Przejdź do akapitu:
Spis treści
1. Biała balustrada schodowa – do jakich wnętrz?
2. Biała balustrada – jaką farbę wybrać do jej pomalowania?
3. Biała poręcz schodowa – co będzie Ci potrzebne do jej pomalowania?
4. Balustrada biała – malowanie krok po kroku
Drewno w wersji białej cieszy się ostatnio ogromnym powodzeniem. Na biało coraz częściej maluje się leciwą boazerię, niemodne meble kuchenne, stolarkę drzwiową i okienną, a nawet podłogi, takie jak deski czy parkiet. Podobnie można postąpić z balustradą schodową – obojętnie czy ma już swoje lata, czy jest zupełnie nowa i wymaga odpowiedniego wykończenia. Taki zabieg możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy jedynie poznać kilka specjalistycznych trików i zainwestować w profesjonalną farbę do drewna.
Najpierw jednak podpowiemy Ci, w jakiego rodzaju wnętrzach biała balustrada odnajdzie się najlepiej i w jaki sposób odpowiednio ją wyeksponować. Następnie przejdziemy do aspektu samego malowania bądź odnawiania balustrady – a wszystko po to, aby Twoja klatka schodowa mogła cieszyć oko już od progu!
Biała balustrada schodowa – do jakich wnętrz?
Białe wykończenie schodów staje się coraz bardziej popularne. Dawniej zazwyczaj stosowano naturalny kolor drewna, taki jak orzech czy dąb. Obecnie – wraz ze wzrostem popularności takich trendów jak skandynawski – śnieżna biel elementów wykończeniowych zaczęła wychodzić na prowadzenie. Biała balustrada doskonale odnajdzie się zatem w przestrzeniach inspirowanych północną estetyką, a także trendem boho, rustykalnym, prowansalskim czy angielskim. Wszystko oczywiście zależy również od kształtu samej balustrady.
Modele o toczonych, subtelny elementach pokochają rys prowansalski i angielski, z kolei proste i bezpretensjonalne, nawiązujące do sielskiej estetyki, odnajdą się w przestrzeniach typu rustic. Warto również pamiętać o jednym z najbardziej kobiecych trendów – romantycznym stylu shabby chic. Tego rodzaju konwencja również uwielbia białe elementy, jednak ozdobione efektowną przecierką. W skrócie chodzi o to, aby wcześniej pomalowane na biało drewno wyglądało na starsze, aniżeli jest w rzeczywistości. Taki zabieg można z łatwością przeprowadzić, malując balustradę białą farbą do drewna i kolejno przecierając ją papierem ściernym. W ten sposób stworzysz niejednolitą, rozmyślnie postarzoną powierzchnię.
Bez względu jednak na swój kształt, wykończenie i styl balustrada biała drewniana to doskonały pomysł zarówno do kameralnego przedpokoju, jak i obszernego holu. Fantastycznie pasuje do drewnianych stopni, przy czym dodaje schodom lekkości i subtelnego rysu.
Biała balustrada – jaką farbę wybrać do jej pomalowania?
Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stanie jest Twoja balustrada. Czy drewno jest zupełnie surowe, czy zostało pomalowane wcześniej na konkretny kolor? A może poprzednia warstwa farby nieestetycznie się łuszczy i drewno potrzebuje całkowitej renowacji? Każdy z tych przypadków jest bowiem nieco inny i wymaga odmiennego przygotowania.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że obojętnie w jakim stanie jest Twoja balustrada, do jej pomalowania możesz bez problemu użyć farby Śnieżka SUPERMAL®. Jest to wysokojakościowa emalia akrylowa przeznaczona do dekoracyjno-ochronnego malowania drewna, a także materiałów drewnopochodnych, tynków oraz elementów stalowych i żeliwnych. Co równie istotne, preparat nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz pomieszczeń. Jeśli zatem Twoja drewniana balustrada jest częścią schodów zewnętrznych, możesz zastosować Śnieżkę SUPERMAL® bez żadnego problemu.
Biała poręcz schodowa – co będzie Ci potrzebne do jej pomalowania?
Kiedy już ustalisz, jakich zabiegów pielęgnacyjnych bądź wykończeniowych będzie wymagała Twoja biała poręcz schodowa, możesz zabrać się za kompletowanie odpowiednich narzędzi. Z pewnością będą Ci potrzebne:
• dwa pędzle – duży i mały. Ten pierwszy przyda się do malowania większych drewnianych płaszczyzn, z kolei drugi do pomalowania trudno dostępnych miejsc, takich jak łączenia czy narożniki. Warto zaznaczyć, że niektórzy zamiast pędzli stosują niewielki wałek gąbkowy;
• szmatka i szczotka ułatwiające wyczyszczenie drewnianego podłoża przed naniesieniem farby;
• benzyna ekstrakcyjna, jeśli na balustradzie widnieją zażywiczone miejsca;
• papier ścierny – grubo- i drobnoziarnisty, jeżeli balustrada wymaga uprzedniego pozbycia się dawnych powłok malarskich;
• farba podkładowa Śnieżka Grunt do Drewna;
• emalia akrylowa Śnieżka SUPERMAL® w kolorze białym A400 bądź A500 (choć dostępnych barw jest o wiele więcej).
Balustrada biała – malowanie balustrady drewnianej krok po kroku
Jeżeli balustrada tego wymaga, starannie przetrzyj ją papierem ściernym, aż do naturalnego podłoża, po czym dokładnie odkurz i odtłuść drewno. Miejsca zażywiczone przemyj benzyną ekstrakcyjną i odczekaj kilkanaście minut. Teraz użyj farby podkładowej Śnieżka Grunt do Drewna. Jeżeli balustrada znajduje się na zewnątrz, możesz zastosować specjalny bezbarwny impregnat do drewna, aby zabezpieczyć podłoże przed czynnikami zewnętrznymi.
Po wykonaniu powyższych czynności możesz zacząć nakładać emalię akrylową Śnieżka SUPERMAL®. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem starannie wymieszać preparat. Malowanie wykonuj w temperaturze podłoża i otoczenia powyżej +10°C oraz wilgotności powietrza poniżej 80%. Używaj płaskich pędzli z miękkim włosiem lub wcześniej wspomnianego wałka gąbkowego. Oprócz tego pamiętaj, aby – jeśli to konieczne – kolejne warstwy farby nanosić po około 4 godzinach.
Malowanie drewnianej balustrady to wcale nie taka skomplikowana sprawa! Wystarczy odpowiedni dobór narzędzi, znajomość kilku malarskich trików i przede wszystkim – profesjonalna farba do drewna. Emalia akrylowa Śnieżka SUPERMAL® to zatem doskonały sposób na odświeżenie balustrady bądź nadanie jej zupełnie nowego wyrazu. Wybierając kolor idealny, pamiętaj, że biel jest zawsze na topie i nigdy się nie starzeje. Jeżeli zamarzy Ci się jednak nieco inny kolor oprawy dla schodów, taki jak chociażby beż, brąz, żółć czy zieleń, bez problemu możesz się o niego pokusić!