góralską chatę wypełnioną odbitym od śniegu światłem, jak i nieco mroczne, ale wciąż ciepłe, wnętrze zamkowe. Ty decydujesz, co bardziej w duszy ci gra.
W otoczeniu naturalnych materiałów i kolorów Ziemi, dobrze się wypoczywa.
Żeby jednak nie było zbyt monotonnie, warto przełamać kolory natury żywszymi barwami – błękitne wzory na białej ceramice, kolorowe kwiat na poduszkach, zasłonach i w wazonie wniosą do pomieszczenia radosny nastrój. Podkreślą jeszcze bardziej swojskość i przyjazność wnętrza.
Sprawdź także:
Sypialnia w stylu rustykalnym – pomysł na przytulne wnętrze
Salon w kolorze brązu i beżu – stonowane wnętrze w wyjątkowej odsłonie
3 aranżacje salonu w kolorach kremowej bieli i brązu