Malowanie posadzki betonowej to nic trudnego!

Budując lub remontując domy i mieszkania, natrafia się na wiele skomplikowanych czynności. Jedne stanowią duże wyzwanie organizacyjne, inne pochłaniają gigantyczną ilość czasu i pracy. Istnieją też takie, które nie należą do najtrudniejszych. Do tego typu czynności zalicza się malowanie betonowej posadzki. Warto mieć jednak kilka rzeczy na uwadze. Oto najistotniejsze!

Przejdź do akapitu:

Przygotowanie powierzchni – najważniejszy etap

Przed przystąpieniem do malowania farbą akrylową do podłoży betonowych ŚNIEŻKA BETON POSADZKA należy sprawdzić stan powierzchni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ determinuje kolejne kroki. Jeśli mamy do czynienia ze świeżym podłożem betonowym może być ono malowane dopiero po 4 tygodniach sezonowania. Gdy będziemy mieć pewność, że zakończyły się procesy utwardzania i karbonizacji możemy przystąpić do dalszych przygotowań. Posadzka do malowania powinna mieć fakturę papieru ściernego. W celu uzyskania takiego efektu zaleca się użycie kwasu murarskiego.

malowanie posadzki

Kiedy mamy do czynienia ze zniszczonymi powierzchniami, ważne jest ich wyrównanie. Wypukłości powinny zostać mechanicznie zeszlifowane, a wgłębienia wypełnione zaprawą. Istniejące powłoki farb klejowych, rozpuszczalnikowych lub wapiennych należy usunąć, zmyć i dokładnie spłukać wodą z dodatkiem środków myjących, aż do odsłonięcia czystego tynku. Jeśli się mocno trzymają, zaleca się przemycie wodą z dodatkiem detergentów. Kolejny, ostatni  już etap przygotowywania każdego podłoża betonowego to sprawdzenie, czy posadka jest mocna, szorstka, sucha, bez kurzu i zatłuszczeń. Jeśli tak jest, możemy przystąpić do malowania!

Malowanie posadzki betonowej

Przed malowaniem pierwszej warstwy posadzki betonowej, wyrób należy rozcieńczyć dodatkiem wody w ilości 20% oraz dokładnie wymieszać. Przy kolejnych, nie zaleca się już ponownego rozcieńczania farb do betonu. Pierwszą powłokę najlepiej wetrzeć pędzlem malarskim, a do nakładania kolejnych możliwe jest również użycie wałka lub natrysku. Zaleca się nakładanie warstw z 4-godzinną przerwą, żeby farba mogła wyschnąć. Kiedy mamy do czynienia z podłożem szczególnie narażonym na ścieranie, sugeruje się nałożenie trzeciej powłoki.

Pamiętajmy, by nie malować betonowej posadzki w złych warunkach atmosferycznych — najlepsza temperatura otoczenia i podłoża to od +10°C do +30°C. Kończąc prace malarskie, należy pamiętać już tylko o umyciu narzędzi w wodzie.

Malowanie posadzki betonowej nie jest skomplikowanym procesem, jednak powłoka wymaga też konserwacji. Jak zabezpieczyć posadzkę betonową? Dowiedz się więcej na naszym blogu!
 
 

Sprawdź także:

Jak zabezpieczyć posadzkę betonową?
Pęknięta ściana - w jaki sposób naprawić uszkodzoną powierzchnię?
Instrukcja krok po kroku - malowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Galeria:

malowanie_posadzki.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny