Spis treści:
- Dlaczego malowanie na starej farbie może być problematyczne?
- Jak naprawić uszkodzenia na ścianie przed malowaniem?
- Jak przygotować ściany do ponownego malowania?
- Jak malować ściany już pomalowane? Instrukcja krok po kroku
- Przygotowanie podłoża
- Nakładanie farby
- Malowanie na starej farbie – podsumowanie
Odświeżenie koloru ścian to stosunkowo proste zadanie. Aby uzyskać estetyczny efekt końcowy, pamiętaj jednak o odpowiednim przygotowaniu podłoża – szczególnie jeśli stara powłoka jest w złym stanie. Jak prawidłowo wykonać malowanie na starej farbie?
Pierwszy etap pracy, czyli przygotowanie podłoża, ma kluczowe znaczenie dla jakości wykończenia. To od niego zależy, czy farba będzie trzymała się ściany, a także czy kolor ściany wygląda dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Dlaczego przygotowanie ściany do ponownego malowania ma takie znaczenie? Jak prawidłowo uzupełnić uszkodzenia i zyskać wysoką przyczepność powłoki malarskiej? Przeczytaj nasz poradnik i zaplanuj prace remontowe.
Dlaczego malowanie na starej farbie może być problematyczne?
W przypadku nowych ścian można mieć pewność, że malowanie przebiegnie bez problemów. Podłoże jest równe, gładkie i jednolite. Wystarczy tylko zagruntować ścianę, by związać luźne cząsteczki. Biały kolor gładzi sprawia, że farba prezentuje się dokładnie tak, jak tego oczekiwałeś. Nie zawsze możliwa jest jednak praca w idealnych warunkach. Malowanie ścian już pomalowanych może stanowić wyzwanie z różnych powodów:
- podłoże jest brudne – zakurzone lub pełne tłustych, trudnych do usunięcia plam;
- stara powłoka łuszczy się i odpada od ściany, niekiedy wraz z tynkiem, odsłaniając cegłę lub beton;
- ściany pokryte są pleśnią i zagrzybione;
- na powierzchni ściany widoczne są głębokie dziury po gwoździach i wkrętach lub pęknięcia spowodowane osiadaniem budynku, skurczem zaprawy murarskiej oraz naprężeniami powstałymi na skutek drgań i nacisku;
- ściany są pomalowane na ciemny kolor, który może przebijać spod jasnej farby i negatywnie wpływać na efekt końcowy.
Te wszystkie czynniki sprawiają, że malowanie ścian na starej farbie może przynieść niezadowalające rezultaty. Zła jakość podłoża wpływa na osłabienie przyczepności farby. Powłoka może szybko zacząć pękać i odchodzić od ściany. Wszelkie nierówności wpływają natomiast na pogorszenie estetyki wykończenia.
Aby uniknąć problemów, warto więc sprawdzić, jak przygotować ściany do ponownego malowania. Przestrzeganie podstawowych zaleceń specjalistów i zastosowanie produktów wysokiej jakości pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów. Farba będzie trzymała się dłużej, a wnętrze zachwyci nową kolorystyką.
Jak naprawić uszkodzenia na ścianie przed malowaniem?
Zanim rozpoczniesz uzupełnianie ubytków, oczyść ścianę z kurzu i zagruntuj naprawiane miejsca głęboko penetrującym i szybkoschnącym gruntem ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO. Produkt wzmacnia słabe podłoża i zwiększa przyczepność mas naprawczych.
Po nałożeniu gruntu pozwól mu się dobrze utwardzić, a następnie przystąp do uzupełniania ubytków za pomocą Masy Naprawczej Superlekkiej Szybkoschnącej ACRYL-PUTZ LT 22 Light. Nakładaj produkt szpachelką, dociskając do podłoża, tak, by szczelnie wypełnić dziurę. Przeczytaj kartę techniczną produktu, by poznać zalecenia producenta dotyczące metody pracy oraz czasu schnięcia masy w określonych warunkach.
Jeśli musisz uzupełnić nierówności o dużej powierzchni, sięgnij po Gładź Szpachlową ACRYL-PUTZ ST10 START dostępną w postaci sypkiej. Rozmieszaj ją z wodą w proporcji podanej przez producenta i nakładaj, posługując się szpachelką i pacą. By wygładzić powierzchnię, wybierz ACRYL-PUTZ FS 20 FINISZ. Po wyschnięciu wyrównaj naprawiane miejsce papierem ściernym, a następnie odpyl je.
Po przeszlifowaniu warto nanieść zaledwie jedną warstwę gruntu polimerowego, aby wyrównać chłonność podłoża. Po wykonaniu tego kroku sięgnij po farbę ŚNIEŻKA Grunt, która nakłada się grubą warstwą i niweluje różnice w fakturze i barwie podłoża. Dzięki temu uzyskasz perfekcyjnie przygotowaną ścianę na lata.
Jak przygotować ściany do ponownego malowania?
Pierwszym etapem pracy powinna być ocena stanu podłoża. Sprawdź, czy na powierzchni ściany znajdują się plamy, dziury, rysy, pęknięcia i inne uszkodzenia. Jeśli stara powłoka dobrze się trzyma na całej powierzchni, a aktualny stan podłoża ze względu na stopień jej gładkości jest akceptowalny, nie musisz się jej pozbywać. Wystarczy, że dokładnie umyjesz ją mydłem malarskim, wysuszysz, a następnie zagruntujesz lateksową emulsją podkładową do wnętrz ŚNIEŻKA Grunt.
