Jak usunąć wilgoć ze ściany? Domowe sposoby

Wilgotna ściana w domu to nie tylko problem estetyczny. To także gotowy przepis na pleśń i grzyby, szkodliwy dla zdrowia i prowadzący do groźnych chorób. Jak usunąć wilgoć ze ściany? Domowe sposoby i profesjonalne rozwiązania opisujemy w naszym artykule.

Wilgoć na ścianach, a także towarzysząca jej pleśń i grzyby to problem, który dotyka nie tylko właścicieli starych domów czy mieszkań. W takim samym stopniu narażone na jej pojawienie się są nowe budynki, szczególnie te, w których wentylacja nie działa prawidłowo, a w czasie budowy popełniono błędy projektowe czy wykonawcze.

Jak usunąć wilgoć ze ściany? Domowe sposoby mogą nie wystarczyć, choć na pewno warto je znać. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny nadmiernej wilgotności pomieszczeń oraz jak zlikwidować wilgoć na ścianie skutecznie i na długo. 

Wilgoć na ścianach to główna przyczyna występowania pleśni i grzybów.

Przyczyny wilgoci na ścianach

Dlaczego w pomieszczeniach występuje nadmierna wilgotność? Powodów może być wiele. Oto najczęściej występujące:

  • Zaburzenia działania wentylacji i tym samym cyrkulacji powietrza. Gdy powietrze nie jest odprowadzane prawidłowo z powodu błędów wykonawczych czy konstrukcyjnych, wilgoć i towarzysząca jej pleśń pojawi się bardzo szybko.
  • Brak termomodernizacji budynku – gdy mury domu nie są właściwie ocieplone, zaczyna się na nichskraplać wilgoć. Szczególnie często zjawisko to zachodzi w tzw. mostkach termicznych, czyli np. w miejscach łączenia stolarki okiennej z murem, ale także w narożnikach i tam, gdzie brak odpowiedniego obiegu powietrza. 
  • Zbyt szczelne pomieszczenia – to domena nowych domów, w których nie zadbano o właściwą wymianę powietrza. Zjawisko to pojawia się też czasem w starszych budynkach po wymianie stolarki okiennej. W szczelnie zaizolowanych budynkach zużyte, wilgotne powietrze nie ma gdzie uciekać i gromadzi się na ścianach.
  • Złe nawyki – brak codziennego wietrzenia pomieszczeń, suszenie ubrań na grzejnikach.
  • Codzienne czynności przy nieodpowiedniej wentylacji – do powstawania wilgoci może prowadzić nawet częste pranie, gotowanie czy kąpiele.
  • Zawilgocenie murów i fundamentów z powodu mikropęknięć i nieszczelności oraz złej izolacji od podłoża. 
  • Podciekanie wody z dachu, różnego typu zalania. 

Jak usunąć wilgoć ze ściany? Domowe sposoby

Czy wilgoci ze ścian można się pozbyć bez angażowania specjalistów? Tak, pod warunkiem, że dobrze zdiagnozujesz przyczynę wilgotności, a pleśń nie zdążyła jeszcze wniknąć w ściany.

Wśród domowych sposobów na wilgoć na ścianach najważniejsze znaczenie ma codzienne wietrzenie oraz dbałość o prawidłową temperaturę i wilgotność pomieszczenia. Sprawdzą się więc domowe pochłaniacze wilgoci. Może to być sól zawinięta w gazę lub kreda. Możesz ustawić także w pomieszczeniu rośliny absorbujące wilgoć. Należą do nich np. skrzydłokwiaty, bluszcze, paprocie. 

Jeśli z powodu nadmiernej wilgotności na ścianach pojawiła się pleśń, możesz spróbować zastosować domowe środki na wilgoć na ścianie. Najpopularniejszym jest ocet. Zrób prosty roztwór – na pół szklanki wody dodaj ¼ szklanki octu. Tak przygotowanym środkiem spryskaj ścianę z pleśnią, pozostaw na 15 minut, a po tym czasie zmyj wodą. 

Innym sposobem woda utleniona, roztwór olejku cytrynowego lub herbacianego i wody. Warto jednak wiedzieć, że domowe środki bywają zawodne i przy bardziej zaawansowanej pleśni lepiej zastosować skuteczne profesjonalne preparaty. 

