Jak odnowić stary grill ogrodowy?

Stary, nieco zniszczony czy odrapany grill ogrodowy nie musi trafić na śmietnik! Dzięki pomalowaniu jego powierzchni może wyglądać jak nowy! Jak krok po kroku przeprowadzić malowanie grilla? Czym pomalować grill betonowy, a czym żeliwny czy stalowy? Sprawdź poradnik.

Grill ogrodowy to prawdziwe centrum letnich spotkań pod gołym niebem. Niestety, kiedy jest wystawiony na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych, jego powłoka ulega korozji. W końcu, zamiast umieszczać go w centralnym punkcie ogrodu, zaczynamy chować go do szopy i nieustannie myśleć o jego wymianie.

Co ciekawe, stary grill ogrodowy można samodzielnie odnowić i cieszyć się dalej ulubionym modelem bez konieczności zakupu nowego. W artykule znajdziesz instrukcję odnowienia grilla ogrodowego. Doradzimy, jak przygotować się do malowania grilla, jak wybrać odpowiedni produkt do renowacji i jakich błędów nie popełnić. Pomogą nam w tym niezawodne środki ŚNIEŻKA.

Renowacja grilla od podstaw

Naprawa zniszczonych powierzchni grilla jest naprawdę prosta i poradzi sobie z nią każdy. Oczywiście najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża i zastosowanie odpowiedniego produktu, który nie tylko skutecznie odświeży wygląd grilla ogrodowego, ale również mimo wysokich temperatur będzie bezpieczny dla naszego zdrowia.

Pamiętajmy, że o ile odnowienie grilla jest bardzo proekologiczne, o tyle wykorzystanie do tego niewłaściwych lakierów może przynieść dokładnie odwrotny skutek po poddaniu tych warstw działaniu ognia.

Zanim zabierzesz się za odnowienie powierzchni grilla, sprawdź, w jakim stanie jest ten sprzęt. Jak duże są ogniska rdzy, jeśli malujesz grill metalowy? W większości sytuacji grill uda się odnowić, nawet gdy jest mocno zardzewiały. Mogą jednak być takie sytuacje, gdy powłoka jest już zbyt zniszczona – upewnij się, czy to nie jest Twój przypadek.

Duży grill ogrodowy

Jak przygotować grill do malowania?

Aby odnowienie grilla zakończyło się pełnym sukcesem, sprzęt trzeba odpowiednio przygotować. Jeśli planujesz malować grill metalowy, najważniejsze zadanie to oczyszczenie grilla i jego odrdzewienie. Jak to zrobić? Oto instrukcja:

  • Do czyszczenia rdzy z grilla użyj szczotek drucianych (np. mosiężnych) lub metalowych czyszczaków. Przyda się również specjalistyczny płyn do czyszczenia grilli.

  • Jeśli szczotka się nie sprawdza, użyj papieru ściernego, a nawet szlifierki. Dzięki temu pozbędziesz się rdzy z obudowy i zapobiegniesz temu, aby korozja weszła głębiej i uszkodziła metal na dobre.

  • Oczyścić z rdzy musisz również kratkę grilla – służą do tego takie same metalowe szczotki, których używasz do czyszczenia obudowy.

  • Po usunięciu rdzy umyj grill wodą, aby usunąć resztki rdzy i pył powstały po czyszczeniu.

Jeśli usunięcie rdzy jest już za Tobą lub gdy grill nie był zardzewiały, kolejne kroki w przygotowaniu urządzenia metalowego do malowania to:

  • Pozbycie się starej, luźnej, odstającej powłoki (z poprzedniej farby). Zrobisz to, dokładnie przecierając powierzchnię grilla drucianą szczotką.

  • Matowienie powierzchni przy użyciu szlifierki lub papieru ściernego. Warto zmatowić wszystkie zakamarki i inne trudno dostępne miejsca.

  • Usuń pył i starannie umyj grill.

  • Odtłuść powierzchnię grilla przy użyciu odpowiedniego preparatu do odtłuszczania. Specjalistyczne środki do odtłuszczania nakłada się gąbką, szczotką, pędzlem lub tkaniną. Pomagają się pozbyć tłuszczu i innych zanieczyszczeń z metalowej powłoki, a także przygotowują ją do malowania.

Twój grill jest betonowy? Przygotowanie betonowej powierzchni grilla go do malowania powinno wyglądać w taki sposób:

  • Jeśli grill był wcześniej malowany, trzeba usunąć farbę, która jest luźno związana, łuszczy się i odpada. Najlepiej przeszlifować powierzchnię, a potem dokładnie ją odpylić.

  • Betonowy grill także trzeba odtłuścić i przygotować do malowania. Może służyć do tego specjalistyczny środek lub woda z detergentem. Dobry pomysł to także wykorzystanie myjki ciśnieniowej.

  • Grill pozostaw do wyschnięcia przed malowaniem.

Czym pomalować grill ogrodowy?

Wybór farby do malowania renowacji stalowego grilla jest prosty! Zastosowanie lakieru Multispray odpornego na wysokie temperatury od marki ŚNIEŻKA daje pewność trwałej, jednolitej powłoki i sprawdzi się doskonale przy renowacji starego grilla. Co najważniejsze, produkt jest odporny na działanie wysokich temperatur dochodzących nawet do 690°C, dlatego całkowicie bezpiecznie można go stosować na metalowych powierzchniach poddawanych działaniu ognia i żaru.

Multispray posiada atest higieniczny wydany przez Zakład Toksykologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Lakier cechuje się doskonałym kryciem i wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu raz odnowiony grill stalowy będzie nam służył wiele sezonów. Produkt występuje w wygodnej formie sprayu i jest łatwy w stosowaniu.

Matowy lakier dostępny jest w kolorze czarnym i srebrnym, co sprawia, że nasz stary grill może otrzymać zupełnie nowy i niepowtarzalny wygląd, jeśli zdecydujemy się podejść do tematu nieco bardziej kreatywnie i wykorzystać oba kolory na jednym grillu!

Czym pomalować grill betonowy? Polecamy farby chlorokauczukowe, takie jak Supermal Emalia Chlorokauczukowa ŚNIEŻKA. Farba stosowana jest do dekoracyjno-ochronnego malowania elementów stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń, szczególnie narażonych na działanie czynników atmosferycznych, a także do powierzchni betonowych.

Jak pomalować grill ogrodowy?

Zadanie nie wymaga specjalnych umiejętności ani pomocy. Jeśli malujesz grill metalowy, sprawa jest prosta. Multispray lakier odporny na wysoką temperaturę marki Śnieżka doskonale sprawdza się do odnowienia grilla nawet przez początkujących majsterkowiczów. Produkt cechuje się doskonałą przyczepność do podłoża, co ułatwia wykonanie renowacji.

Multispray nie wymaga stosowania lakierów podkładowych, jednak, co ważne, należy go nakładać na oczyszczone, suche i odtłuszczone powierzchnie, które dodatkowo warto wcześniej zmatowić papierem ściernym i odpylić.

Przed użyciem energicznie wstrząśnij opakowaniem i potrząsaj nim przez około 2 minuty od momentu pojawienia się charakterystycznego odgłosu przemieszczania się kulek w pojemniku. Zwróć uwagę, że idealna temperatura do malowania tym produktem to od +15°C do +25°C.

Kilka cienkich warstw (2-3) zaleca się nakładać z odległości 25-30 cm. Schnięcie każdej z nich wynosi od 15 min – 1 godz. Pełne utwardzenie powłoki wymaga wysezonowania w temp. 160°C przez 1 h i już w jedno popołudnie jesteśmy w stanie przygotować grill na kolejny sezon biesiadowania w ogrodzie.

Dbanie o grilla po renowacji

Co zrobić, aby odnowiony i pomalowany grill długo pozostał jak nowy? Kluczem jest regularne czyszczenie grilla po jego każdorazowym wykorzystaniu. Pomoże to ograniczyć powstawanie rdzy i sprawi, że wydłuży się czas użytkowania tego sprzętu.

Gdy tylko grill wystygnie, wyczyść ruszt i obudowę. Możesz umyć je wodą z detergentem, który działa odtłuszczająco (np. z płynem do mycia naczyń). W sklepach znajdziesz też specjalistyczne środki do czyszczenia grilla i usuwania z niego trudno zmywalnych, zaschniętych plam z tłuszczu. Na końcu wysusz grilla i natłuść go przy pomocy oliwy.

Drugą ważną sprawą jest właściwe przechowywanie grilla. Nie zostawiaj go w miejscu, które nie ma zadaszenia. Deszcz i śnieg przyspieszają korozję. Najlepiej przechowywać ten sprzęt w stałej temperaturze, np. w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym.

Grill ogrodowy to nie jedyny przedmiot, jaki możesz odnowić wraz ze ŚNIEŻKĄ! Przeczytaj nasze poradniki o tym jak wykonać renowację fotela lub stołu!

Przeczytaj także:

Stolik ogrodowy z palet euro – zrób go sam
Taras? Zrób to sam!
Wiosenny relaks - stolik na taras, zrób to sam

Galeria:

grill_w_ogrodzie.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny