Przejdź do akapitu:
Żyjemy w świecie, który atakuje zewsząd masą bodźców. Nasza codzienność nacechowana jest pędem i dużą ilością obowiązków, dlatego potrzeba zatrzymania się w biegu, relaksu i cieszenia się małymi rzeczami nigdy nie była tak powszechna jak teraz. Przodownikami w umiłowaniu spokoju stali się Duńczycy i to oni zajmują czołowe miejsca w rankingach jako najszczęśliwsi ludzie na świecie. Tajemnica tkwi w tajemniczym duńskim słowie „hygge”. Czym jest filozofia hygge?
Filozofia hygge
Dla określenia „hygge” trudno znaleźć jednoznaczny polski odpowiednik. Duńczycy określają nim chwile codziennego szczęścia, które płynie z drobnych przyjemności i poczucia rodzinnego ciepła oraz bliskości z innymi. Filizofia hygge oznacza więc docenienie i czerpanie przyjemności ze zwykłych na pozór momentów. Hygge może być filiżanka pysznej kawy o poranku, czytanie interesującej książki pod ciepłym kocem, obiad z przyjaciółmi, spacer w parku.
Jako hygge określa się więc wszystko to, co cieszy i daje radość, ulotne przyjemności, ciepło i spokój. Mimo że ta idea szczęścia narodziła się 200 lat temu, teraz przeżywa swoje drugie życie. Dając ludziom nadzieję na odcięcie się od głośnej, ruchliwej codzienności, szybko przekroczyła granice Skandynawii i rozprzestrzeniła się po całym świecie. Hygge zdobyło popularność nie tylko jako styl życia, ale również jako nurt w aranżacji wnętrz.
Styl hygge - wnętrza o wielu zaletach
Dlaczego warto wprowadzić styl hygge do wnętrz? Duńczycy, podobnie jak inne narody skandynawskie, doskonale wiedzą, jak zachować dobre samopoczucie, gdy za oknem ciemno, zimno i mokro. A że w Polsce także aura nas nie rozpieszcza, warto podglądać, jak urządzają się nasi sąsiedzi z Północy, bo ich pomysły sprawdzą się także w polskich domach!
Dom hygge jest pełen światła. To ono pełni kluczową rolę w budowaniu nastroju relaksu i rodzinnego ciepła. W Danii w ciągu zimowych miesięcy światła dziennego brakuje, dlatego wnętrza hygge pełne są doświetlających pomieszczenia lamp, lampionów, latarenek i świetlnych girland. Dodatkowe źródła światła zapewniają lampki LED czy nawet podświetlane meble.
Dom hygge jest magiczny i nastrojowy nie tylko z powodu ciepłego, ocieplającego oświetlenia. Dużą rolę odgrywa w nim przytulna kolorystyka i miękkie, ciepłe materiały. Duńczycy wprowadzają kolory jasne i neutralne, ale budujące miłą, swobodną atmosferę, a przede wszystkim rozjaśniające wnętrza. Będą to odcienie bieli, beżu, ale także ciepłe żółcienie, łagodne zielenie czy subtelne brązy.
Wnętrza w stylu hygge przypominają prawdziwą oazę spokoju. Zapraszają do odpoczynku, oferując różnorodne atrybuty głębokiego relaksu. Koce, pledy, poduchy, wałki pod głowę – wszystko co miękkie i przytulne, w czym można się zatopić, czym można się otulić, w co można wtulić policzek i zamknąć oczy.
Ta miękkość i delikatność, tak jak w tej aranżacji, najlepiej wyglądają otoczone naturalnymi materiałami i ciepłymi barwami zasłon. Aranżację idealnie dopełniają ściany pomalowane farbą Śnieżka Barwy Natury 152 Słoneczny Poranek.
Styl hygge - najważniejsze cechy
Jak urządzić dom w stylu hygge? Oto 5 kluczowych zasad aranżacji wnętrza, w którym będziesz doskonale odpoczywać i spędzać czas na miłych chwilach.
