Jak malować białą farbą ścianę z zaciekami i plamami?

Co zrobić, gdy ściana jest zabrudzona, zszarzała, żółta od papierosowego dymu? Odświeżyć, najlepiej na biało, aby wnętrze rozjaśnić i powiększyć optycznie. Jakiej farby akrylowej użyć do renowacji ścian i sufitów, aby zakryć zacieki i plamy? Podpowiadamy!

Malowanie białą farbą plam i zacieków na ścianie nie zawsze bywa łatwe, nawet po odpowiednim oczyszczeniu i zagruntowaniu powierzchni. Pomóc może odpowiedni produkt, specjalnie dedykowany zabrudzonym ścianom.

Jaka farba akrylowa będzie najlepsza na zacieki i plamy? W artykule znajdziesz odpowiedź. Wskażemy również, jak skutecznie zakryć plamy i zabrudzenia oraz jak dbać o ścianę, aby nie brudziła się tak łatwo. Pomogą skuteczne środki marki ŚNIEŻKA, w tym niezawodna farba ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy.

Jak usunąć plamy i zabrudzenia ze ścian?

Różnorodne zabrudzenia ścian powstają w wyniku naturalnego procesu użytkowania pomieszczeń. Niektóre plamy można łatwo usunąć, szczególnie jeśli stosowaliśmy wcześniej farbę odporną na szorowanie, jednak część z nich nie jest możliwa do usunięcia, a co więcej – są również trudne do zamalowania, szczególnie jeśli chcemy przeprowadzić malowanie białą farbą.

Z takim problemem spotykają się często użytkownicy zalanych lub zaczadzonych mieszkań, a także ci, którzy starali się ukryć plamy po grzybach i pleśniach czy dymu tytoniowym.

Które ściany najczęściej się brudzą? Dużym problemem są plamy i zabrudzenia od dotyku dziecięcych rączek czy ślady po plecakach. Mamy z nimi do czynienia w przedpokoju, wiatrołapie, często także w salonie. We wnętrzu, w którym mieszkają dzieci zdarzają się także ślady po flamastrach, kredkach i długopisach na ścianie. Kreatywność maluchów nie ma sobie równych!

Wyzwaniem jest również zachowanie czystości ściany w domu, w którym są psy – te urocze czworonogi lubią ocierać się o ściany i często przy nich leżą. Po spacerze w kiepską pogodę plamy gwarantowane.

Plamy powstają również w takich miejscach jak ściana za stołem (ślady tłuszczu po posiłkach czy brudnych palców),ściana w przedpokoju (ślady po butach). Ogromnym problemem jest pełna plam i zażółceń ściana i sufit w pomieszczeniach, w których się pali papierosy. Ten nałóg jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia, ale także dla czystości wnętrza.

Jak pozbyć się plam ze ścian? Zanim zaczniesz ją malować na biało, wykonaj poniższe czynności. Efektem będzie ładna, odświeżona, idealnie biała powierzchnia.

 • Najpierw oczyść dokładnie ścianę. Pozbądź się pajęczyn, kurzu i luźnych zanieczyszczeń przy pomocy miotełki. Podłoże powinno być trwałe, suche, bez kurzu.

 • Czy ściana była wcześniej malowana? Jeśli tak i widać na niej luźne fragmenty starej farby, koniecznie trzeba je usunąć. Sprawdzi się namaczanie i zeskrobywanie ich przy pomocy szpachelki.

 • Czy na ścianie widzisz pleśń albo ślady po grzybach? Zagrzybionej ściany nie można malować, zanim nie usuniesz dokładnie ognisk grzybów. Służą do tego specjalne środki grzybobójcze – antygrzybiczne czy antypleśniowe. Aplikuje się je na ścianę zgodnie z instrukcją, a następnie zmywa wodą.

 • Ścianę, na której widoczne są tłuste ślady, np. po jedzeniu czy palcach, można przed malowaniem umyć. Najlepsze do tego celu będzie mydło malarskie. To specjalistyczny produkt do mycia ścian i innych powierzchni. Rozpuszcza się go w ciepłej wodzie (ilość dobierz dokładnie tak, jak mówi instrukcja). Następnie powstały roztwór nakłada się na ścianę gąbką i spłukuje czystą wodą.

 • Jeśli na białej ścianie są zacieki, przed malowaniem trzeba je osuszyć.

 • Jeśli widzisz na ścianie sadzę, luźne jej fragmenty oczyść i usuń w miarę możliwości ze ściany.

Przygotowałeś/aś już brudną białą ścianę w ten sposób? Teraz przyszedł czas na malowanie ściany. Idealną farbą do tego celu jest farba akrylowa ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy, zalecana szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach.

Biała farba na zacieki

Farba akrylowa ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy to odpowiedź na problemy związane z malowaniem wyjątkowo zabrudzonych ścian. Produkt cechuje doskonałe krycie i bardzo dobra przyczepność do podłoża. Farba izoluje wszelkie plamy i zabrudzenia, a ponadto zabezpiecza przed rozwojem grzybów. Doskonale sprawdza się do malowania powierzchni, które są bardzo narażone na działanie wilgoci, m.in. w łazienkach, pralniach i kuchniach.

Dlaczego warto stosować do renowacji ścian farbę akrylową ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy? To produkt, który pomoże zakryć skutecznie nawet bardzo widoczne plamy, z którymi nie poradzi sobie inna emulsja akrylowa. Sadza, tłuszcz czy ślady po nikotynowym dymie to taki rodzaj zabrudzeń, który do tej pory był zmorą inwestorów odnawiających stare mieszkania i domy. Największym problemem okazywało się to, że po pewnym czasie plamy „wychodziły” na nowej, świeżo odmalowanej powłoce i kłopot nawracał. Farba ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy zapobiega temu, skutecznie izolując plamy, a dodatkowo chroni ściany przed rozwojem grzybów i wzmacnia je.

Puszka z farba na zacieki i plamy

Plamy pod kontrolą

Farba ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy doskonale kryje powierzchnie cementowo-wapienne, betonowe, gipsowe, jak też gipsowo-kartonowe, które uległy mocnemu zabrudzeniu na skutek zacieków wodnych, sadzy, tłuszczy, jak też z powodu nadmiernego palenia tytoniu w pomieszczeniu. Produkt można stosować jako farbę podkładową, która izoluje podłoże oraz je wzmocni, jak też może być wykorzystywana jako farba nawierzchniowa ochronno-dekoracyjna.

Warto wiedzieć, że biała farba na plamy i zacieki ŚNIEŻKA może być barwiona na wiele kolorów za pomocą uniwersalnej pasty koloryzującej COLOREX. Dzięki temu możesz pomalować ściany na biało, ale także skorzystać z szerokiej gamy innych kolorów.

Wygodne stosowanie

Jak stosować farbę ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy? Poniżej znajdziesz czytelną instrukcję.

 • Pamiętaj, że przed rozpoczęciem malowania należy osuszyć i odkurzyć powierzchnie oraz wypełnić nierówności.
 • W przypadku plam po sadzy należy usunąć cząstki niezwiązane z podłożem, wodne plamy należy osuszyć, zagrzybione zdezynfekować, a pozostałe plamy można zamalować bezpośrednio.
 • Farbę aplikuje się za pomocą wałka, pędzla lub natrysku hydrodynamicznego. Doskonale nadaje się do malowania zarówno ścian, jak i sufitów.
 • Czas schnięcia powłoki w temperaturze 20°C wynosi 2 godziny.
 • Przed użyciem przed użyciem farbę dokładnie wymieszaj. Zwróć uwagę, że nie wolno mieszać jej z wapnem oraz z innymi farbami emulsyjnymi.
 • Maluj przy temperaturze podłoża i otoczenia od +5 stopni Celsjusza do +25 stopni Celsjusza.
 • Do malowania pierwszej warstwy (jako podkład) farbę rozcieńcz max. 10% rozcieńczalnikiem bezaromatycznym.
 • Drugą warstwę nanieś najlepiej dopiero w kolejnym dniu.
 • Jeśli zamalowujesz plamy, nanieś na nie farbę tak jakby było to nowe podłoże, a następnie pomaluj całość farbą emulsyjną.

Śnieżka COLOREX

Podsumowanie

Malowanie ściany z zaciekami i plamami na biało będzie sukcesem, jeśli wykorzystasz nasze wskazówki odnośnie przygotowania powierzchni i użyjesz farby ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy stworzonej do radzenia sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami. Nie oprą się jej nawet ślady po nikotynie, tłuszczy, sadzy i inne plamy, których nie sposób się pozbyć z pomocą innych środków.

Zwróć uwagę, aby postępować zgodnie z kartą techniczną i do dzieła! Twoja biała ściana może być piękna jak dawniej!

Galeria:

plamy_na_scianie.jpg
Oceń ten artykuł:
Średnia ocena: 3,3 - Ilość głosów: 20
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny