Przejdź do akapitu:
Malowanie sufitu - zrób to dobrze
Aby dobrze pomalować sufit, należy zwrócić uwagę na dwa czynniki. Należy także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i przygotowaniu powierzchni do malowania.
Na jaki kolor pomalować sufit?
Przywykliśmy do tego, że sufity są białe. Rzeczywiście, biel jest barwą, która odbija światło, optycznie daje komfortowe wrażenie przestrzeni nad głową, sprawia wrażenie czystości i podkreśla kolorystykę ścian. Dlatego to biała farba jest najczęściej wybierana, jeśli chodzi o sufity. Ważny jest także dobór farby do malowania sufitu. W tym celu zwykle używa się farb emulsyjnych, dlatego, że dobrze kryją malowaną powierzchnię sufitu, a także łatwo się rozprowadzają.
Niekiedy jednak możemy pokusić się o rozwiązanie nietypowe i pomalować go farbą kolorową lub złamaną bielą. Ciekawie pomalowany czy ozdobiony sztukaterią sufit może stać się ważnym elementem aranżacji wnętrza. Kolor nad głową może też poprawiać proporcje pomieszczenia. Ważne jednak, by stał się planowanym elementem całej dekoracji.
Jak pomalować sufit - czynnik techniczny
Jak malować sufit? Bez względu na to, czy malujemy farbą białą, czy kolorową, sufit powinien być pomalowany perfekcyjnie. Oto kilka kroków, jakie trzeba wykonać, by prawidłowo pomalować sufit.
Przygotuj narzędzia do malowania sufitu
Do odpowiedniego malowania sufitu potrzebne będą pędzle, wałki, taśmy malarskie, folie zabezpieczające i odpowiednia farba do ścian i sufitów. Pamiętać też należy o odpowiednim ubraniu ochronnym oraz drabinie.
Zabezpiecz podłogę i ściany
Przystępując do malowania sufitów, wszystkie elementy narażone na pochlapanie należy osłonić folią malarską oraz okleić taśmą malarską. Przed rozpoczęciem prac zdejmujemy też lub zabezpieczmy lampy. W przypadkach, gdy malowany będzie tylko sufit, trzeba zasłonić także ściany. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu przedmiotów przy malowaniu sufitu, sprzątanie po pracy będzie szybkie i proste.
Malowanie sufitu
Malowanie sufitu najlepiej rozpocząć od narożników oraz miejsc trudno dostępnych (np. wokół lamp, gzymsów i sztukaterii, kratek wentylacyjnych itp.). Robimy to za pomocą pędzla. Pozostałą prostą płaszczyznę najlepiej malować wałkiem w równoległe pasy. Drugą warstwę farby należy nałożyć malując pasy prostopadłe do poprzednich – da to gwarancję, iż sufit będzie perfekcyjnie pomalowany i nie powstaną na nim widoczne smugi. Pamiętaj też, że powierzchnia sufitu, który malujesz musi być sucha, w przeciwnym wypadku farba może zacząć się łuszczyć.
Malowanie sufitu - podsumowanie
Malowanie sufitu wcale nie musi być trudne. Jeśli po wyschnięciu, na suficie nie widać miejsc, które by wymagały poprawy, można zacząć sprzątać lub przejść do malowania ścian, co jest często kolejnym etapem remontu.
Poprawnie pomalowany sufit długo będzie cieszył oko i stanowił ważną dla aranżacji tak zwaną „piątą ścianę”. Malowanie ścian i sufitów ze Śnieżką wcale nie jest takie trudne.