Malowanie mebli na biało krok po kroku – zobacz, jak powinieneś to robić

Malowanie mebli na biało to bardzo dobry sposób na odświeżenie oraz tchnięcie nowego życia w wyposażenie. Nowoczesne farby oferują uzyskanie trwałego efektu, który z całą pewnością przypadnie Ci do gustu. W tym tekście znajdziesz najważniejsze informacje o malowaniu mebli na biało oraz praktyczny poradnik, jak to zrobić.

Spis treści

1. Malowanie mebli na biało – pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu

2. Malowanie mebli na biało – jaką farbę wybrać?

3. Jak przemalować meble na biało? Niezbędne narzędzia

4. Malowanie mebli na biało krok po kroku

5. Odmień wyposażenie mieszkania

Malowanie mebli na biało – pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu

Zanim weźmiesz się za malowanie mebli na biało, bardzo ważne jest, żebyś odpowiednio przygotował się do całego procesu. Chodzi przede wszystkim o znalezienie przestrzeni, na której będzie wystarczająco dużo miejsca. Jeśli to możliwe, przenieś malowane meble do ustronnego miejsca z dobrym przewiewem. Zadbaj o to, by temperatura w pomieszczeniu nie była za wysoka (maksymalnie 25 °C),a wilgotność powietrza nie przekraczała 80%. W takich warunkach farba będzie schnąć szybko, a efekt wizualny z pewnością Cię zadowoli.

Malowanie mebli na biało – jaką farbę wybrać?

Odnawianie mebli kuchennych wymaga zastosowania odpowiedniej farby, która nie dość, że będzie odporna, to również zagwarantuje dobre krycie oraz wydajność. Wszystkie te warunki z pewnością spełnia Śnieżka Supermal Emalia Akrylowa. Mnogość dostępnych kolorów sprawia, że ten produkt jest bardzo chętnie wybierany przez osoby, które chcą zmienić oblicze swoich mebli.  Jeśli interesuje Cię biała farba do malowania mebli wybierz kolor A400.

Jak przemalować meble na biało? Niezbędne narzędzia

Jak już wspominaliśmy, malowanie mebli nie może odbyć się bez odpowiednich przygotowań. Właśnie dlatego przed nakładaniem koloru skompletuj narzędzia, które przydadzą Ci się podczas malowania. Chodzi przede wszystkim o:

• folię ochronną – wybierz grube i solidne rozwiązanie, które pozwoli Ci na odpowiednie zabezpieczenie podłogi oraz nie będzie się rwało;

• taśmę malarską – przyda Ci się do zabezpieczenia elementów mebla, których nie chcesz malować. Dzięki taśmie przymocujesz też folię do podłogi tak, by się nie przesuwała;

• rękawiczki ochronne – ochronią Cię przed zachlapaniem się farbą i czasochłonnym myciem przy pomocy rozpuszczalnika;

• papier ścierny – używa się go do ścierania lakieru oraz starej farby z mebli do malowania. Im wyższy numer wybierzesz, tym delikatniejsze ścieranie uzyskasz;

• szlifierkę – przyda się, jeśli na meblach znajdziesz trudne do usunięcia fragmenty lakieru oraz farby;

• farbę podkładową – dzięki niej będziesz mógł przemalować nawet meble wykonane ze śliskiego materiału;

• wilgotną ściereczkę – to nią przetrzyj mebel po szlifowaniu.

Pamiętaj, że element taki jak szlifierka jest opcjonalny i przyda Ci się tylko wtedy, gdy oprócz malowania myślisz również o kompleksowej renowacji starych mebli.

Malowanie mebli na biało krok po kroku

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny poradnik tego, jak powinno przebiegać malowanie mebli na biało. Dzięki tym wskazówkom odnowienie wyposażenia przebiegnie o wiele szybciej oraz łatwiej.

1. Rozkręć meble

Malowanie mebli na biało powinno być poprzedzone demontażem wszystkich ruchomych elementów, które mogą Ci przeszkadzać podczas nakładania koloru. Zrób to jednak tak, by po zakończeniu móc ponownie je przykręcić. Pozbądź się przede wszystkim uchwytów oraz drzwiczek. Dekonstrukcja znacznie ułatwi malowanie i pozwoli na jeszcze lepsze efekty Twojej pracy.

2. Przygotuj meble do malowania

Zanim zabierzesz się za malowanie mebli na biało, umyj je dokładnie wodą z mydłem. Po pozbyciu się brudu możesz też odtłuścić malowaną powierzchnię poprzez przetarcie octem lub benzyną ekstrakcyjną. W przypadku, gdy planujesz zmienić kolor mebli ze sklejki, sprawdź stan okleiny.

3. Do drewnianych mebli użyj podkładu

Zastosuj podkład, który przygotuje powierzchnię mebla do właściwej farby i sprawi, że ta będzie się lepiej trzymać drewna. Użyj do tego Urekor D Grunt.

4. Malowanie właściwe

Jeśli Twoje meble są już gotowe, możesz przejść do malowania na biało. Do pokrycia farbą większych powierzchni wykorzystaj wałek, a mniejsze i trudno dostępne miejsca potraktuj pędzlem o niewielkich rozmiarach. Zacznij malowanie od małych elementów i stopniowo przechodź do większych powierzchni. Pamiętaj, żeby nie nakładać zbyt grubej warstwy farby, by uniknąć zacieków oraz różnego rodzaju nieestetycznych nierówności.

5. Maluj z głową

Pokryj meble 2 lub 3 warstwami. Zazwyczaj tyle wystarczy, by móc cieszyć się zadowalającymi efektami. Każda następna warstwa powinna być poprzedzona wyschnięciem poprzedniej. Jeśli zależy Ci na jeszcze lepszym efekcie, wykorzystaj przecierkę, która sprawi, że meble nabiorą specyficznych cech stylu vintage.

6. Zabezpiecz meble po malowaniu

Gdy już nałożysz ostatnią warstwę farby, czas na zabezpieczenie mebli. Wykorzystaj do tego Lakierobejcę Expert od Śnieżki. Dzięki temu zapewnisz wyposażeniu odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Odmień wyposażenie mieszkania

Jak widzisz, malowanie mebli na biało wcale nie wymaga specjalistycznych umiejętności oraz sprzętu, który jest poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego. Wystarczy tylko jedna wycieczka do sklepu budowlanego, by niewielkim kosztem zaopatrzyć się we wszystko, co jest potrzebne do malowania. Pamiętaj, że pomimo prostoty całego procesu, pokrycie mebli nowym kolorem wymaga precyzji oraz koncentracji. Nie śpiesz się i przede wszystkim nie staraj zaoszczędzić czasu na przygotowaniach. Ten etap malowania jest bardzo ważny, by uzyskać zadowalający efekt.

Jeśli planujesz pokryć swoje wyposażenie białym kolorem, chętnie zobaczymy, jak uda Ci się to zrobić. Prześlij nam zdjęcia na nowo zaaranżowanych elementów wystroju Twojego domu lub mieszkania. Może dzięki temu jakiś inny czytelnik zyska inspirację do domowej metamorfozy. W końcu teraz już wiesz, jak pomalować meble na biało.

Zobacz inne artykuły

Galeria:

AdobeStock_396769974.png
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny