Przejdź do akapitu:
Na ścianie pojawiła się nieestetyczna plama po sosie czy kawie? Dziecko pomazało ściany kredkami? Nie możesz już patrzeć na zabrudzenia po plecakach czy ślady po psiej sierści? Na takie ściany są sposoby! Dowiedz się, jak umyć brudną ścianę, jakich środków użyć oraz jak zapobiegać powstawaniu plam i zabrudzeń.
Aby ściany długo pozostały jak nowe, warto pomalować je farbą odporną na ścieranie i wielokrotne zmywanie, taką jak ŚNIEŻKA Barwy Natury, np. w kolorze 180 Lazurowy Brzeg.
Jak umyć ściany w domu? Przygotowanie ściany do mycia
Zanim przystąpisz do czyszczenia ścian na mokro, warto je starannie odkurzyć. To także dobry sposób, by ściany na co dzień utrzymywać w czystości – wtedy rzadziej będzie trzeba je myć, a na powierzchniach nie będą pojawiały się nieestetyczne smugi z rozmazanego kurzu. Jeśli tego nie zrobisz, farba nie będzie do nich przylegać odpowiednio dobrze.
Jak odkurzać ściany?
Odpowiedni będzie czysty mop ze szmatką, szczotka, szeroki pędzel lub odkurzacz. Pamiętaj tylko, aby wcześniej umyć końcówkę urządzenia. Szczotka do odkurzacza nie powinna również rysować powierzchni (musi być miękka).
W sklepach znajdziesz również specjalne miotełki do kurzu wykonane z mikrofibry. Ta tkanina zatrzymuje kurz wewnątrz, dzięki czemu nie brudzi powierzchni ściany.
Zanim zaczniesz odkurzanie, zdejmij ze ściany obrazy, dekoracje i inne wiszące elementy. Zwróć uwagę, aby dotrzeć we wszystkie zakamarki, narożniki, miejsca przy schodach czy nad futrynami drzwi oraz nad oknami. Odkurzaj w kierunku od sufitu do podłogi. Nie zapomnij o przestrzeni za rurami i grzejnikami oraz na wyczyszczeniu kratek wentylacyjnych. Po tym, jak odkurzysz ścianę, zajmij się podłogą, aby pozbyć się kurzu, który opadł na ziemię.
Jak umyć ścianę? Wybór odpowiednich narzędzi i środków czyszczących
Jak wybrać odpowiedni środek do czyszczenia ściany?
Dobór preparatu zależy od rodzaju zabrudzeń i ich intensywności.
Jeśli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń oraz ciepła woda. Tym sposobem usuniesz większość plam.
Jak umyć ścianę z tłuszczu? Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest mydło malarskie. Ten środek polecany przez producentów farb doskonale radzi sobie z uporczywymi plamami, także tłustymi.
Jakich narzędzi użyć do mycia ścian?
Odpowiednia będzie miękka szmatka lub gąbka, która nie zarysuje powierzchni. Jeśli do umycia masz sufit lub ścianę poza zasięgiem rąk, przyda się długa szczotka do zamiatania lub mop, który możesz owinąć tetrową szmatką. Pamiętaj również, aby myć ścianę prostopadle do okna, dzięki czemu smugi nie będą widoczne.
Techniki mycia dla różnych typów zabrudzeń
Jak umyć brudną ścianę? Wybór techniki zależy od rodzaju zabrudzenia.
Czyszczenia ściany na mokro z kurzu
Zabezpiecz folią powierzchnie, których nie należy zachlapać, np. gniazdka lub podłogę. Przyjrzyj się uważnie ścianie. Jeśli zauważasz na niej ślady pleśni, konieczne jest wcześniejsze zastosowania środka grzybobójczego. Nakłada się go na powierzchnię (najczęściej ma on formę sprayu),a następnie ściera pleśń czystą ściereczką. Po oczyszczeniu ściany z pleśni należy umyć ją wodą z detergentem (np. płynem do mycia naczyń) od góry do dołu. Gąbka lub szmatka powinna być lekko wilgotna, a ścianę myje się raczej pianą niż samą wodą. Pamiętaj, aby szmatkę często płukać.
Mycie ściany z plamami
Jak umyć ścianę z plam? Najlepiej zacząć działać od razu po pojawieniu się plamy, aby brud nie miał czasu wsiąknąć.
Szybko osusz plamę np. przy pomocy papierowego ręcznika. Następnie zwilż czystą szmatkę wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zmyj plamę, przetrzyj samą wodą i wytrzyj do sucha. Możesz też umyć nieco większą powierzchnię ściany, by wyrównać kolor.
Do mycia ścian najlepiej użyć ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Delikatne środki do regularnego czyszczenia
Do regularnego czyszczenia ściany z zabrudzeń używaj delikatnych detergentów. Podstawowy to płyn do mycia naczyń, który skutecznie usuwa tłuszcz, plamy, a do tego dobrze się pieni. Przyda się również zmywak lub delikatna ścierka gąbczasta.
Jak umyć ścianę w domu z pomocą takiego detergentu?
- Pokryj ścianę pianką i umyj ją od góry do dołu, wykonując koliste ruchy gąbczastą ścierką lub gąbką kuchenną. Nie trzyj nadmiernie, aby nie zetrzeć farby.
- Po nałożeniu piany wypłucz gąbkę w czystej wodzie i zetrzyj ścianę raz jeszcze, tym razem używając samej wody.
- Na koniec starannie osusz ścianę ręcznikiem papierowym lub bawełnianym. Nie zostawiaj mokrej ściany, aby nie zrobiły się na niej zacieki.
Intensywne czyszczenie trudnych plam
Jak umyć ściany z plam, tłuszczu czy mocniejszych zabrudzeń? Polecanym środkiem jest mydło malarskie. To czyste, mocno skoncentrowane mydło w postaci gęstej szarej pasty. Używa się go do mycia ścian z brudu, resztek tapet czy kleju i śladów po palcach. Z pomocą tego mydła odtłuścisz też ściany i inne powierzchnie. Nadaje się ono również do usuwania śladów po kredkach i mazakach.
Mydła malarskiego nie należy używać w postaci nierozcieńczonej. Wykonuje się z niego myjący roztwór, którym pokrywa się ścianę, aby ją następnie umyć czystą wodą. Do mycia ścian stosuje się 400 g mydła na 10-15 l wody.
Do czyszczenia intensywnych plam przyda Ci się również tzw. magiczna gąbka. Nie należy nakładać na nią żadnych detergentów! Wystarczy zamoczyć ją w wodzie, odcisnąć jej nadmiar i przetrzeć ścianę aż do usunięcia plamy. Zlikwiduje skutecznie nawet trudne zabrudzenia, a ściana znowu będzie wyglądała jak nowa. To świetny sposób na ślady po kredkach, palcach i oparciach mebli.
Jak umyć ściany z tłuszczu? Tłuste ślady na ścianach możesz usunąć przy pomocy mydła malarskiego.
Zabezpieczenie i konserwacja ścian po myciu
Jak zabezpieczyć ścianę, aby nie brudziła się tak łatwo? Warto zadbać o to już na etapie malowania ściany farbą. Wybierz farbę, która będzie odporna na plamy oraz na wielokrotne zmywanie i szorowanie.
Polecamy farbę ŚNIEŻKA Barwy Natury. Zapewnia łatwe usuwanie plam i zabrudzeń – wystarczy przetrzeć ścianę, a znikną odbite ślady rąk i plamy po rozlanych napojach. Farba zapewnia „oddychanie” ścian, czyli przepuszcza powietrze. Tym samym pomaga zmniejszyć ryzyko długotrwałego zawilgocenia i powstania pleśni. Jest również odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Dzięki temu nawet po wielokrotnym czyszczeniu ściana pozostaje jednolita kolorystycznie i gładka.
Zadbaj również o zabezpieczenie miejsc, które się mocno brudzą. Na podłodze czy na ścianie można zamontować odbojniki, aby klamka nie zostawiała śladów po przypadkowym uderzeniu. Jeśli pojawią się zabrudzenia takie jak ślad butów po spacerze, odcisk brudnej ręki czy ślady kredek, usuwaj je na bieżąco, gdy najłatwiej się ich pozbyć.
Jak umyć ściany w domu? Na co dzień wystarczy łagodny detergent.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, jak umyć ścianę z tłuszczu, plam i kurzu, pomogą Ci zadbać o czystość w Twoim domu. Pamiętaj, aby do malowania ścian używać farb zapewniających łatwe usuwanie plam i zabrudzeń. Dzięki temu czyszczenie ścian będzie o wiele prostsze.