Przejdź do akapitu:
Biały pasek pod sufitem spotyka się często we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, vintage, mid-century modern. Kiedyś był to popularny sposób na detal wykończeniowy przy malowaniu ścian. Biały pasek pod sufitem miał za zadanie ukryć nierówności sufitu oraz dać efekt eleganckiego, wysublimowanego wnętrza. Czy także i dzisiaj spełnia takie zadanie?
W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Pokazujemy także kilka ciekawych sposobów na biały pasek przy suficie oraz instrukcję krok po kroku, jak go zrobić. Podpowiemy, do jakich stylów aranżacji pasujeoraz jakie kolory z palety farb ŚNIEŻKA pomogą stworzyć takie rozwiązanie.
Biały pasek pod sufitem pasuje do eleganckich, stylowych aranżacji. Na zdjęciu ściany pomalowane farbą ŚNIEŻKA Barwy Natury w kolorze 141 Wiosenny Deszczyk.
Biały pasek pod sufitem – subtelna dekoracja Twojego wnętrza
Biały pasek przy suficie to rodzaj odcięcia, które oddziela ścianę od sufitu. Po co maluje się ten detal w pomieszczeniach? Jeden z jego największych atutów jest możliwość wizualnego ukrycia nierówności i krzywizn sufitu. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku starego budownictwa – w mieszkaniach i domach z PRL po remoncie czy w starych kamienicach.
Gdy zależy Ci, aby ściany pomalowane były innym kolorem farby niż sufit, odcięcie dokładnie w miejscu złączenia ściany z sufitem może wyglądać nieestetycznie. Niewiele na to poradzisz, szczególnie w starych mieszkaniach sufity i tynki bywają nierówne. Aby uniknąć tego efektu, wystarczy „wydłużyć” nieco optycznie sufit właśnie z pomocą białego paska pod sufitem. Ile cm powinna mieć taka opaska? W tym wypadku wystarczy już dosłownie 2-3 cm, aby wymalowanie ściany wyglądało równo i efektownie. Biały pasek na ścianie przy suficie skutecznie odwraca uwagę od mankamentów i nierówności.
Jakie jest kolejne zastosowanie białej opaski na ścianie? Potrafi zmienić proporcje pomieszczenia. Odcięcie poniżej sufitu obniża wizualnie pokój. Przydaje się, to gdy pomieszczenia są wysokie lub gdy trzeba poprawić optycznie nieproporcjonalny pokój.
Z białego paska pod sufitem warto więc skorzystać wtedy, gdy wnętrza mają ponadstardowową wysokość ścian. Zwykle dotyczyć to będzie starych kamienic oraz mieszkań czy apartamentów premium, które bardzo często wyróżniają się większą przestronnością i pomieszczeniami o wysokich sufitach. W wysokich i wąskich pomieszczeniach najlepiej wygląda elegancki pasek o szerokości ok. 10 cm.
Z drugiej strony musisz pamiętać o tym, że biały pasek ZAWSZE obniży wizualnie pokój. Co oznacza, że jeśli pomieszczenie jest już dosyć niskie i niewielkie, taki detal nie będzie najlepszym pomysłem. Jeśli zależy Ci, aby zachować biały pasek, zadbaj, aby był bardzo wąski, zaledwie dwu- lub trzycentymetrowy.
Gdzie najczęściej stosuje się taki sposób malowania ścian jak biały pasek pod sufitem? Zdecydowanie w aranżacjach w stylach klasycznych i inspirowanych przeszłością. W pokoju czy sypialni modern classic, paryskiej, Hamptons czy retro duże białe opaski wokół sufitu wprowadzają klasyczną elegancję. Doskonale komponują się przy tym z takimi pomysłami jak sztukaterie na ścianie czy na suficie. Często w takich wnętrzach rolę paska na ścianie odgrywa właśnie ozdobna listwa sztukateryjna.
Pasek pod sufitem obniża wizualnie wysokie pomieszczenia. Na zdjęciu ściany pomalowane farbą ŚNIEŻKA Barwy Natury w kolorze 174 Szarotka Alpejska i 172 Perłowy Pył.
Biały pasek pod sufitem – ile centymetrów?
Jak zrobić biały pasek pod sufitem? Zacznij od określenia jego szerokości. Nie ma na to jednej reguły. Pasek może mieć zaledwie 2 cm albo kilkadziesiąt cm – wszystko zależy od projektu i Twojego pomysłu na wnętrze. Doradzamy tylko, alby nie przesadzić z szerokością tego detalu, ponieważ, tak jak już zdążyłeś zauważyć, skutecznie obniża wizualnie pomieszczenie. Optymalna wysokość białego paska na suficie to 5-10 cm. Gdy pomieszczenie jest niskie, ciemne i niewielkie, zmniejsz szerokość paska do 2-3 cm.
Kolejna ważna decyzja to wybór odpowiedniej farby do malowania sufitu i ścian. W ofercie farb ŚNIEŻKA znajdziesz produkty, które pomogą Ci stworzyć piękny i trwały pasek.
Do malowania sufitu polecamy jedną z farb białych ŚNIEŻKA. Co powiesz na ŚNIEŻKA Eko Plus? To matowa lateksowa farba do ścian i sufitów. Jest odporna na szorowanie. Dobrze sprawdza się do malowania dużych powierzchni takich jak sufity. Zapewnia oddychanie ścian. Wyróżnia ją doskonałe krycie, dzięki temu wystarczą Ci dwie warstwy, a czasem nawet tylko jedna. ŚNIEŻKA Eko Plus to także produkt o dużej wydajności do 14 m2/l oraz o łatwej aplikacji. Co ważne, farba nie chlapie podczas malowania.
Jaką farbą pomalować ściany jeśli zależy Ci na ładnym, modnym i trwałym kolorze? Nasza rekomendacja to ŚNIEŻKA Barwy Natury. Emulsyjna farba lateksowa wyróżnia się odpornością na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Niestraszne jej ślady po dziecięcych palcach czy dosuniętych do ściany oparciach krzeseł. Z powierzchni pomalowanej farbą ŚNIEŻKA Barwy Natury z łatwością usuniesz plamy i zabrudzenia. Farba zapewnia oddychanie ścian, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich zawilgocenia i wystąpienia pleśni. Produkt jest wydajny – 1 l wystarczy na 14 m2 powierzchni.
Przy jakich kolorach ścian białe paski wyglądają najlepiej? Wybór zależy tylko od Twojego pomysłu. Jeśli chcesz, aby sufit wyglądał świeżo i biało, a kontrast między nim a ścianą był duży, doskonałym wyborem będzie farba w ciemnym kolorze, np. 177 Naturalna Zieleń, 181 Chłodny Ocean, 121 Pachnący Cynamon. Jeśli wolisz bardziej harmonijne i stonowane połączenia, do białego sufitu dobierz pastele jak 175 Beżowy Len, 174 Szarotka Alpejska, 182 Różowa Azalia ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Biały pasek na ścianie w sypialni. Kolor ściany to 178 Olejek Szałowiowy ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Jak zrobić biały pasek pod sufitem? Praktyczny poradnik dekoracyjny
Potrzebne produkty
Poznaj naszą instrukcję, jak zrobić biały pasek krok po kroku. Będziesz potrzebować do tego:
- farby do malowania sufitu,
- farby do malowania ścian,
- taśmy i folii malarskiej,
- wałków i pędzli,
- poziomicy oraz ołówka.
Biały pasek pod sufitem – instrukcja krok po kroku
- Jeśli to możliwe – wynieś z pomieszczenia jak najwięcej mebli. Jeśli nie masz takiej możliwości, ustaw, je na środku pokoju i zakryj folią malarską.
- Zabezpiecz podłogę, okna i drzwi folią.
- Pracę zacznij od bardzo dokładnego pomalowania sufitu farbą ŚNIEŻKA Eko Plus. Pomaluj sufit, miejsce jego styku ze ścianą oraz kilkudziesięciocentymetrowy fragment ściany przylegającej do sufitu.
- Po wyschnięciu farby w miejscu, w którym planujesz biały pasek, precyzyjnie narysuj ołówkiem, z pomocą poziomicy linię.
- Naklejw tym miejscu bardzo równo taśmę malarską.
- Pomaluj ścianę wybraną przez Ciebie farbą ŚNIEŻKA Barwy Natury.
- Oderwij taśmę, zanim farba zdąży wyschnąć.
Biały pasek pod sufitem jest gotowy! Mamy nadzieję, że z naszą pomocą i z farbami ŚNIEŻKA uda Ci się bez problemu stworzyć ten elegancki detal na ścianie!