Jak skutecznie usunąć farbę lateksową ze ściany?

Usuwanie farby lateksowej jest jednym z większych wyzwań podczas malowania mieszkania. Przedstawiamy kilka sposobów na zamianę starej powierzchni lateksowej w zupełnie nową ścianę.

Od czego zacząć?

Przed podjęciem próby usuwania farby lateksowej warto ocenić, z jakim wyzwaniem będziemy się mierzyć. To, czy ściana jest w całości pomalowana farbą lateksową, czy też częściowo, a także jaki jest jej stan, będzie miało duży wpływ na nasze prace przygotowawcze. Sprawdźmy, czy powierzchnia starej farby nie łuszczy się lub nie jest popękana.

Czym usunąć farbę lateksową?

Rozwiązanie tradycyjne i najbardziej popularne w przypadku usuwania starej farby lateksowej ze ściany to użycie szpachelki, przy pomocy której zdrapujemy fragmentami starą farbę. W przypadku usuwania farby lateksowej ta metoda może się sprawdzić jeśli powierzchnia jest popękana, występują pod nią pęcherze powietrza i farba nie przylega idealnie do ściany. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z farbą lateksową, która bardzo dokładnie pokrywa ścianę, to jej zdrapywanie może być długie i mozolne.

 Jakie jest zastosowanie farby lateksowej? - przeczytaj na naszym blogu! 

Usuwanie farby lateksowej szpachelką

Usuwanie starej farby przy pomocy wody

Dużą pomocą przy usuwaniu starej farby lateksowej stanowi woda, którą należy namoczyć ścianę i odczekać aż farba zmięknie i zacznie się „ciągnąć”. Ta metoda jest pozornie nieco dłuższa, ale pozwoli nie pozbyć się tych warstw farby, które mocno przylegały do ściany i nie dało się ich zdrapać. Takie namaczanie przeprowadzamy kilkukrotnie, zależnie od potrzeb.

Namoczenie farby na ścianie

Usuwanie farby lateksowej przy pomocy gipsu

Niektórzy majsterkowicze cenią sobie sposób polegający na nałożeniu cienkiej warstwy gipsu na powierzchnię pomalowaną farbą lateksową. Po jego wyschnięciu można w łatwy sposób pozbyć się gipsu od razu ze starą farbą lateksową.

Czym rozcieńczyć farbę lateksową? - poradnik

Nakładanie warstwy gipsu

Usuwanie farby - domowe sposoby

Jedną z równie skutecznych, chociaż nieco dłuższych metod na usuwanie farby lateksowej, jest użycie suszarki do włosów, która podgrzewa farbę i ułatwia zrywanie jej całymi płatami ze ścian. Należy stale podgrzewać ścianę, dlatego w tym systemie warto pracować w systemie na 4 ręce.

Malowanie ściany nową farbą

Jeśli powierzchnia naszej ściany jest gładka, czysta i nie odchodzi od ściany, to czasem warto wyłącznie zaszpachlować miejsca, w których się ona łuszczyła i położyć na nią nową farbę. Dla lepszej przyczepności nowej warstwy przydaje się zastosowanie gruntu, który wzmocni podłoże przed nowym malowaniem. Dokładny poradnik o malowaniu ścian i sufitów przeczytasz na naszym blogu!

Farba lateksowa czy akrylowa? - wybierz mądrze!

 

Sprawdź także:


Czym rozcieńczyć farbę lateksową i kiedy należy to zrobić? Poradnik
Malowanie ścian po usunięciu tapety – poradnik krok po kroku

Galeria:

sciana_pomalowana_farba_lateksowa.jpg
Oceń ten artykuł:
Średnia ocena: 3,1 - Ilość głosów: 28
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny