Przejdź do akapitu:
Problemy jakie możemy napotkać w trakcie pierwszego malowania ścianek, sufitów itp. to przede wszystkim:
- słabe i nierównomierne krycie przez farbę spowodowane tym, że płyty GK są najczęściej koloru szarego, a ich łączenia są wykończone białą szpachlą;
- bardzo duża i nierównomierna chłonność płyt GK, która powoduje wysokie zużycie farby.
Z tymi problemami poradzimy sobie, jeżeli zastosujemy odpowiednią produkt. Jednak najpierw musimy przygotować powierzchnię płyt do malowania.
Przygotowanie powierzchni do malowania
Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być sucha, wolna od zanieczyszczeń, a miejsca gdzie płyty są zaszpachlowane powinny być dokładnie wyszlifowane i bez pyłu. W celu wygładzenia powierzchni należy przeszlifować ją ręcznie siatką szlifierską. W trakcie szlifowania należy pamiętać o miejscach trudno dostępnych. Ostateczną czynnością w zakresie przygotowania płyt GK do gruntowania będzie dokładne odkurzenie ich powierzchni.
Czy gruntować płyty gipsowe przed malowaniem?
Od gruntowania powierzchni zależy końcowy efekt malowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Trzeba zdać sobie sprawę, że przeprowadzenie gruntowania we właściwej kolejności i odpowiednimi wyrobami to nie tylko pozytywny wpływ na efekt końcowy, ale i niepowtarzana szansa wykonania tego typu pracy. W razie przyszłych problemów już raczej nie da się do tego etapu powrócić. Celem gruntowania jest:
- wyrównanie chłonności i ujednorodnianie podłoża;
- zwiększenie wydajności farb nawierzchniowych;
- poprawienie krycia emulsji nawierzchniowych.
Środkiem dedykowanym do stosowania zaraz po „odkurzaniu powierzchni z pyłu” będzie szybkoschnący i głębokopenetrujący ACRYL-PTZ GR43 GRUNT PRO. Niewątpliwą korzyścią z zastosowanie tego preparatu będzie przede wszystkim wyrównanie chłonności podłoża i dodatkowo „pozbycie się ewentualnych resztek pyłu”.
Wyrobem, który da nam kolejne korzyści jest Śnieżka Grunt – lateksowa emulsja podkładowa do wnętrz. Skład Śnieżki Grunt został tak dobrany, by na powierzchni płyt tworzył warstwę o odpowiedniej grubości, która zniweluje różnice w fakturze (gips i papier) i barwie podłoża. Śnieżka Grunt dodatkowo poprawia przyczepność warstwy farby nawierzchniowej oraz zmniejsza jej zużycie.
Aplikację wykonujemy wałkiem, w narożnikach najlepiej użyć pędzla lub miniwałka, który daje nam pewność naniesienia odpowiedniej ilości gruntu w miejscach trudno dostępnych. Farbę nakładamy lekko i równomiernie, a właściwości aplikacyjne tego produktu zdecydowanie uczynią ten etap prace komfortowym. Zaletami tego preparatu są m. in. dobre, równomierne rozprowadzanie farby oraz niewielkie chlapanie. Co ważne - wystarczy naniesienie jednej warstwy gruntu. Warto pamiętać przy tym, aby gruntowanie przeprowadzać w temperaturze powyżej 10 st. C. Grunt daje wykończenie powłoki matowe o barwie białej. Aby oszacować potrzebną ilość należy pamiętać że wydajność Śnieżki Grunt to ok. 9 m2/l przy jednokrotnym malowaniu.
Tak przygotowana powierzchnia zapewni komfortowe malowanie/dekorowanie powierzchni przy wykorzystaniu emulsji nawierzchniowych.
Malowanie farbami nawierzchniowymi
Do malowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych przystępujemy najwcześniej po 2 – 4 godzinach od nałożenia gruntu. Malowanie wykonujemy w temperaturze otoczenia od 10 do 30 st. C przy pomocy wałka naturalnego o długości włosia 10-19 mm lub pędzlem. Nanoszenie farby musi odbywać się równomiernie.
Na daną powierzchnię ściany lub sufitu należy nałożyć taką samą ilość farby. Ostatnie pociągnięcia wałkiem należy prowadzić w jednym kierunku. Efekt końcowy można oceniać po całkowitym wyschnięciu dwóch warstwy farby. Malowanie kończymy umyciem narzędzi.