3 sposoby na pozbycie się rdzy z metalowych drzwi

Metalowe przedmioty, w szczególności te wystawione na działanie czynników atmosferycznych, narażone są na korozję. Rdza nie tylko sprawia, że stają się one nieestetyczne, ale również są bardziej podatne na szybsze niszczenie. Dotyczy to także metalowych drzwi zewnętrznych, które jednak da się uratować, nawet gdy pokrywa je rdzawa powłoka. Jak usunąć rdzę?

Zardzewiałe drzwi

Z tego artykułu dowiesz się:

- czy rdzę zawsze trzeba usuwać,

- czy można usunąć rdzę mechanicznie,

- czym usuwać rdzę.

Czy rdzę trzeba usuwać? Poznaj farby na rdzę!

Usuwanie rdzy z metalowych drzwi jest możliwe, ale może okazać się bardzo praco- i czasochłonne, w szczególności jeśli renowacji będzie wymagała cała powierzchnia skrzydła. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad alternatywą dla usuwania rdzy, a mianowicie… nad jej pomalowaniem!

Obecnie pojawia się coraz więcej preparatów na rdzę, które można stosować bez wcześniejszego usuwania efektów korozji – oczywiście wymagane jest pozbycie się ruchomych, osypujących się fragmentów rdzy, ale nie ma konieczności dokładniejszego szorowania powierzchni.Konieczne jest natomiast oczyszczenie metalowych drzwi z kurzu, pyłu, tłustych plam i innych zabrudzeń i dokładne wysuszenie ich powierzchni.

 

Malowanie zardzewiałej powierzchni

Farba na rdzę to skuteczny sposób na odnowienie metalowych drzwi

Kolejnym etapem jest nakładanie farby na rdzę – dostępne są zarówno preparaty na rdzę w tradycyjnej formie, które można aplikować za pomocą pędzla (takie jak Śnieżka na rdzęŚnieżka Na rdzęŚnieżka Na rdzęZobacz więcejkup online),jak i proste i szybkie w użyciu farby na rdzę w sprayu (np. Śnieżka MultisprayLakier ogólnego stosowaniaLakier ogólnego stosowaniaZobacz więcejkup online). Warto wiedzieć, że takie środki dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru, a zatem można je bez trudu dopasować do potrzeb. Co więcej, farby na rdzę nie tylko maskują nieestetyczny nalot, ale też chronią przed dalszym korodowaniem metalu i pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny na usunięcie rdzy i doprowadzenie odnawianych przedmiotów do stanu tzw. „srebrnego metalu”.

Jak się pozbyć rdzy z metalu?

Jak usunąć rdzę? Jeśli pomalowanie metalowych drzwi Ci nie wystarcza, możesz też zastanowić się nad możliwością mechanicznego usuwania rdzy. Musisz się jednak liczyć z tym, że zadanie to będzie mozolne i zajmie Ci sporo czasu – szczególnie, jeśli do pracy wybierzesz ręczne narzędzia, jak szczotka druciana czy papier ścierny.

Warto wiedzieć

Używanie szczotki drucianej i papieru ściernego pomoże usunąć rdzę tylko wtedy, gdy nie wniknęła ona jeszcze głęboko w metal. Pamiętaj jednak, że stosowanie tak agresywnych metod może skutkować porysowaniem metalowych powierzchni.

Nieco szybsze usuwanie rdzy z metalowych drzwi zapewni Ci ściernica, którą montuje się na szlifierce lub wiertarce. Dzięki niej dokładne szorowanie dużych powierzchni zajmuje mniej czasu. Z drugiej strony jednak urządzenia ze ściernicą nie docierają do trudno dostępnych miejsc, więc tam trzeba posiłkować się innymi sposobami na usuwanie rdzy.

Usuwanie rdzy z powierzchni

Mechaniczne usuwanie rdzy

Czym usunąć rdzę? Domowe preparaty na rdzę

Wiele osób, decydując się na samodzielne usuwanie rdzy z metalowych drzwi, sięga po domowe metody, które często okazują się bardzo skuteczne. Na które preparaty na rdzę warto zwrócić uwagę?

  • ocet – to skuteczny środek do usuwania rdzy. Można nasączyć w nim duże kawałki materiału i obłożyć metalowe drzwi, a następnie zeskrobywać nieco rozpuszczoną rdzę delikatnym druciakiem,
  • soda oczyszczona – ten składnik z kolei odkleja rdzę od podłoża. Aby zaczął działać, należy połączyć sodę z wodą, tworząc pastę, którą nałożysz na metalowe drzwi,
  • kwas cytrynowy – jeśli chcesz usunąć rdzę domowym sposobem, wypróbuj też kwas cytrynowy, jednak pamiętaj, że wraz z rdzą możesz też pozbyć się farby z drzwi.

Sprawdź także:

Galeria:

zardzewiale_drzwi.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny