Przejdź do akapitu:
Kredens po babci, zakurzona komódka, a może stolik kawowy z sieciówki, który dawno już stracił swój blask? Na pewno masz w domu drewniane meble wymagające odświeżenia. Zamiast wyrzucać je na śmietnik, możesz spróbować je odnowić!
Renowacja mebli drewnianych w domowych warunkach nie jest trudnym zadaniem. Może okazać się jednak pracochłonna. Mimo to szczerze polecamy, aby spróbować odnowić samodzielnie pierwszy stolik, komodę czy taboret. Nawet jeśli efekt (zwłaszcza gdy dopiero debiutujesz) nie będzie tak idealny, jak w przypadku dzieła profesjonalnego renowatora, satysfakcja z własnoręcznie wykonanej odnowy jest ogromna!
Stara komoda może zyskać zupełnie nowy wygląd dzięki nowej powłoce. Do renowacji mebli drewnianych możesz wykorzystać farbę Śnieżka Supermal® Emalia Akrylowa.
Renowacja mebli drewnianych – czym odnowić meble drewniane?
Zanim zabierzesz się za renowację starych mebli drewnianych w domu, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, a przede wszystkim przyjrzyj się dokładnie rzeczy, którą chcesz odnowić.
Czy jest wykonana z litego drewna, a może ma warstwę forniru lub lakieru? Jeśli to szafka, regał czy komoda z czasów PRL, piękne drewno może być pokryte trudnym do usunięcia lakierem chemoutwardzalnym. To on dawał efekt wysokiego połysku, tak lubiany kiedyś przez pokolenia naszych rodziców czy dziadków.
Aby odnowić mebel lakierowany, pierwszym krokiem będzie usunięcie tej powłoki – w kolejnych akapitach podpowiemy, jak to zrobić. Jeśli z kolei planujesz renowację mebla drewnianego w stanie „surowym”, wystarczy mebel wyszlifować.
Przeczytaj również: Odnawianie mebli fornirowanych – wszystko, co musisz wiedzieć
Do samodzielnego odnawiania mebli drewnianych potrzebujesz kilku narzędzi, które bez problemu znajdziesz w sklepie ogólnobudowlanym lub zamówisz przez internet. Oto najpotrzebniejsza lista:
- papier ścierny o ziarnistości 120 lub 130;
- szpachelka z metalu do nakładania szpachli i usuwania ubytków;
- gąbki i mokre szmatki;
- pędzel i wałek gąbkowy;
- cyklina, czyli blaszka do zeskrobywania starych powłok – jeśli trzeba je zdjąć;
- opalarka do zdejmowania starych powłok – to elektronarzędzie podobne nieco do suszarki, które pomaga usunąć lakier lub inną powłokę przy pomocy wysokiej temperatury;
- szlifierka, jeśli nie chcesz żmudnego szlifowania wykonywać ręcznie – nadaje się jednak do dużych powierzchni, narożniki, wypukłości i drobne elementy mebli i tak musisz wyszlifować ręcznie.
Od jakich egzemplarzy zaczynać przygodę z renowacją starych mebli drewnianych w domu? Odradzamy tzw. skok na głęboką wodę. Zacznij od prostego do odnowienia mebla takiego jak taboret, krzesło czy mała szafka. Sprawdź, jak sobie radzisz i czy zabawa z papierem ściernym i farbą jest dla Ciebie.
Na pewno nie bierz się od razu za mebel tapicerowany. Piękny fotel 366 Chierowskiego, czyli kultowy mebel z czasów PRL wygląda fantastycznie po renowacji, ale odnawianie tapicerki nie należy do najłatwiejszych zadań. Lepszy pomysł to mebel o prostej formie, wykonany w całości z drewna i pozbawiony powłok lakierowanych.
Jeśli chcesz wprowadzić odrobinę koloru do wnętrza, pomaluj stare meble drewniane na żywy i intensywny odcień, taki jak np. niebieski, zielony czy turkusowy. Do pomalowania takiej komody jak na zdjęciu, możesz użyć farby Śnieżka Supermal® Emalia Akrylowa.
Renowacja starych mebli drewnianych w domu – wady i zalety
Dlaczego warto odnawiać meble drewniane samodzielnie?
- Nadasz drugie życie starym meblom, które wyglądają nieestetyczne, zużyły się lub nie pasują do aktualnego wystroju wnętrza.
- Możesz przywrócić do świetności starocie ze strychu, z piwnicy czy garażu. W wielu domach zalega tam wiele mebli, które wydają się już zniszczone, a po odnowieniu mogą odzyskać dawny blask.
- Renowacja mebli drewnianych to sposób, by dłużej zatrzymać przy sobie pamiątki rodzinne – stare krzesła, wiekowy stół, zniszczoną komódkę z dawnego pokoju dziecinnego, kołyskę itd.
- Renowacja starych mebli drewnianych w domu to znakomite hobby, które potrafi sprawić mnóstwo radości, nawiązać nowe przyjaźnie, wnieść do życia coś innego i ciekawego.
