Jak zabezpieczyć ścianę przy stole kuchennym przed zabrudzeniem?

Kuchnia to pomieszczenie, które często się brudzi. Nie ma w tym nic dziwnego – tam, gdzie robi się pyszne dania, zwłaszcza, nie brakuje okazji do powstawania plam. Krople tłuszczu, pryskający sos, oliwa, plamy z soku czy wina to problemy, z którymi trzeba się zmierzyć zwłaszcza na kuchennych ścianach. Co dać na ścianę w kuchni, żeby się nie brudziła? Przeczytaj kilka cennych porad.

Urządzając kuchnię czy robiąc w niej remont starasz się zaaranżować ją tak, by była modna, nowoczesna i wygodna w użytkowaniu. Jednak równie ważne jest to, aby kuchnię zaprojektować tak, by jak najdłużej pozostała czysta i schludna. A że to pomieszczenie, w którym łatwo o przypadkowe zabrudzenie, urządzenie kuchni bywa pod tym względem wyzwaniem.

Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem? Czym wykończyć ściany, aby uzyskać powierzchnię, która będzie zmywalna i nie utraci koloru? Współczesne trendy bynajmniej nie ułatwiają nam zadania. Kuchnia ma być jasna i nowoczesna, królują więc w niej kolory z palety bieli lub gołębich szarości oraz pastele – to piękne barwy, ale widać na nich każde, najmniejsze nawet zabrudzenie.

Na szczęście nawet jeśli decydujesz się na modną aranżację i pozostawienie ścian w kuchni pomalowanych farbą, współczesne produkty, takie jak Śnieżka Plamoodporna, pozwalają na designerski wygląd wnętrza, a jednocześnie chronią przed plamami i zabrudzeniami

Klasyczna kuchnia ze ścianami pomalowanymi farbą Śnieżka Plamoodporna w kolorze P19 Definitywna.

Co na ścianę w kuchni przy stole? Porady

Szczególnie trudna do utrzymania w czystości jest ściana nad blatem oraz ściana przy stole kuchennym. Na ścianie między kuchennymi szafkami, zwłaszcza blisko płyty, łatwo o plamy z pryskającego z patelni czy garnka tłuszczu czy krople sosu. Ściana nad kuchennym blatem narażona jest też na wilgoć i skraplającą się parę wodną.

Dobrym pomysłem w tym miejscu mogą być okładziny, takie jak płytki ceramiczne. Bardzo łatwo usunąć z nich zabrudzenia, a w ofercie producentów znajdzie się mnóstwo modnych wzorów, zwłaszcza wyjątkowo popularne i pięknie się prezentujące płytki naśladujące naturalne drewno, marmur carrara czy calacatta albo efektowne mozaiki.

Innym znakomitym rozwiązaniem na ścianę w kuchni jest szkło. To doskonały materiał nad kuchenny blat – szybko się je czyści, brak w nim brudzących się mocno fug, a kolorystyka pozwala dobrać je do każdej aranżacji.

Jednak zarówno szkło, jak i płytki ceramiczne to rodzaj wykończenia, który sprawdzi się tylko na części ścian w kuchni, w najbardziej newralgicznych miejscach. Kuchenne trendy jasno wskazują, że płaszczyzn wykończonych tradycyjnymi płytkami powinno być jak najmniej. W miarę możliwości ściany w kuchni pozostawia się więc wykończone po prostu farbą.

Kuchnia w skandynawskim stylu ze ścianami pomalowanymi farbą w kolorze P01 Niewątpliwa z kolekcji Śnieżka Plamoodporna.

Jak zabezpieczyć ścianę przy stole kuchennym?

Ściana przy stole kuchennym to kolejne miejsce w kuchni, które narażone jest na zabrudzenia i plamy. Ponieważ przy stole się siedzi, naturalnie ściana przy nim dotykana jest o wiele częściej niż inne powierzchnie. Dotyczy to zwłaszcza domu, w którym mieszkają małe dzieci – ich rączki, siłą rzeczy ubrudzone w czasie samodzielnego jedzenia, potrafią narobić sporego bałaganu w kuchni.

Pomysłów na wykończenie i ochronę ściany przy stole kuchennym nie brakuje. Jednym z najprostszym sposobów na to, jak zabezpieczyć ścianę przy stole kuchennym jest tapeta – najlepiej specjalna tapeta winylowa lub laminowana. Grubsza niż standardowa tapeta i wodoodporna, pozwoli zmyć ślady po szczególnie udanym obiedzie i inne zabrudzenia. Wybór tapety na ścianę przy kuchennym stole nie powinien sprawiać trudności – w sklepach znajdziesz naprawdę szeroki wybór różnych wzorów tapet z każdej półki cenowej.

Co na ścianę w kuchni żeby się nie brudziła sprawdzi się równie dobrze jak tapeta? Innym coraz popularniejszym rozwiązaniem jest boazeria angielska lub inna drewniana okładzina. To pomysł, który pasuje zwłaszcza do kuchni w stylu angielskim, francuskim, klasycznym czy retro, choć coraz częściej widzimy go również we wnętrzach bardziej nowoczesnych. W klasycznej aranżacji boazerią wykańcza się tylko dolną cześć ściany, górną pozostawiając dla farby lub ewentualnie tapety. W stylu skandynawskim pionowe deski (najczęściej w białym kolorze) mogą pokryć całą powierzchnię ściany.

Nowoczesnym i dosyć drogim, ale także coraz popularniejszym rozwiązaniem, jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed tłuszczem albo zabrudzeniami, są wielkoformatowe płyty np. z konglomeratu. Można nimi wykończyć całą ścianę, wyglądają minimalistycznie i designersko, a szeroka paleta kolorów i wzorów pozwoli stworzyć piękną aranżację.

Nie da się jednak ukryć, że najbardziej uniwersalnym, ekonomicznym i najprostszym do zastosowania sposobem na wykończenie ściany w kuchni jest pomalowanie jej farbą, która dedykowana jest do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, a dodatkowo plamoodporna.

 

Jadalnia w otwartej kuchni. Ściana za stołem została pomalowana farbą P02 Szykowna z kolekcji Śnieżka Plamoodporna.

Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem? Farbą!

Kontakt powierzchni ściennych z codziennym zabrudzeniem oznacza w wielu przypadkach konieczność przeprowadzenia kolejnego remontu. Często zastanawiamy się jak można zabezpieczyć ściany w kuchni. Czym je pokryć, aby uzyskać trwały kolor z możliwością zmywania? Z pomocą przychodzą profesjonalne farby, dostosowane do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia.

Innowacyjne technologie stosowane przez producentów farb pozwalają nam dziś wybrać produkty idealnie dopasowane do naszego wnętrza i potrzeb. Szereg testów, jakim są poddawane, to gwarancja ich jakości i wytrzymałości uzyskanej powłoki. W przypadku ścian narażonych na zabrudzenia, najważniejszym parametrem dla użytkowników jest możliwość zmywania powierzchni bez ryzyka naruszenia powłoki oraz zmiany koloru.

Farbą z palety marki Śnieżka, przeznaczoną do malowania ścian w kuchni jest Śnieżka Plamoodporna. To matowa lateksowa farba do wnętrz, odporna na plamy, zmywanie i szorowanie – idealnie więc sprawdzi się w roli farby, która zabezpieczy ścianę przy stole kuchennym.

Czym w takim razie wykończyć ściany w kuchni? Odpowiedź jest prosta: farbą! Jednak pamiętaj, że warto zainwestować w produkt, który zapewni doskonałą jakość i będzie trwały przez lata, a nie tylko do następnego roku. Koszt ponownego remontu będzie zdecydowanie wyższy niż jednorazowy, nawet nieco większy wydatek na dobrą farbę.

 

Sprawdź również:

Jak zabezpieczyć ścianę przy łóżku przed brudzeniem się?

Malowanie szafek kuchennych. Szybka odmiana kuchni bez remontu – poradnik

Galeria:

jasne_sciany_w_kuchni.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny