Co zrobić z przeterminowanymi farbami? - porady eksperta

W trakcie porządków w piwnicach i szopach zdarza nam się odnaleźć przeterminowane farby. Nawet jeśli były one odpowiednio zabezpieczone przed dostępem powietrza, to niestety nie nadają się do ponownego użytku. Co z nimi zrobić?

Przeterminowane farby do ścian to niestety częste znaleziska w trakcie domowych porządków. Pamiętajmy, że data przydatności farby oznacza pewność i bezpieczeństwo stosowania danego produktu. Innymi słowy, producent zapewnia nas, że przed upływem określonego dnia farba posiada odpowiednie właściwości, konsystencję oraz kolor, jakie zostały opisane na opakowaniu. Przeterminowana farba może charakteryzować się złym kryciem, może się mazać, rozwarstwiać, pękać oraz nie tworzyć powłoki, jaka pierwotnie miała powstać, np. odpornej na szorowanie.

Przeterminowane farby do ścian nie mogą być wyrzucane do śmieci

Co zrobić, kiedy odnajdziemy przeterminowane farby? Gdzie wyrzucać resztki niewykorzystanych lub zepsutych farb? Zdecydowanie nie wolno wylewać ich do kanalizacji ani składować wraz z innymi domowymi śmieciami. Należy je zawieźć do lokalnego punktu składowania odpadów.

Przeterminowana farba lateksowa – możesz ją wysuszyć!

W nieco łatwiejszy sposób można pozbyć się starej farby lateksowej. Nie zawierające rozpuszczalników produkty wystarczy wysuszyć na słońcu, np. wylewając farbę na tacę z wiórami lub piaskiem. Po przesuszeniu można ją wyrzucić do śmietnika. Absolutnie nie wolno stosować tego sposobu np. z przeterminowaną farbą olejną.

Puszka polana farbą

Utylizacja u producenta

Coraz częściej zdarzają się także akcje przyjmowania starych oraz niechcianych farb przez ich producentów oraz dystrybutorów. Takie działania są najkorzystniejsze dla środowiska oraz najwygodniejsze dla użytkowników. Sprawdźmy czy w pobliżu nie odbywa się właśnie zbiórka starej farby. Jednak pamiętajmy, że najlepsze zarówno dla naszej kieszeni, jak i środowiska, będzie nie kupowanie farb na zapas lub zużywanie ich do końca.

Farba na granicy przydatności

Jeśli znalazłeś nieprzeterminowane farby do ścian, które jednak niedługo stracą swoją ważność, spróbuj je jak najszybciej wykorzystać. Sprawdź czy w Twoim domu nie znajdzie się jakaś powierzchnia, której przyda się odświeżenie. Jeśli nie masz czasu na malowanie, zapytaj znajomych i sąsiadów czy nie potrzebują darmowej farby. Dodatkowo, możesz zanieść ją do pobliskiej szkoły, biblioteki lub innej z placówek, które ze względu na wielu użytkowników, wymagają częstych prac konserwatorskich. Dodatkowym pomysłem jest zamieszczenie takiej informacji w internecie na stronie z lokalnymi ogłoszeniami. Być może znajdzie się ktoś, kto bardzo potrzebuje Twojej farby.

Przeczytaj również:

Galeria:

puszki_ze_stara_farba.jpg
Oceń ten artykuł:
Średnia ocena: 3,5 - Ilość głosów: 23
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny