Przejdź do akapitu:
- Co to jest grzyb na ścianach i jakie są jego przyczyny?
- Dlaczego usuwanie grzyba ze ściany jest tak ważne dla twojego zdrowia?
- Jakie narzędzia i środki ochrony indywidualnej będą potrzebne, aby usunąć grzyba ze ściany?
- Jak pozbyć się grzyba ze ściany?
- 3 KROKI skutecznego pozbycia się grzybów i pleśni ze ściany
- Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się grzyba na ścianach?
- Usuwanie grzyba ze ściany – podsumowanie
- Sprawdź również:
Zagrzybione ściany wyglądają nieestetyczne, ale przede wszystkim poważnie szkodzą zdrowiu. Dlatego usunięcie grzyba z wnętrza domu czy mieszkania to sprawa priorytetowa i absolutnie nie cierpiąca zwłoki. Nie wolno odkładać tego na później!
W artykule piszemy o tym, co to jest grzyb na ścianach i czym się różni grzyb od pleśni. Podpowiadamy, dlaczego zagrzybione ściany są tak niezdrowe. Doradzamy również, jak usunąć grzyba ze ściany oraz jak zadbać, aby na nią nie powrócił.
Co to jest grzyb na ścianach i jakie są jego przyczyny?
Grzyby, w tym także pleśń, to organizmy, które rozwijają się w miejscach, gdzie wilgotne powietrze czy podłoże towarzyszy zbyt wysokim temperaturom lub zbyt niskim temperaturom. Nitkowate strzępki grzybni zawierają mikotoksyny – trujące dla człowieka związki, które grzybom pomagają w rozprzestrzenianiu się i przytwierdzaniu do podłoża. Gdy strzępki dojrzeją, produkują zarodniki (spory). Te wzbijają się w powietrze, umożliwiając grzybom dalszą ekspansję i rozmnażanie się. Zarodniki przemieszczają się na dużą odległość i osadzają na różnych powierzchniach, czekając na odpowiednie warunki do założenia nowej kolonii.
Skąd się biorą wykwity grzybów i pleśń w pomieszczeniu? To kwestia zbyt dużej wilgoci. Najczęściej to wina tzw. mostków cieplnych, niesprawnej wentylacji, braku cyrkulacji powietrza. Problemem może być zła izolacja budynku, ale także zalewanie ściany czy osadzanie się pary wodnej np. w łazience czy kuchni.
Czy pleśń i grzyby to to samo? Technicznie rzecz biorąc, pleśń jest rodzajem grzybów. Osadza się jednak na ścianach powierzchownie. Raczej nie wnika do środka, a więc zdecydowanie łatwiej ją usunąć. Grzyb z kolei wnika w głąb ścian czy innych powierzchni i niszczy ich strukturę. Jeśli nie zareagujesz w porę, będzie potrzebny solidny remont, czasem wręcz kucie ścian.
Dlaczego usuwanie grzyba ze ściany jest tak ważne dla twojego zdrowia?
Największym problemem dla ludzkiego zdrowia są substancje wytwarzane przez grzyby zwane mitotoksynami. To trujące związki, które wykazują bardzo negatywne działanie na żywe organizmy. Powodują uszkodzenia wątroby, skóry i błon śluzowych. Zaburzają funkcjonowanie układu krwionośnego, układu pokarmowego czy nerek. Powodują choroby płuc oraz astmę. Przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych. Jeśli na szkodliwe działanie grzybów narażona jest kobieta w ciąży, mitotoksyny mogą uszkodzić płód.
W pierwszej kolejności osoby narażone na wdychanie grzybów i pleśni odczuwają objawy ze strony układu oddechowego (kaszel, astma),osłabienie oraz spadek odporności. Dzieci zaczynają szybciej się męczyć i częściej chorować. Po dłuższym czasie stały kontakt z grzybami może prowadzić do bardzo poważnych chorób, a nawet do śmierci.
Jakie narzędzia i środki ochrony indywidualnej będą potrzebne, aby usunąć grzyba ze ściany?
Do powierzchownego usuwania grzyba czy pleśni ze ściany wystarczą specjalistyczne środki grzybobójcze oraz mechaniczne oczyszczanie powierzchni ściany z pomocą szpachelki czy szczotki.
Nie możesz przy tym zapominać, że sam grzyb, ale i stosowane do jego zwalczenia środki biobójcze są silnie trujące. Niezbędne będą więc środki ochrony osobistej takie jak odpowiednia odzież ochronna, specjalna maska i okulary oraz rękawice.
Jak pozbyć się grzyba ze ściany?
Grzyb na ścianie może pojawić się w miejscu, gdzie występuje duża ilość wilgoci. Mogą to być pomieszczenia takie jak łazienka, kuchnia, kotłownia, ale także takie, w których zagrożenia grzybem byśmy się nie spodziewali, np. salon lub sypialnia.
