Przejdź do akapitu:
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak przygotować się do odbioru technicznego mieszkania,
- jak sprawdzić, czy ściany są proste,
- jak sprawdzić tynki w nowym mieszkaniu,
- na co jeszcze zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania.
Odbiór techniczny mieszkania – porady ogólne
Podczas odbioru mieszkania w pierwszej kolejności sprawdź, czy wszystkie pomieszczenia zostały wybudowane zgodnie z projektem. Zmierz powierzchnię każdego pokoju, kuchni, łazienki i przedpokoju. Zwykle w umowach podawane są marginesy błędów, ale powierzchnia mieszkania nie powinna znacznie odbiegać od powierzchni podanej w umowie.
Przed oficjalnym odbiorem mieszkania warto samodzielnie sprawdzić stan lokalu (jeśli to możliwe) i na spokojnie dokonać wszelkich pomiarów i obserwacji. Zapoznaj się też z treścią umowy oraz prospektem deweloperskim i koniecznie zabierz ze sobą te dokumenty na odbiór.
Na spotkanie umów się w ciągu dnia – przy naturalnym świetle łatwiej dostrzec wszelkie niedociągnięcia.
Co zabrać ze sobą na odbiór techniczny mieszkania?
Do rzetelnego sprawdzenia stanu lokalu mogą przydać Ci się następujące narzędzia:
• latarka do sprawdzenia nieoświetlonych pomieszczeń i zacienionych zakamarków,
• długa miarka lub elektroniczny dalmierz,
• duży kątownik,
• jak najdłuższa poziomica lub łata murarska,
• metalowa listwa (przynajmniej 2-metrowa),
• aparat fotograficzny (może być aparat w telefonie).
Odbiór mieszkania – krzywe ściany i nierówne kąty
Podczas odbioru mieszkania sprawdź piony i kąty ścian. Wykorzystaj do tego kątownik i poziomicę lub łatę murarską (długą listwę z poziomicą). Wszelkie nadmierne odchylenia, zarówno w pionie, jak i w poziomie, mogą stwarzać problemy podczas ustawiania mebli (zwłaszcza tych, które mają przylegać do ścian oraz mebli zamontowanych na stałe) czy układania podłóg i listew. Maksymalne odchylenie ściany od pionu to 4 mm na długość łaty, a kąta prostego – 4 mm na długość ramienia kątownika.
Odbiór mieszkania – tynki
Podczas odbioru technicznego mieszkania koniecznie sprawdź poprawność wykonanych prac tynkarskich. Upewnij się, czy na ścianach i sufitach nie ma rys, pęknięć, zacieków, odparzeń, ubytków, wilgoci, pleśni, trwałych zabrudzeń czy korozji biologicznej. Sprawdź też trwałość zamocowania tynku – dotknij i lekko ostukaj ściany, sprawdzając, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Prawidłowo wykonany tynk powinien mieć płaską, gładką powierzchnię o naturalnej szorstkości. Tylko tynki w łazienkach powinny być zatarte na ostro. Stan i wygląd tynku sprawdzaj z odległości 2 m, w naturalnym, rozproszonym świetle. W łazienkach czy innych niedoświetlonych miejscach możesz użyć latarki.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek usterki czy mokre tynki podczas odbioru mieszkania, zgłoś to deweloperowi. Będzie mógł usunąć ewentualne wady, a być może i udzieli Ci dodatkowej rekompensaty.
Nowe ściany a malowanie
Przed malowaniem czy tapetowaniem nowe ściany powinny być sezonowane przez minimum 4 tygodnie – w tym czasie tynk powinien już dobrze wyschnąć i stwardnieć, a co za tym idzie – być odpowiednio przygotowany do przyjęcia powłok malarskich. Wilgotność tynku przed malowaniem, w zależności o użytej farby, nie powinna przekraczać 3-6%.
Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę poza ścianami?
Oprócz ścian i tynków sprawdź także poniższe elementy mieszkania:
• głębokość wnęk i miejsc np. na wannę, brodzik, umywalkę, pralkę czy szafę – nawet kilka lub kilkanaście cm różnicy może spowodować konieczność wprowadzenia zmian w mieszkaniu, co może znacznie zwiększyć koszty;
• podłogi i sufity – przy pomocy kątomierza i poziomicy sprawdź, czy są równe i czy nie ma żadnych odchyleń. Jeśli w trakcie prac budowlanych wyburzono ścianki działowe, sprawdź, czy podłoga w tych miejscach jest równa – w innym wypadku układanie podłogi może być kłopotliwe. Dodatkowo zwróć uwagę na wilgotność w pomieszczeniu, ponieważ woda jest jednym z najczęściej używanych składników przy wykańczaniu budynku. Zbyt duża wilgotność panująca w pomieszczeniu uniemożliwia prowadzenia prac wykończeniowych np. układanie paneli podłogowych, które wymagają suchego podłoża
• instalacje elektryczne – czy skrzynka z bezpiecznikami ma klapkę, czy bezpieczniki są jasno opisane, jak rozmieszczone są gniazdka i czy przepływa przez nie prąd;
• instalacje sanitarne – czy są usytuowane zgodnie z projektem;
• okna, podokienniki i nadproża okienne – jeśli odległość okien od sufitu nie jest taka sama, możesz mieć kłopoty z montażem np. karniszy. Sprawdź też, czy szyby nie są porysowane, futryny poobijane, a zawiasy rozregulowane.
Pamiętaj, że podczas odbioru technicznego mieszkania nie ma sensu się spieszyć. Sprawdź dokładnie stan ścian, tynków oraz innych elementów, by uniknąć ewentualnych kłopotów w przyszłości.