Przejdź do akapitu:
Dobrze pomalowane ściany stanowią wizytówkę każdego domu czy mieszkania. Przystępując do samodzielnego malowania powierzchni, należy zastanowić się, jaką technikę wykorzystamy. Coraz częściej tradycyjne zastosowanie wałka albo pędzla zastępowane jest metodą natryskową, którą wyróżnia szybkość malowania, oszczędność farby oraz idealne wykończenie powierzchni. W jaki sposób stosować malowanie natryskowe?
W poniższym artykule opiszemy, jak prawidłowo korzystać z techniki malowania natryskowego ścian. Podpowiemy, jak wygląda malowanie natryskowe krok po kroku i jakie narzędzia są potrzebne. Doradzimy również, kiedy lepiej jest zainwestować w malowanie natryskowe ścian, a kiedy pozostać przy tradycyjnym malowaniu przy pomocy wałka.
Czym jest malowanie natryskowe?
Technika malowania metodą natryskową, to nic innego jak wyrzucanie drobinek farby pod wpływem wysokiego ciśnienia, za pomocą agregatu hydrodynamicznego. W jaki sposób to działa? Farba umieszczona w agregacie, pod wpływem sprężonego powietrza zostaje rozbita na mniejsze krople, a następnie wydostaje się z dyszy urządzenia na malowane podłoże.
Malowanie natryskowe jest to nowoczesna metoda, która pozwala w szybki i dokładny sposób pomalować duże powierzchnie ścian: średni czas pokrywania farbą wynosi 4 m2 na minutę. Stosując tę technikę, wystarczy jednokrotne pokrycie malowanego podłoża, farba jest równomiernie nałożona, bez zacieków, czego efektem jest gładka i jednolita powłoka malarska.
Malowanie natryskowe krok po kroku
Malowanie natryskowe nie jest skomplikowane, wymaga jednak pewnej praktyki. Stosowanie się do poniższych wskazówek z pewnością ułatwi to zadanie.
Pierwszym etapem przed przystąpieniem do malowania natryskowego, jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni, które nie będą malowane, a w dalszej kolejności przygotowanie farby według wskazówek producenta. Przygotowując preparat do malowania natryskowego należy pamiętać, aby przed otwarciem pojemnika wstrząsnąć jego zawartością.
Kolejnym krokiem jest prawidłowe przygotowanie sprzętu. Należy połączyć pistolet malarski (wchodzący w skład agregatu) z kompresorem (sprężarką) za pomocą przewodu ciśnieniowego wraz z regulatorem ciśnienia. Następnie, należy napełnić zbiornik pistoletu odpowiednią ilością farby, tak by starczyła na pokrycie malowanej powierzchni. W ten sposób zachowamy ciągłość pracy i zminimalizujemy prawdopodobieństwo powstawania zacieków.
Jak malować metodą natryskową?
Przed rozprowadzeniem emulsji rekomendujemy wykonanie tzw. testu strumienia (np. na kawałku kartonu),który pokaże czy ciśnienie powietrza w urządzeniu jest odpowiednie - o wartości 3barów. Pistolet natryskowy kierujemy w odległości 15-20 cm od malowanego podłoża. Farbę rozprowadzamy swobodnym ruchem w linii prostej, starając się nie usztywniać nadgarstka. Istotne jest, aby nie przerywać malowania, gdyż na powierzchni mogą powstać nieestetyczne plamy.
Po zakończeniu prac malarskich, nie zapominamy o odpowiednim wyczyszczeniu wszystkich części agregatu, w tym pistoletu malarskiego. W zależności od rodzaju użytej farby, agregat malarski myjemy wodą (farby emulsyjne, produkty na bazie wody) lub rozpuszczalnikiem (pozostałe farby). Głowicę oraz dyszę pistoletu dokładnie szczotkujemy, wycieramy i osuszamy, wylewamy również pozostałość emulsji ze zbiornika.
Zalety malowania natryskowego
Prawidłowo wykonane malowanie metodą natryskową przyniesie wiele wymiernych korzyści. Po pierwsze pozwoli zaoszczędzić czas poświęcony na malowanie ścian, jak również zwiększyć stopień dokładności pokrycia ścian farbą, poprzez malowanie trudno dostępnych miejsc. Bezfakturowy wygląd powierzchni (brak struktury pędzla lub wałka) przyczyni się do tego, iż podłoże będzie odznaczało się wysokimi walorami użytkowymi i estetycznymi.
Malowanie natryskowe vs tradycyjne malowanie pędzlem - które lepsze?
Kiedy lepiej jest malować przy pomocy pistoletu natryskowego, a kiedy w sposób tradycyjny – czyli wałkiem i pędzlem? Wiele zależy od tego, co malujemy, jakim dysponujemy budżetem i jakie mamy umiejętności malarskie.
Kiedy warto malować przy pomocy natrysku? Kiedy chcemy bardzo szybko pokryć farbą duże powierzchnie. Malowanie natryskowe jest zdecydowanie szybsze niż tradycyjne – co ma znaczenie zwłaszcza przy malowaniu dużych partii ścian czy sufitów oraz tam, gdzie prace muszą postępować błyskawicznie.
Malowanie natryskowe jest również bardziej precyzyjne niż tradycyjne. Wystarczy pojedyncza warstwa farby. Jej drobinki docierają w zakamarki i trudno dostępne miejsca. Ściany pokryte są gładką i bardzo równomierną warstwą, co wyklucza zacieki i niedomalowania. Z tego powodu malowanie natryskowe wybiera się często w przypadku dużych inwestycji i tam, gdzie potrzebna jest bardzo wysoka jakość wymalowań.
Zaletą malowania natryskowego ścian jest też mniejsze zużycie farby. Oznacza to, że technika malowania natryskowego jest ekonomiczniejsza, tym bardziej, im większe partie ścian pokrywamy farbą.
Kiedy malowanie natryskowe ścian się nie sprawdzi? Na pewno wtedy, gdy zakres prac jest niewielki. Jeśli do pomalowania masz jeden pokój, nie opłaca się tego robić natryskowo. Koszt zakupu agregatu z kompletem akcesoriów jest wysoki. Można sprzęt wypożyczyć, ale oznacza to dodatkowe koszty. W takiej sytuacji taniej wyjdzie pomalować pomieszczenie przy pomocy tradycyjnego wałka.
Warto też zdawać sobie sprawę, że malowanie natryskowe wymaga więcej wprawy i umiejętności niż łatwe malowanie ścian wałkiem. Trzeba dobrze znać technikę malowania, wiedzieć, jak podłączyć sprzęt, jak nie zabrudzić elementów, których nie chcemy malować. Zorganizowanie, przechowywanie i ułożenie sprzętu jest dosyć uciążliwe.
Malowanie natryskowe to więc technika dla specjalistów i osób, które bardziej znają się na wykończeniu wnętrz. To także technika najlepsza wtedy, gdy do pomalowania masz dużo powierzchni w krótkim czasie.
Korzyści malowania natryskowego w porównaniu do tradycyjnego malowania pędzlem
Podsumujmy. Jakie są największe korzyści malowania natryskowego w porównaniu do tradycyjnego malowania pędzlem i wałkiem? Oto one:
Malowanie natryskowe pozwala pokryć ścianę farbą wielokrotnie szybciej niż w przypadku tradycyjnej techniki. W ciągu minuty można pomalować 4 m2 ściany. Znacznie przyspiesza to prace, co ma znaczenie zwłaszcza na dużych powierzchniach.
Malowanie dużych powierzchni przy pomocy pistoletu natryskowego jest tańsze niż malowanie wałkiem. Farba nanoszona przy pomocy sprężonego powietrza ma cieńszą warstwę, co zwiększa wydajność produktu.
Malowanie natryskowe jest bardziej precyzyjne niż malowanie tradycyjne. Drobinki farby docierają w zakamarki i narożniki. Ściana finalnie wygląda więc gładko i równo, a warstwa farby jest jednolita, bez zacieków, skapywania i nadmiaru farby w narożnikach. Nie ma ryzyka powstawania widocznych różnic jak to bywa z nieumiejętnym malowaniem pędzlem.
Malowanie natryskowe pozwala malować sufity łatwiej, szybciej i bez wysiłku. Farba nie skapuje i nie powstają zacieki na suficie.
Dzięki malowaniu maszynowemu możesz malować kilka ścian jednocześnie – wystarczy tylko przesunąć pistolet natryskowy.
Malowanie natryskowe jest samo w sobie czystsze niż malowanie wałkiem. Farba nie skapuje i nie brudzi podłogi czy innych powierzchni. Nie zmienia to faktu, że do malowania przy pomocy agregatu trzeba założyć środki ochrony osobistej – kombinezon, okulary i rękawice, co nie jest konieczne przy malowaniu wałkiem i pędzlem.
Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Ci temat, jakim jest natryskowe malowanie ścian. Rozważ wszystkie zalety i wady malowania natryskowego oraz tradycyjnego i wybierz technikę malarską najbardziej odpowiednią do Twoich potrzeb. Już teraz sprawdź szeroką gamę produktów Śnieżka do wielu różnorodnych zastosowań.