- Odnawiając stare meble, jesteś eko oraz oszczędzasz pieniądze. Nie kupujesz niepotrzebnie nowych mebli, które często są gorszej jakości niż te dawne, drewniane.
Czy zawsze warto odnawiać meble samodzielnie? Jeśli masz w domu antyk, cenny mebel sprzed wielu lat czy ważną rodzinną pamiątkę, lepiej renowację takiego obiektu oddać w ręce profesjonalistów. To samo dotyczy mebli z politurą – odnawianie takich egzemplarzy zdecydowanie wymaga umiejętności i praktyki.
Co warto odnawiać samodzielnie? Proste sosnowe mebelki, stare komody z PRL, zniszczone krzesła drewniane, zużyte meble dziecięce, taborety, stoliki. Traktuj to jako dobrą zabawę. Nie martw się, jeśli renowacja nie pójdzie tak, jak trzeba. Kto wie, może odkryjesz w sobie nową pasję?
Tak zyska nowe życie stary stolik drewniany. Polecany produkt do renowacji to Śnieżka Supermal® Emalia Akrylowa lub Śnieżka Supermal® Emalia Olejno-Ftalowa.
Jak odnowić stare meble drewniane? Poradnik krok po kroku
Jeśli szukasz instrukcji, jak odnowić meble drewniane, zajrzyj do naszych wskazówek, które umieściliśmy w tym akapicie.
Zaczynamy od listy produktów, które przydadzą Ci się do renowacji. Polecamy produkty do drewna proponowane przez markę Śnieżka. Trwałość, piękne kolory, duży wybór stopni połysku i łatwa aplikacja to cechy, które doceni każdy amator domowej renowacji mebli.
Przeczytaj również: Renowacja toaletki - jak odnowić starą toaletkę?
Jakich produktów Śnieżki możesz użyć?
- Śnieżka Supermal® Emalia Akrylowa: wyróżnia ją łagodny zapach i łatwa aplikacja. Jest wodorozcieńczalna i świetnie nadaje się do odnawiania mebli w warunkach domowych, zwłaszcza że szybko wysycha. Nadaje powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych oraz bardzo trwałą. Sama farba doskonale kryje.
- Śnieżka Supermal® Emalia Olejno-Ftalowa: odporna na czynniki mechaniczne, wilgoć i inne warunki atmosferyczne oraz na mycie i środki dezynfekujace. Nadaje trwałą, wytrzymałą, trudno zapalną powłokę o trwałym i żywym kolorze. Jest też wydajna i doskonale kryje.
- Jeśli meble mają części wykonane z tworzywa, możesz do ich odnowienia wykorzystać produkt Śnieżka Supermal® Emalia do PCV. To emalia odporna na wodę i inne czynniki atmosferyczne, zabrudzenia, zarysowania, detergenty, a także na promienie UV – nie żółknie pod wpływem słońca! Nie skleja pomalowanych elementów. Szybkoschnąca, wodoodporna, bezpodkładowa.
Jak odnowić meble drewniane? Oto instrukcja krok po kroku.
Jeśli Twój mebel ma starą powłokę z lakieru, usuń ją przy pomocy opalarki i cykliny. To najlepszy sposób, by pozbyć się np. lakieru chemoutwardzalnego lub starej farby olejno-ftalowej. Inne sposoby na usunięcie starej powłoki to użycie chemicznego środka do rozpuszczania powłok, szlifierki elektrycznej lub szlifowanie ręczne, ale opalarka jest najskuteczniejsza.
Jeśli mebel nie ma starej powłoki do usunięcia, trzeba go tylko starannie wyszlifować ręcznie lub z pomocą szlifierki. Powierzchnia mebla powinna być gładka, bez żywicy i tłustych plam.
Jeśli mebel, który odnawiasz, ma ubytki, trzeba uzupełnić je przy pomocy specjalnej szpachli do drewna. To rodzaj pasty, którą wypełniasz rysy i dziurki, a całość ponownie trzeba wyszlifować.
Umyj i odkurz mebel, aby był czysty i suchy.
Jeśli w meblu są ruchome elementy (np. szuflady),trzeba je wyjąć i pomalować oddzielnie.
Odkręć i zdemontuj uchwyty i inne detale.
Nakładaj wybrany produkt w temperaturze podłoża i otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza poniżej 80%.
Meble maluj płaskim pędzlem z miękkim włosiem, wałkiem gąbkowym (flokowym) lub przez natrysk.
Zwróć uwagę na instrukcję. Kolejne warstwy nakładaj dokładnie w takim czasie, który podpowiada instrukcja.
Stare krzesła drewniane tzw. patyczaki odnowisz z łatwością, używając Śnieżka Supermal® Emalii Akrylowej.
Wiesz już, jak odnowić stare meble drewniane w warunkach domowych. Zachęcamy do odwagi w eksperymentowaniu! Nie bój się odważnych kolorów i ciekawych pomysłów. Szeroka gama produktów Śnieżka pomoże Ci zamienić stary drewniany mebel w piękną dekorację Twojego domu.