Po mechanicznym lub chemicznym usunięciu pleśni ze ścian powierzchnię trzeba pomalować, aby zabezpieczyć ją przed ponownym wystąpieniem pleśni. Polecana farba to ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy

Jak zlikwidować wilgoć na ścianie – środki chemiczne i mechaniczne

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian? Zacznijmy od sytuacji najtrudniejszej, gdy oprócz wilgoci pojawiła się także pleśń. Należy ją dokładnie zetrzeć – służy do tego np. szczotka lub wilgotna szmatka. Następnie ścianę trzeba popryskać silnym grzybobójczym środkiem w spreju. Czasami preparat powierzchniowy nie wystarczy. Gdy grzyby wniknęły już do środka murów, jedyny sposób to skucie tynku do gołej cegły i użycie specjalistycznych preparatów odgrzybiających np. w formie pasty. Po kilku dniach, gdy grzyby są już zlikwidowane, ścianę można wykończyć i pomalować na nowo. 

W jaki sposób osuszyć mokrą ścianę? Najprostsze rozwiązanie to osuszanie naturalne, czyli dobra wentylacja pomieszczenia, co jednak zajmuje kilka miesięcy i jest możliwe jedynie w przypadku nowych murów. 

Często stosuje się różne metody osuszania mechanicznego. Mogą to być nagrzewnice czy promienniki mikrofal. Nagrzewnice wydmuchują gorące powietrze bezpośrednio na zalaną ścianę. Promienniki z kolei wprowadzają w ruch i nagrzewają cząsteczki wody, a następnie usuwają wilgoć na zewnątrz ścian. Taki proces suszenia trwa zwykle kilka tygodni. 

Ściany można też osuszać poprzez zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu. Stosuje się wówczas elektryczne osuszacze powietrza, które zasysają je i skraplają wilgoć w specjalnym pojemniku. Aby ta metoda była skuteczna, pomieszczenie musi być szczelne. 

Najskuteczniejsze w walce z pleśnią są specjalistyczne preparaty grzybobójcze

Jak skutecznie pozbyć się pleśni? Długoterminowe pomysły, jak usunąć wilgoć ze ściany

Jednorazowe usunięcie pleśni czy osuszenie ścian nie wystarczy, jeśli problem będzie nawracał. Jedyny sposób, aby trwale pozbyć problemu to znalezienie i usunięcie jej przyczyny. 

Jeśli jest nią nadmierna wilgotność, niezbędna będzie inwestycja w dobrą wentylację mechaniczną, ale nie tylko grawitacyjną. Należ też regularnie wietrzyć pomieszczenia, a okna przestawiać na tryb lato-zima. 

Na bieżąco pomagają również osuszacze powietrza ustawione w pomieszczeniach, w których szczególnie gromadzi się wilgoć. Może to być np. sypialnia, łazienka, pralnia. Osuszacze będą zmniejszać wilgotność powietrza, przez co wilgoć nie osadzi się na ścianach. 

W walce z wilgocią i pleśnią sprawdzają się też farby ścienne, które zapewniają oddychanie ścian, czyli zmniejszają ryzyko, że cząsteczki wody osadzą się na ich powierzchni

Do takich należy ŚNIEŻKA Barwy Natury. To emulsyjna farba lateksowa, która wyróżnia się dużą siłą krycia, wysoką wydajnością i trwałością kolorów powłoki malarskiej. Jej zaletą w kontekście zapobiegania wilgoci i pleśni jest za to powłoka zapewniająca oddychanie ścian. Farba ŚNIEŻKA Barwy Natury przepuszcza powietrze. To z kolei zmniejsza ryzyko długotrwałego zawilgocenia pomalowanej powierzchni. Mniejsze będzie także prawdopodobieństwo wystąpienia pleśni i grzybów. 

Warto wspomnieć także o skutecznych sposobach na zakrycie plam po pleśni oraz innych zabrudzeń czy zacieków. Do tego celu stworzona została farba ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy. Przyda się szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie. Może być stosowana jako farba podkładowa lub nawierzchniowa. Izoluje plamy i zacieki, a do tego zabezpiecza przed zagrzybieniem.

Aby na długo pozbyć się problemu wilgotnych ścian pamiętaj też, aby:

  • Regularnie wietrzyć pomieszczenia i dbać o optymalną temperaturę – powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza. 
  • Zachowywać 10-centymetrowy odstęp między ścianą a meblami. Zapewni to właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegnie występowaniu pleśni za meblami.
  • Na bieżąco sprawdzać, czy wilgotność pomieszczeń nie przekracza 60%. Jeśli jest zbyt duża, używaj osuszacza. 

Nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Zidentyfikuj i usuń źródło problemu, a ściany pomaluj farbą, która zapewnia ich „oddychanie”, taką jak ŚNIEŻKA Barwy Natury.

Galeria:

jak_usunac_wilgoc_ze_sciany1.jpg
jak_usunac_wilgoc_ze_sciany2.jpg
jak_usunac_wilgoc_ze_sciany.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny