Przejdź do akapitu:
ŚCIANY
Pierwszym etapem wykończenia ścian jest nałożenie tynków, które mogą być gipsowe, cementowe, gipsowo-wapiennie lub cementowo-wapienne. Następnym krokiem jest położenie gładzi gipsowej, która wyrówna powierzchnię i stworzy idealne podłoże do malowania. Warto sięgnąć po produkty, które poradzą sobie z wszelkimi niedoskonałościami i nierównościami ścian, np. sypką gładź szpachlową ACRYL-PUTZ® ST10 START 2 w 1 Start+Finisz lub gotową masę szpachlową ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ . Charakteryzują się one bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, tworzą też powierzchnię, którą łatwo się szlifuje i maluje.
W sytuacji, gdy powierzchnia ścian wymaga sporych poprawek, niezbędne jest użycie płyt gipsowo-kartonowych. Pozwolą nam one na wyrównanie ścian i zakrycie większych ubytków. Najprostszym sposobem na wykonanie tego zadania jest przyklejenie do istniejących ścian płyt gipsowo-kartonowych za pomocą kleju gipsowego ACRYL-PUTZ® KG 31.
ZMIANA UKŁADU
Gdy chcemy zmienić rozkład mieszkania, konieczna może okazać się budowa nowych ścianek działowych. Prace rozpoczynamy od przygotowania odpowiedniego stelaża z pro-filów metalowych, w których będziemy montować płyty gipsowo-kartonowe. Ściany pomiędzy pokojami powinny zapewniać odpowiednią akustykę, dlatego konstrukcję należy oddzielić od posadzki za pomocą taśmy z miękkiej gumy. Wewnątrz ściany trzeba umieścić wypełnienie z akustycznej wełny mineralnej, która powinna być zabezpieczona z obu stron folią paroszczelną. Podczas montażu puszek elektrycznych należy uważać, aby nie uszkodzić folii. Po montażu płyt gipsowo-kartonowych należy całą powierzchnię ściany przeszpachlować i przeszlifować (nie tylko w miejscach łączeń i śladów po wkrętach). W tym celu najwygodniej użyć odpowiedniej gładzi przeznaczonej do wykańczania płyt gipsowo-kartonowych i ich beztaśmowego spoinowania, np. masy szpachlowej ACRYL-PUTZ® MS30 , która jest bardzo odporna i elastyczna.
PAMIĘTAJ!
Na ściany z płyty gipsowo-kartonowej nie należy wieszać ciężkich szafek. Dlatego warto wcześniej zaplanować miejsce z dodatkowym obciążeniem, aby pod płytę g-k wstawić warstwę płyty osb. Płyta ta powinna być postawiona na posadzce i dobrze umocowana do stelaża. Jej łączenia muszą wypaść na pionowych profilach głównych – unikniemy w ten sposób wyginania, a co za tym idzie, pękania ściany.
SUFITY PODWIESZANE
Sufit podwieszany jest elementem wykończenia, który pozwoli nam w łatwy i estetyczny sposób ukryć biegnące po suficie instalacje, umożliwi rozmieszczenie dodatkowych punktów świetlnych oraz wprowadzi dodatkowe walory dekoracyjne, które wpłyną na postrzeganie całego pomieszczenia (sufity podwieszane powinniśmy stosować wyłącznie w wysokich pomieszczeniach).
Najważniejszym detalem, który podkreśli formę sufitu jest oświetlenie. Bardzo ciekawy efekt daje takie zakomponowanie lamp, w którym nie widzimy źródła światła. Odbita od jasnej płaszczyzny poświata daje przyjemny relaksacyjny nastrój, cienie są rozproszone i miękkie. Lampy przeznaczone do zabudowy są specjalnie zaprojektowane i wykonane, posiadają elementy, które sprawiają, że żarówka wytwarza mniej ciepła i oddaje je na zewnątrz.
MASKOWANIE INSTALACJI
Przystosowanie mieszkania w starej kamienicy czy bloku najczęściej wiąże się z wykonaniem nowych instalacji. Po takich pracach ściany są z reguły dość zniszczone, dlatego konieczne jest stworzenie odpowiedniej zabudowy maskującej ubytki. Rury wentylacyjne, przewody, podłączenia można zabudować płytą gipsowo-kartonową, warto jednak pamiętać, że:
- płyty g-k występują w różnych grubościach i mają różne zastosowanie. W domach jedno-rodzinnych i mieszkaniach najczęściej używamy zwykłej płyty do zabudowy w pomieszczeniach suchych. Czasami jednak warto zastosować płyty o zwiększonej odporności na wilgoć (zielone) – do pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka oraz płyty odporne na ogień – do zabudowy kominka;
- rury wentylacyjne podłączone do mechanicznego wentylatora powinny być sztywno umoco-wane, aby nie wpadały w drgania i nie powodowały dodatkowego hałasu;
- jeżeli zabudowujemy rurę gazową, powinien być do niej zapewniony dostęp pozwalający na wprowadzenie urządzenia mierzącego stężenie gazu w powietrzu oraz na cyrkulację wokół rury.
Artykuł pochodzi Dekoratorium Magazyn 1(2016). Autor: Katarzyna Wroczyńska - Kaczmarek Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com |