Produkt nakładaj wałkiem lub szerokim pędzlem i pozostaw do wyschnięcia na 4 godziny. ŚNIEŻKA Grunt wyrównuje drobne rysy i nierówności podłoża, poprawia przyczepność farby nawierzchniowej, a także ogranicza jej zużycie. Biała barwa preparatu pozwala na wyrównanie kolorystyki ściany, która była malowana na ciemny lub intensywny kolor.
Przemalowanie ścian o uszkodzonym podłożu
Nieco więcej wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie podłoża uszkodzonego. Jak malować ściany już pomalowane, na których widoczne są odpryski farby, dziury po wkrętach czy pęknięcia?
Przede wszystkim powinieneś umyć ścianę mydłem malarskim – ten etap jest niezbędny niezależnie od stanu podłoża. Następnie usuń wszystkie luźne i słabo przyczepne fragmenty powłoki. Wykorzystaj do tego celu metalową szpachelkę i delikatnie podważaj i zdrapuj farbę odchodzącą od ściany. Postaraj się pracować z wyczuciem i nie pogłębić istniejących już rys i dziur.
Jeśli na ścianie widoczne są wykwity pleśni i grzybów, przed malowaniem trzeba je usunąć. Użyj do tego preparatu grzybobójczego, a resztki pleśni zetrzyj wilgotną szmatką.
Jeśli na pozostałej części ściany stara powłoka (np. z farby lateksowej) trzyma się dobrze, nie ma potrzeby jej zdrapywania. Wystarczy wypełnić dziury i pęknięcia, a następnie przystąpić do gruntowania oraz malowania.
Jak malować ściany już pomalowane? Instrukcja krok po kroku
Po uzupełnieniu uszkodzeń ściana może mieć nierównomierną kolorystykę. Biała masa naprawcza będzie odznaczała się na intensywnym kolorze ścian. Jak ujednolicić kolor i przygotować ściany do ponownego malowania? Najlepiej zastosować na całej powierzchni ściany lateksową emulsję podkładową do wnętrz ŚNIEŻKA Grunt.
Produkt pozwala ścianom oddychać i tworzy na ich powierzchni głęboko matową, jednorodną powłokę, która poprawia przyczepność warstwy nawierzchniowej oraz zapewnia doskonałe krycie kolorem.
Przygotowanie podłoża
Dokładnie rozmieszaj farbę i aplikuj szerokim pędzlem lub wałkiem na całej powierzchni ściany. Czas schnięcia przy temperaturze 23°C i 50% wilgotności wynosi 3 godziny. Zalecane jest stosowanie jednej warstwy preparatu ŚNIEŻKA Grunt.
Zagruntowana w ten sposób ściana jest przygotowana do malowania farbą nawierzchniową. W przypadku podłoży trudnych, które były poplamione nikotyną, sadzą, tłuszczem czy uszkodzone zaciekami wodnymi, warto wykorzystać specjalistyczną Farbę akrylową do ścian i sufitów ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy. Produkt wyróżnia się doskonałym kryciem, izoluje plamy, wzmacnia podłoże i zabezpiecza je przed rozwojem grzybów.
W przypadku chęci przemalowania ścian, które są w stosunkowo dobrym stanie, bez kłopotliwych plam, można zastosować na przykład białą akrylową farbę ŚNIEŻKA Eko o matowym wykończeniu, która jest przyjazna alergikom i zapewnia doskonałe krycie.
Kieruj się swoimi potrzebami. Jeśli zależy Ci na tym, by w razie zabrudzenia można było szybko zetrzeć plamę bez naruszenia koloru – sięgnij po ŚNIEŻKĘ Barwy Natury, która przetrwa zmywanie i szorowanie. Mając do pomalowania większą powierzchnię, warto wybrać farbę ŚNIEŻKA Eko Plus – świetnie kryje (już po 1 lub 2 warstwach) i zapewnia ścianom oddychanie.
Nakładanie farby
Przed rozpoczęciem nakładania farby przeczytaj kartę techniczną wybranego produktu i sprawdź, jakie są optymalne warunki pracy oraz zalecany czas schnięcia przed rozpoczęciem aplikacji drugiej warstwy. Farbę dobrze wymieszaj, wylej porcję na kuwetę malarską, a następnie nakładaj pędzlem lub wałkiem. Możesz wybrać także metodę natryskową.
Najpierw pomaluj krawędzie i miejsca trudno dostępne, na przykład wnęki okienne czy przestrzeń wokół kaloryfera. Następnie sięgnij po szerokie narzędzie (pędzel lub wałek). Pamiętaj, by aplikować farbę pasami z góry na dół, wykonując ruchy w kształcie litery W. W ten sposób unikniesz powstania smug i zacieków oraz nierównomiernego krycia kolorem.
Po wyschnięciu ściany oceń, czy konieczne jest nałożenie drugiej warstwy. Może się okazać, że dobre przygotowanie podłoża pozwoliło ograniczyć ilość farby koniecznej do przemalowania ściany.
Malowanie na starej farbie – podsumowanie
Aby malowanie na starej farbie zakończyło się sukcesem, warto przestrzegać kolejności prac oraz zaleceń producenta dotyczących wybranych preparatów. W razie wątpliwości warto sięgnąć po kartę techniczną lub skontaktować się ze specjalistą. Jakie są Twoje sposoby na przemalowanie ścian i odświeżenie starych powłok malarskich? O czym jeszcze warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy? Podziel się z nami swoją wiedzą!