Najczęściej jest to możliwe, gdy w wyniku zaniedbań, błędów w konstrukcji budynków bądź upływu czasu, powstają w izolacji budynku tzw. mostki termiczne. To miejsca, gdzie dochodzi do punktowego wychładzania. Temperatura ściany obniża się i zostaje przekroczona temperatura skraplania się pary wodnej. W wyniku tego nawet w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia na ścianie może pojawić się wilgoć, a w jej konsekwencji – grzyb. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób pozbyć się grzyba ze ściany - sprawdź nasz artykuł!
3 KROKI skutecznego pozbycia się grzybów i pleśni ze ściany
Gdy zauważysz, że zaczął tworzyć się grzyb lub pleśń na ścianie, należy w sposób przemyślany i szybki pozbyć się go, gdyż prócz oczywistych względów estetycznych, jest on także niebezpieczny dla naszego zdrowia i układu oddechowego. Grzyby, jakie rozwijają się w naszych domach, to patogenne i toksynotwórcze gatunki, które w sprzyjających warunkach tworzą liczne kolonie, będące jednym z największych źródeł skażenia powietrza. To z kolei powoduje liczne schorzenia i alergie.
Krok 1 – określenie i usunięcie przyczyn powstawania pleśni
Ustalenie tego jest kluczowe, dlatego warto poznać wszystkie możliwe przyczyny tworzenia się grzyba. Jedną z nich może być np. niewłaściwa wentylacja (wilgoć kondensacyjna). Należy wtedy często wietrzyć pomieszczenie, zainstalować nawiewniki okienne bądź ścienne lub wentylację mechaniczną. Warto upewnić się, że mamy szczelne okna. Istnieje też możliwość osuszania wnętrza za pomocą elektrycznych osuszaczy powietrza.
Przyczyną grzyba mogą być też różnego rodzaju zalania wynikające z nieszczelności dachu lub wadliwych instalacji albo przesiąkanie wilgoci z ziemi z powodów złej izolacji (wilgoć kapilarna),jak też wcześniej wspomniane mostki termiczne. Właściwe ustalenie przyczyn powstania grzyba i skuteczne usunięcie ich to najważniejszy krok w skutecznym pozbyciu się grzyba ze ścian.
Krok 2 – Preparat na grzyba na ścianie - zastosowanie
W zależności od tego, jak głęboko sięga pleśń/grzyb, jej likwidacja może być prostsza lub trudniejsza:
- likwidacja łatwiejsza: na powierzchnię nanosimy preparat grzybobójczy (np. FOVEO TECH RG10 Preparat grzybo - glonobójczy). Środki te pozwalają nam skutecznie pozbyć się wykwitów (pamiętajmy jednak o odpowiednim zabezpieczeniu się podczas ich stosowania, gdyż są to środki szkodliwe dla zdrowia).
- likwidacja trudniejsza - gdy grzyb na ścianie wniknął głęboko w mur a farba zaczęła się łuszczyć, musimy ją także usunąć.
Jeśli grzybnia wniknęła głębiej w strukturę tynku, czeka nas większy remont. Tynk należy skuć w miejscach pojawienia się grzyba ze sporym zapasem (ok. 1 metra).
Tak oczyszczone miejsca zabezpieczamy kilkukrotnie preparatami grzybobójczymi (np. środkiem FOVEO TECH RG10 Preparat grzybo - glonobójczy). Nowoczesne preparaty chemiczne pozwalają nam skutecznie pozbyć się wykwitów, należy jednak zawsze pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się podczas ich stosowania, gdyż są to środki szkodliwe dla zdrowia.
Krok 3 – naprawienie miejsca
Po dokładnym zabezpieczeniu środkami grzybobójczymi i położeniu nowego tynku, miejsce to należy pomalować.
Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się grzyba na ścianach?
Wiesz już, jak usunąć grzyba ze ściany. Co jednak zrobić, aby nie pojawił się ponownie? Musisz w pierwszej kolejności dobrze zidentyfikować źródło problemu.
Co mogło spowodować nadmierne zawilgocenie i brak cyrkulacji powietrza, który spowodował rozwój grzybni? Jeśli to zbyt szczelne okna – rozszczelniaj je, często wietrz pomieszczenie je lub zamontuj specjalne wywietrzniki/nawiewniki.
Jeśli problemem jest nieodpowiednie docieplenie budynku, sytuację rozwiąże remont. Jeśli winowajcą jest częste prasowanie czy suszenie prania w środku pomieszczenia, warto zainwestować w suszarkę automatyczną lub starać się suszyć pranie na zewnątrz.
Problem z zagrzybionymi ścianami rozwiązują też skutecznie elektryczne osuszacze powietrza montowane w pokojach, w których jest wilgoć. Dobra rada to także montaż w miejscach szczególnie narażonych na pleśń (np. w szafie) małych wiatraczków elektrycznych, które powodują ruch powietrza.
Usuwanie grzyba ze ściany – podsumowanie
Z decyzją, by usunąć grzyba ze ściany, nie można czekać. Tu na szali jest zdrowie Twoje i domowników! Jak najszybciej oceń stopień zajęcia powierzchni przez grzybnię i dostosuj działania do jego zaawansowania. Niezbędne jest mechaniczne usunięcie grzyba, oczyszczenie ściany, a w razie potrzeby niestety jej skucie.