1. Kolorystyka, która sprzyja relaksowi
Kolory, które często kojarzone są ze stylem skandynawskim to barwy neutralne – biel, szarości, akcenty czerni. Wnętrza hygge lubią się jednak także z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi, takimi jak niebieski, zielony czy pastele. W domu hygge możesz też postawić na wzory – sprawdzi się krata, motywy botaniczne czy inne, które dodadzą wnętrzu przytulności.
2. Ciepło żywego ognia
We wnętrzach w stylu hygge nie powinno zabraknąć prawdziwego ognia. Idealnym pomysłem jest kominek, ale jeśli nie masz takiej możliwości – sprawdzi się biokominek czy świece. Kominek to prawdziwy lek uspokajający i nasenny. Wpatrywanie się w taniec ognia na szczapach drewna koi i wycisza. Jeśli przy kominku ustawisz wygodną sofę, na której możesz po prostu poleżeć i dasz odpocząć zmęczonemu ciału, uzyskasz przestrzeń w stylu hygge - miejsce, które wyzwala uczucie szczęścia.
W naszej realizacji zdecydowaliśmy się na stonowaną paletę kolorystyczną i minimalizm w wyposażeniu. Centrum spokoju w salonie stanowi skórzana kanapa i oryginalny kominek. Ściany pomalowaliśmy farbą Śnieżka Barwy Natury 156 Stalowe Magnolie.
3. Styl hygge – wnętrza blisko natury
Prawdziwą harmonię wewnętrzną najszybciej odzyskuje się na łonie natury. Potrzebujemy bliskości przyrody, jednak nie jesteśmy w stanie zbyt często być w lesie lub na łące. Możesz jednak zaprosić ją do domu. Wykorzystanie naturalnych materiałów jak drewno, wiklina, rattan, kamienie, glina, len oraz utrzymanie aranżacji w kolorach ziemi pomaga w budowaniu kojącej przestrzeni.
Jeśli mieszkasz w domu pod miastem, masz zadanie ułatwione. Od bujnej zieleni i zapachu gleby dzieli Cię tylko szyba okienna, podobnie jak na prezentowanym przez nas wnętrzu. W stworzeniu tej aranżacji pomogła nam farba Śnieżka Plamoodporna w kolorach P11 Precyzyjna i P09 Idealna.
4. Hygge – wnętrza dobrze doświetlone
W tym salonie zastosowaliśmy wytyczne duńskiej idei szczęścia. Co jest w nim nowego? Zobacz, jak wiele ciepła zyskał dzięki świecom i girlandom z lampek na tle ściany pomalowanej farbą Śnieżka Plamoodporna w kolorze P22 Niekonwencjonalna. Światło ma duży wpływ na nasze samopoczucie i manipuluje nastrojem. Dodatkowe punkty świetlne zbliżają do hygge, dlatego nie zapominaj o ciekawym, subtelnym oświetleniu.
5. W domu w tylu hygge zadbaj o ulubione miejsce do relaksu
Ważną cechą domu hygge jest posiadanie swojego ulubionego miejsca, w którym odcięci od świata zewnętrznego jesteś w stanie zaznać pełni relaksu z książką lub muzyką. Takim wyjątkowym „gniazdkiem” może być np. hamak podwieszany pod sufitem. Wysłany miękkimi poduchami i kocami na pewno przyniesie ukojenie.
Lekkie kołysanie obniży napięcie i da poczucie szczęścia, zwłaszcza gdy aranżacja pokoju będzie bazowała na naturalnych materiałach i stonowanej palecie kolorów ziemi, a ściany pokryje subtelna zieleń farby Śnieżka Barwy Natury 154 Powiew Wiosny.
Chwile szczęścia, ciepła i wyciszenia są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że do swego życia wprowadzisz filozofię hygge i zaaranżujesz dom, tak by czuć się w nim ciepło i komfortowo. Już dzisiaj skorzystaj z naszych porad i przy pomocy farb Śnieżka urządź swój wymarzony dom w stylu hygge.